Az almatermésűek egyik legveszélyesebb kártevője. Az ágakon, és a talajban telel. Évente 6-10 nemzedéke fejlődik. Egyes években jelentős mértékű felszaporodásuk miatt nagy figyelmet kell fordítani jelenlétükre, az ellenük való védekezésre.
Almafa vértetű kártétele
Megtelepedésüket könnyedén észre lehet venni az általuk létrehozott vattaszerű képletek alapján. Szívogatásuk által a fás részeken, illetve a fiatal fák gyökerein egyaránt duzzanatok, torzulások, elrákosodó sebek alakulhatnak ki.
A sebek környékén, illetve az ágakon, törzsen akár a gyökéren megjelenő, a tetveket beborító, fehér színű, vattaszerű viaszcsomók jelzik a vértetű jelenlétét. A tetvek szívogatásukkal gyengítik a növényeket, kértételük nyomán rákos sebek jelennek meg az ágakon. Károkozásukat fokozza a mézharmat termelés, ami korompenész megjelenését idézi elő a hajtásokon és a gyömölcsön.
Vértetű elleni védekezés
A kártevő telelése a vattaszerű képződményekben is lehetséges, de a fák gyökerein, gyökérnyaki részén védettebb körülmények között is képes átteleli. A fán telelő alakok ellen hatásos a lemosó kezelések elvégzése olajos tartalmú lemosó kezeléssel. A talajban megbújó egyedek ellen viszont csak tavaszi megjelenésük, táplálkozásuk megkezdése után tudunk hatásosan védekezni. A telelésből előjövő alakok elleni védekezést lemosásszerűen nagy vízmennyiséggel végezzük el, hogy a fás részekre és a repedésekbe is jusson a permetléből (pl. Pirimor WG 8 g/10 l víz dózisban). Emellett szellős korona kialakításával, a vízhajtások eltávolításával, valamint a tápanyagok harmonikus ellátásával is sokat tehetünk a vértetvek megjelenése ellen.
A vértetű ellen a permetezést a gyümölcskezdemények 5-10 mm-es állapotától lehet megkezdeni. A permetlevet lemosásszerűen, nagy vízmennyiséggel, a fás részekre illetve az azon levő telepekre célzottan kell juttatni úgy, hogy a repedésekbe is bejusson, megfolyjon a kéreg felületén.
A téli időszakban alaposan tisztogassuk a meg a fás részeket, majd alapos lemosó permetezéssel, gyéríthetjük az állomány. A fertőzött részeket vágjuk le, majd fasebkezelővel fedjük be. Metszésnél ügyeljünk a vízhajtások eltávolítására is.
Kultúra:Alma
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.