Alma lisztharmat

Alma lisztharmat

 

A lisztharmat az almafák egyik legjelentősebb betegsége, mely terjedésének főként a meleg és párás időjárás kedvez. A lisztharmat egy külső elősködő gomba, ami a leveleket, a hajtásokat és a gyümölcsöt is megtámadhatja. Főleg a meleg, párás időjárás kedvez a terjedésének. A fertőzött rügyekben telel át a gomba és rügypattanástól fertőz.

 

Almafa lisztharmat kórképe

Az un. primer, vagyis elsődleges tünetetek már a frissen kihajtott leveleken megjelenhetnek. A fertőzött rügyekből fejlődött hajtások és virágok mindegyike beteg lesz, így azokon összefüggő fehéres bevonat látható, valamint kanalasodás, merevség is megfigyelhető. Az elsődleges tünetek mutató növényrészekről a betegség továbbterjedhet, ezzel okozva a jól ismert fehér lisztszerű bevonat a leveleken (szekunder tüneteket), valamint a termések parásodását is.  

 

Alma lisztharmat elleni védekezés

A vesszők végén található 4-6 rügy általában fertőzött, melyet már a metszés elvégzése során érdemes szem előtt tartani. A betegség továbbterjedését akadályozhatjuk a tavasszal kihajtó, fertőzés tüneteit mutató növényrészek eltávolításával. A megelőző permetezést már a levelek egérfüles stádiumában érdemes elkezdeni, majd pedig bimbós állapotban és virágzás előtt megismételni. A sziromhullás utáni időszakban meleg és párás időjárás esetében a kémiai védekezést feltétlenül szükséges megelőzésszerűen folytatni. 

 

Fehéres levél? Az alma lisztharmat megjelenése: kárkép, valamint védekezési és megelőzési tippek.

Kultúra:

Alma

Megoldás bio kertészek részére:

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.