Kerti kisokos - Cseresznye kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A cseresznye ókológiai/környezeti igénye

A termőhelyi igényeket figyelembe véve igényesebb, mint a meggy.  A cseresznye a melegebb fekvésű helyeken termeszthető sikeresen. A téli lehűléseket viszonylag jól tűri, de a tavaszi fagyok a virágzáskor nagy károkat okozhatnak. Fényigénye nagy, vízigénye közepes, évi 550-600 mm csapadék mellett optimálisan fejlődik. A legalkalmasabb talajok a számára a középkötött mélyrétegű jó levegőzöttségű talajok, melyek tápanyagban gazdagok, jó vízgazdálkodásúak, pH-juk 5,5-7,5 között mozog. Száraz körülmények között, főleg meszes talajon klorotikus elváltozások jelenhetnek meg.

A cseresznye tápanyagigénye

Ültetés előtt érdemes egy feltöltő trágyázást végezni, amikor foszfort, káliumot és magnéziumot juttatunk ki, emellett javasolt a szerves trágya kijuttatása is. A nem termő években tápanyag-utánpótlásra nincs szükség, azonban a 3-4. évben nitrogén adagolása indokolt lehet amennyiben a talaj humusztartalma alacsony. A csapadékosabb területeken érdemes kalcium hatóanyaggal permetezni, hogy a hajlamosabb fajták ne repedjenek fel.

A cseresznyére vonatkozó ápolási munkák

A gyümölcstermesztés során három fő technikai elemet alkalmazhatunk a fák méretének csökkentésére. Ez a metszés, az ezt kiegészítő eljárások, illetve a kémiai növekedésszabályzó anyagok kijuttatása. A nyári metszés kedvezőbb lehet erre a célra, hiszen a nagymértékű levélfelület vesztés miatt csökken a párologtatás is.  A cseresznye esetében a rövidebb termőnyársak megfelelő fényellátottság mellett hosszabb ideig termőképesek maradnak. A korona árnyékoló hatására azonban ezek felkopaszodhatnak, így a termő részeken folyamatosan ifjító metszést kell végezni. A későbbi – virágzás utáni - metszés és az azonnali sebkezelés csökkenti a fertőzés veszélyt. A koronaritkító zöldmetszés a július végi augusztus eleji időszakra javasolható. Az ápolási munkák közül kiemelendő még az öntözés. Ha az évi 550-600 mm csapadékot kiegészítjük 800-900 mm-re jelentős termésnövekedést érhetünk el. A termésérés időszakában egyenletes vízellátást kell biztosítani, másként a gyümölcsök felrepedhetnek.

A cseresznye betakarítása

A szedés teljes érettségben (fajtától függően május-június) vagy egy kicsit előbb történik mivel a gyümölcs nem utóérő.  A cseresznyét kocsánnyal együtt szedjük, valamint meglehetősen sérülékeny és gyorsan romlik, ezért mihamarabb tegyük hűvös helyre. 

Cseresznye