Ahhoz, hogy ősszel biztosítani tudjuk családunk vitaminforrását, rendkívül ízletes és egészséges alma formájában, elengedhetetlen gondját viselni gyümölcsfáinknak már az év elejétől kezdve. Egy körforgást kell elképzelnünk, amiben az előző év helyes növényvédelmi gyakorlata (illetve annak hiánya), nagyban befolyásolhatja a következő év eredményességét is.
Az előző cikkünkben ⇒ nyomon követtük az almafa tavaszi első három fenológiai állapotát és annak növényvédelmét, folytatjuk a további tennivalókkal.
Virágzás időszakában
a májusi cserebogár rajzása okozhat problémát, ha nagy egyedszámmal rágják a virágokat. Hatóanyagtól függően ilyen esetben a védekezés csak méhkímélő technológiát alkalmazva elképzelhető, vagy olyan hatóanyagot választva, amelyik méhekre nem veszélyes. Ilyen az acetamipdrid hatóanyagú Spilan 20 SG.
Cserebogár imágó és pajor
Sziromhullás után
Április végén, május elején megjelenik kertünkben az almamoly első nemzedéke. A rajzáscsúcskor történő, jól időzített védekezés nagyban befolyásolja a második nemzedék egyedszámát, ezáltal kártételét is. A nyár folyamán amennyiben dió is található kiskertünkben, a második nemzedéke már a dióra is veszélyes lehet. Védekezni a lambda-cihalotrin tartalmú kontakt piretroiddal: a K-1-gyel, vagy a Full 5 CS-sel, vagy a felszívódó Spilan 20 SG-vel. Valamint a bio kertészkedésben is használható felszívódó Laser Duplo is megoldást jelenthet.
Sziromhullás után a lisztharmat szekunder fertőzésének csökkentése érdekében a betegség elleni kezeléseket egészen július közepéig folytatjuk.
Almamoly imágó
Mogyoró, dió nagyságú gyümölcs állapotában, majd a gyümölcsnövekedés időszakában
az almamoly, aknázó molyok, sodrómolyok, levéltetvek, vértetű, illetve a kaliforniai pajzstetű jelenlétét, kártételét kell figyelemmel kísérni kertünkben. Szükség esetén védekezünk. A rágó kártevők sebzései nyomán ugyanis a későbbiekben megjelenhet kertünkben a monília. Ilyenkor a beteg gyümölcsöket szedjük össze, forgassunk a talajba. Ha sok a moníliás gyümölcs, nem védekeztünk megfelelően a rágó kártevők ellen. Persze jégverés is okozhat sérülést a gyümölcsön, ilyenkor jégverés után azonnal szükséges védekezni.
Gyümölcsszíneződés idején (július 25. - augusztus 25.)
előfordulhat, hogy kaliforniai pajzstetű lárvái telepednek meg a gyümölcsön. Az almamoly és almailonca lepkéi is megjelenhetnek, hiszen egészen szeptember elejéig repülnek és tojásokat raknak. Amennyiben a védekezés mellett döntünk, minden esetben tájékozódjunk a választott készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási idejéről (é.v.i.).
Szüret után
a vegetációs időszakot követően az őszi lemosó permetezés következik, amikor is réztartalmú szerekkel (Hydrostar, Meteor) védekezhetünk a kórokozók áttelelő képletei ellen, illetve Agroként használhatunk a kártevők áttelelő alakjai ellen. Ezzel a lemosás szerű, bő lémennyiséggel elvégzett kezeléssel determinálhatjuk a következő év sikeres növényvédelmét is.
Alma termesztéséről és növényvédelméről itt olvashatsz bővebben: KERTI KISOKOS - ALMA
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.