Ahhoz, hogy muskátlink kertünk vagy balkonunk éke legyen, összefoglaltam néhány alapvető tényt a muskátli gondozásáról.
Több fajtája is ismert a muskátlinak, amelyeknek nagyvonalakban azonosak az igényeik. A muskátli nem igényli a naponta többszöri öntözést, legjobb, ha hagyjuk kiszáradni a földjét két locsolás közt. Nem igényes a talajra, de akkor fejlődik legjobban a növény és akkor hozza a legtöbb virágot, ha a nekik készített muskátli földbe ültetjük. A nyár folyamán folyamatosan virágoznak, ezért az elnyílt virágokat folyamatosan el kell távolítanunk, az elszáradt levelekkel együtt. Nem fagytűrőek, hűvös, világos helyen teleltessük át. Nyár végén dugványozással próbálkozhatunk a szaporításával.
Az angol muskátli az árnyékosabb, szélvédettebb helyeket kedveli. Rá jellemző a cakkos szélű levelek és a lila, rózsaszín virágok fehér szegéllyel.
A futó muskátli vagy álló muskátli a napos félárnyékos helyeket kedveli, tavasztól késő őszig virágzik. Nagy tömegben hozza virágait, amelyek 5 szirmú kecses virágok, rózsaszín, fehér vagy bordó színűek.
A kerti muskátli vagy álló muskátli virágai a legdúsabbak, ernyős virágzata nagy virággömböket alkot. Piros, fehér, rózsaszín és ezek árnyalatiban kapható. Lecsüngő egynyárikkal, levéldísznövényekkel összeültetve jól kombinálható.
A sok napfényt és a meleget kedveli, így déli, délnyugati fekvésű helyre tegyük, azonban arra figyeljünk, hogy legyen a napnak olyan időszaka, amikor nem éri közvetlen napfény. A talajra nem érzékeny, ellenben meghálálja, ha kifejezetten muskátli földbe ültetjük.
Válasszunk világos színű ültető edényt vagy ládát, mivel ez kevésbé tud átforrósodni a napon. Egy méter hosszú balkonládába ültethetünk 3-4 db tő muskátlit.
Növekedési időszakában bőven öntözzük, de két öntözés közt várjuk meg míg kiszárad a földje, mert gyökere a sok víztől megfulladhat. Mint minden növénynél itt is kulcsfontosságú az öntözés mértéke, a túl sok víz a muskátli levelén ödémát okozhat, ez is okozhatja a levelek sárgulását. Valamint a levelek fonákján beszáradó pöttyök jelentkeznek, ez nem fertőző, a vízmennyiség csökkentésével megállítható folyamat. Fontos információ még az is, hogy jobb, ha a leveleket nem éri öntözővíz, mert ezzel esélyt adhatunk a kórokozók felszaporodásának. A gyengén savanyú kémhatású közeget kedveli gyökérzete, így az ideális öntözővíz 6,0-6,5 pH értékű legyen, ezt sajnos nehéz reprodukálni otthon, mivel a hálózati vizek általában lúgosak.
Ha jövőre is szeretnénk a virágokban gyönyörködni, megpróbálkozhatunk a teleltetéssel. Fontos, hogy a telelés idején világos hűvös helyre van szüksége a muskátliknak. Készítsük elő a teleltetésre, távolítsuk el a száraz esetleg beteg leveleket, vágjuk le a nyíló virágokat. Ilyen állapotban hagyjuk egészen februárig, majd vágjuk vissza és ültessük friss földbe és vigyük kicsit melegebb helyre. Ekkor el lehet kezdeni az öntözést is, fokozatosan növelve az adagot. Kihelyezést követően meg kell metszeni. Ne sajnáljuk a megnyúlt és elfásodott szárakat, a harmadára vagy felére is le lehet vágni, ügyelve a növény formájára.
Megpróbálkozhatunk a szaporítással is, amit végezhetünk magról vagy dugványozással is. Ennek az a szerepe, hogy megfiatalítsuk a muskátli állományunkat, ugyanis a fiatal tövek több virágot hoznak. A 2-3 leveles dugványok hamarabb meggyökeresednek. Steril gyökereztető közegbe téve elkerülhetjük a fertőzéseket. Magas páratartalmat kell biztosítani a dugványoknak, amit azzal érhetünk el, hogy egy átlátszó burával, fóliával stb. letakarjuk. 3-4 hét múlva meggyökeresednek a növények így a páratartalmat is folyamatosan csökkentve megszűntethetjük.
Ezután nincs más dolgunk, mint a tavasz beköszöntével kiültetni a muskátli palántákat a kerthez leginkább passzoló cserépbe vagy dézsába és gyönyörködni benne egész nyáron.
Tápoldatozzuk, hogy minél ellenállóbb legyen a betegségekkel szemben és többet virágozzon. A legfontosabb tápanyagok: nitrogén, foszfor, kálium és makroelemek közül a magnézium. Magnéziumhiányt arról lehet felismerni, hogy a levelek klorotikusan kivilágosodnak. Ha komplex műtrágyát használsz, ami tartalmaz még kalciumot és magasabb aranyában foszfort segíti a virágképződést. Az öntözővíz és a tápoldat mennyiségét igazítsuk a növény fejlettségi állapotához és az időjáráshoz.
Figyeljünk arra, hogy az elnyílt virágokat törjük le, így esztétikusabb lesz és újra virágzásra serkentjük. A kiegyensúlyozott tápanyagutánpótlást a Kiskertész Virágözönnel biztosíthatjuk: akár heti rendszerességgel 100 ml / 10 liter víz dózisban.
A levél színén kerek, világoszöld foltok jelennek meg, a fonákon koncentrikus barna körök láthatóak. A hűvös időjárás kedvez a terjedésének. A fertőzött növényi részekkel terjed, így azokat feltétlenül távolítsuk el.
A tünetek az alsóbb leveleken jelentkeznek, barna foltokat és penészgyepet vehetünk észre. Szürkerothadásnak is nevezik. Figyeljünk, hogy ne locsoljuk túl a muskátlit és ne adagoljuk túl a nitrogént.
A tünetek vagy a leveleken jelentkeznek, ahol sárga foltok jelennek meg sárga udvarral vagy a szár gyökérnyaki részek megbarnulnak és a növény fonnyadni kezd.
A levéltetvek a leveleket szívogatják, amik kártételük nyomán torzulnak. Mézharmatot termelnek, amin megtelepszik a korompenész. Rendszeresen vizsgáljuk a muskátlikat és minél előbb védekezzünk ellenük, amire a Spilan 20 SG rovarölő szer kiválóan alkalmas.
A bagolylepkék hernyói előszeretettel károsítják a muskátlikat. Felismerhetjük a karéjos rágásnyomokról és a lárvák jelenlétéről, rovarölő szerrel védekezzünk, amihez választhatjuk a Spilan 20 SG rovarölő szert.
A szabálytalan rágásnyomok és a csillogó nyálcsíkok árulkodnak a meztelen csigák jelenlétéről. Mivel éjszaka bújnak elő így magával a csigákkal nem biztos, hogy találkozunk. Csalogassuk őket csigacsapdába vagy csigaölő szerrel vessünk véget a kártételüknek.
Minden kártevő és kórokozó leírás végén találsz a megelőzésre, illetve kezelésre termékajánlót.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.