Levéltetvek elleni védekezés

Levéltetvek elleni védekezés

Mindenki találkozott már az apró, néhány mm-es, törékeny testű, gyakran szárnyakkal rendelkező levéltetvekkel. A levéltetvek szívó kártevők: főként a fiatal leveleket szívogatják, a növény nedvével táplálkoznak. Ennek következtében a levelek torzulnak, összesodródnak, gyakran el is színeződnek. 

A levéltetvek elleni védekezés fontos mozzanatai. A katicabogár lárvája és a levéltetvek elkerülése: hogyan és mivel védekezzünk?

 

 

 

Levéltetvek fejlődése

A levéltetvek tavasszal, a vegetáció megindulásával, a zöld hajtások kifejlődése után jelennek meg, majd az év során számos generációjuk fejlődik ki. Az áttelelő alakok létrehozzák a szárnyas nemzedékeket, melyek feladata a levéltetvek szétterjesztése. A növényeken megtelepedve újabb, már szárnyatlan nemzedékek sorát hozzák létre. Az új egyedek telepekben élnek a levelek fonákán. Színük fajonként változó, gyakoriak a zöld színűek, ezek a szintén zöld növény felületén nehezen észrevehetőek. Ismerünk sárga és fekete színű levéltetveket is.

 


Katicabogár lárva és levéltetvek

 

 


Vannak olyan levéltetű-fajok, melyek csak egy növényfajon élnek (például a rózsa levéltetű), de számos levéltetű-faj egyedei több tápnövényen is képesek élni és szaporodni.


 A levéltetvek elleni védekezés folyamán sokszor találkozhatunk a rózsalevéltetűvel. Hasznos információk. A levéltetvek elleni védekezés fontos mozzanatai. A leander levéltetű a növényen: hogyan és mivel védekezzünk?

Rózsa levéltetű és leander levéltetű

Levéltetvek táplálkozása

Táplálkozásukzásuk során mézharmatot, magas cukortartalmú váladékot választanak ki, amit a hangyák megtalálnak, és előszeretettel fogyasztanak. Ha bármilyen növényen erős hangyavonulás figyelhető meg, azon nagy valószínűséggel megtalálhatók a levéltetű-telepek. De méhek vagy darazsak is látogathatják a bőséges mézharmatot. Gyakori, hogy a ragadós mézharmaton fekete színű korompenész telepedik meg. Mézharmatot más kártevők (pl. pajzstetvek) is termelnek.
A levéltetvek tavaszi megjelenésüktől őszig élnek és károsítanak a szabadföldi növényeken. Szobai növényeken is előfordulnak, és súlyos kárt okozhatnak. A szívogatás okozta kártételen kívül a levéltetvek veszélyes növényi vírusokat is terjesztenek: a vírusfertőzött növény nedvéből kiszívott vírust a következő növénybe tovább viszik, és megfertőzik azt. Levéltetvek terjesztik a csonthájasok legelterjedtebb betegségét okozó szilva himlő vírust vagy a lágyszárú zöldség- és dísznövények legismertebb vírusát, az uborka mozaik vírust.

 

Hogyan és mikor védekezzünk a levéltetvek ellen?

A védekezés hatékonyságát növeli, ha a levéltetvek megjelenésekor, tehát felszaporodásuk előtt permetezünk. Az időben elvégzett kezelés lesz csak eredményes! Ha egy növénynél csak elszórtan jelentek meg a tetvek egyes hajtások végein, vagy csak egyes leveleken, azokat ollóval vágjuk le, és ezzel egy permetezést meg is takarítottuk. Ajánlott a levéltetvek megjelenését sárga ragacsos színcsapdák kihelyezésével ellenőrizni. Ne feledjük, hogy a levéltetvek általában a levelek hátoldalán élnek, tehát a permetezésnél a rovarölő szereket oda kell kijuttatni, mert csak úgy érjük el a várt hatást! Kezelésnél ne várjuk meg, amíg a levelek a kártétel következtében összesodródnak, mert ilyen állapotban már csak a felszívódó hatású rovarölő szerek tudják kifejteni ölő hatásukat.

 

Mivel védekezhetünk?

Speciális, csak levéltetvek elleni szerek:

Pirimor – pirimikarb hatóanyag, Spilan 20 SC – acetamiprid hatóanyag
Levéltetvek elleni védekezés: a levéltetvek ellen a Spilan ajánlott.

A felsorolt rovarölő-szerek mind szabad forgalmazásúak, tehát bárki megvásárolhatja és felhasználhatja őket, külön engedély nélkül. Alkalmazásukra vonatkozó részletes előírás a szerek csomagolóanyagán található. A lambda cihalotrin és a deltametrin hatóanyagú szerek méhekre mérsékelten, míg a cipermetrin a méhekre kifejezetten veszélyesek. Ezeket virágzó növényeknél tilos felhasználni.


A Spilan és a Pirimor levéltetvek elleni szerek méhekre nem veszélyesek, méhekre nem ártalmasak, így virágzásban lévő növények védelmére is alkalmasak. A levéltetvek termelte mézharmat is vonzza a méheket, ezért a mézharmatos növényeket csak méhekre nem veszélyes rovarölő szerekkel szabad permetezni.
 

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.