Kerti kisokos - Muskátli kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A muskátli ökológiai/környezeti igénye

A muskátli sok napfényt igényel, a levelei jól bírják a meleget, azonban csak félárnyékos helyen fejlődik megfelelően, hiszen gyökerei érzékenyek a magas hőmérsékletre. Azonban a választott hely ne legyen túl árnyékos sem, mert a muskátli kevésbé fog virágozni. Fontos a folyamatos és egyenletes vízellátás, de a túl nedves közeget nem bírja, a gyökerei megfulladhatnak. Amennyiben a muskátli levelei sárgák, nagyon valószínű, hogy a háttérben a túlöntözés állhat. Öntözéskor a leveleket ne érje víz, hiszen hűvösebb időben ezzel megteremtjük a kórokozók és gombák megtelepedéséhez és szaporodásához szükséges feltételeket. Továbbá esztétikai problémát is okozhat, ha a virágokra öntözővíz kerül, ebben az esetben a virágszirmok megbarnulhatnak, vagy rothadásnak indulnak. A gyökérközeget illetően a gyengén savanyú kémhatás tartása lenne az ideális (6,0-6,5 pH), ugyanakkor a hálózati öntözővizek általában lúgosak.

A muskátli tápanyagigénye

A legfontosabb tápanyagok számára a nitrogén, a foszfor és a kálium. Ezekre a makroelemekre nagy mennyiségben van szüksége, valamint a magnézium ellátásra is érzékeny. Magnézium hiányában a levelek klorotikusan kivilágosodnak. A magasabb kalcium és foszfor kedvező hatással van a virágképződésre.

Agrotechnika

Fontos, hogy muskátli földet használjunk az ültetéshez, így biztosítjuk számára a megfelelő táptalajt. A muskátli földek jobb vízháztartással bírnak és tápanyagban gazdagok. Előző évi földet ne használjunk, ezek magas só-, és klórtartalma miatt. Az balkonláda, vagy cserép alján mindenféleképpen legyenek lyukak, ahol a felesleges víz el tud távozni. Érdemesebb világos színű ládát vagy cserepet választani, így napon kevésbé forrósodik fel a gyökérzóna. Szaporítása történhet vegetatívan és generatívan, azonban számunkra a vegetatív szaporítás jóval kényelmesebb. Ebben az esetben a szaporítás a növényekről levágott vagy letört dugványokkal történik. Ezek a dugványok 2-3 levelesek legyenek, így később jobban gyökeresednek. A dugványokat rögtön helyezzük a szaporító ládákba vagy cserepekbe. A begyökeresedéshez magas páratartalom és hőmérséklet szükséges. A begyökeresedett 3-4 hetes növényeket ültessük át nagyobb cserepekbe vagy ládákba.

A muskátlira vonatkozó ápolási munkák

Fontos, hogy a muskátli esetében a folyamatos gondozás és tápanyag utánpótlás, hiszen a tövek nagy lombozatot fejlesztenek, amihez sok vizet és tápanyagot használnak fel. Az öntözővíz és a tápoldat mennyiségét igazítsuk a növény fejlettségi állapotához és az időjáráshoz. A növény alatt ne álljon soha a víz, mert a muskátli gyökerei megfulladnak.

Muskátli