Hogyan védekezzünk cseresznyelegyek ellen?

Hogyan védekezzünk cseresznyelegyek ellen?

Ha nem szeretnéd, hogy a cseresznye vagy meggy fádon a gyümölcs „megkukacosodjon”, akkor a következő tanácsokat figyelmedbe ajánlom!
Hazánkban két faja ismert a cseresznyét és meggyet károsító légynek: az európai cseresznyelégy, és az amerikai keleti cseresznyelégy. Kártételük ugyanaz: a nyüvek (kukacok) a gyümölcsöt fogyasztják, a gyümölcs pedig a kártétel helyén rothadni kezd. A védekezésben a kihívást e két faj elhúzódó rajzása jelenti.
 

 

 

Miről ismerhető fel a cseresznyelégy?

A cseresznyelégy imágója (vagyis fejlett alakja) 3-4 mm-es légy. A szárnyai áttetszőek, barnás-fekete sávokkal, míg a légy fekete. A nyüve 4-6 mm, színe fehér. A cseresznyelégynek hazánkban egy nemzedéke fejlődik. A gyümölcsökben egy nyű fejlődik ki, a keleti cseresznyelégy esetén akár egy termésen belül több is. A gyümölcsök beérésekor elhagyják a gyümölcsöt és a talajban, báb formában telelnek. Cseresznye és meggy kivételével más gyümölcsfát nem károsít. Cseresznyében 50-100% a kártétel aránya, míg meggyben 20-30%.

 

A cseresznyelégy kártétele és védekezés

A talajban bábozódik, április és májusban rajzik, ahogy az idő melegszik. A rajzást sárgalapos csapdázással lehet előre jelezni. Fontos, hogy legalább 2 db csapda kerüljön ki a fakorona tetejébe. Megjelenésük után a kifejlett egyedek kb. 1 hét múlva rakják le a tojásaikat a gyümölcshéj alá, ez előtt kell megállítani őket a tojásrakásban. A kedvenc állapot erre a meggymag nagyságú gyümölcs fejlettség, illetve a zsendülés időszaka (vagyis a gyümölcsszíneződés kezdete). Ezért legalább 2 kezelés szükséges a cseresznyelégy ellen. Ahogy fentebb már említettem a védekezést a két faj különböző időben történő rajzása nehezíti meg, így májusban fokozottan oda kell figyelni a sárgalapos csapdára. Az európai cseresznyelégy ellen április végétől ajánlott csapdát használni, míg a keleti ellen június közepétől kezdődik a rajzás. 

 

Mikor érdemes védekezni a cseresznyelégy ellen? 

A csapdázás előrejelzésként szolgál, amit ilyenkor szem előtt kell tartani, hogy a tojásrakás előtt kell az imágók ellen védekezni. Nincs arra vonatkozóan határérték, hogy egy csapdán hány darab légynek kell lennie az indokolt rovarölő szeres kezeléshez, de ennél a fajnál már csekély egyedszám esetén is érdemes elkezdeni a védekezést. 
Ehhez ajánlom a Full 5 CS terméket, amely a kifejlett egyedek ellen hatékony, valamint rövid az élelmezésügyi várakozási ideje. A másik hatásos készítmény a Spilan 20 SG, amely nem csak az imágók, de a lárvák ellen is hatásos, de 14 napos hatástartammal is rendelkezik!

Dózis: 
Full 5 CS 2-3 ml/ 10 liter víz 
Spilan 20 SG 2-3 g/ 10 liter víz

A fák alatt telelő bábok számát csökkenthetjük azzal, hogy a gyümölcsöt időben és teljesen leszedjük, mielőtt a lárvák elhagyják. Valamint ősszel talajforgatással a talajban áttelelő bábok számát csökkenthetjük.  

 

Ha többet szeretnél megtudni a
CSERESZNYE növényvédelméről ⇒
MEGGY növényvédeleméről ⇒

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.