A lisztharmat az almafák egyik legjelentősebb betegsége, mely terjedésének főként a meleg és párás időjárás kedvez. A lisztharmat egy külső elősködő gomba, ami a leveleket, a hajtásokat és a gyümölcsöt is megtámadhatja. Főleg a meleg, párás időjárás kedvez a terjedésének. A fertőzött rügyekben telel át a gomba és rügypattanástól fertőz.
Almafa lisztharmat kórképe
Az un. primer, vagyis elsődleges tünetetek már a frissen kihajtott leveleken megjelenhetnek. A fertőzött rügyekből fejlődött hajtások és virágok mindegyike beteg lesz, így azokon összefüggő fehéres bevonat látható, valamint kanalasodás, merevség is megfigyelhető. Az elsődleges tünetek mutató növényrészekről a betegség továbbterjedhet, ezzel okozva a jól ismert fehér lisztszerű bevonat a leveleken (szekunder tüneteket), valamint a termések parásodását is.
Alma lisztharmat elleni védekezés
A vesszők végén található 4-6 rügy általában fertőzött, melyet már a metszés elvégzése során érdemes szem előtt tartani. A betegség továbbterjedését akadályozhatjuk a tavasszal kihajtó, fertőzés tüneteit mutató növényrészek eltávolításával. A megelőző permetezést már a levelek egérfüles stádiumában érdemes elkezdeni, majd pedig bimbós állapotban és virágzás előtt megismételni. A sziromhullás utáni időszakban meleg és párás időjárás esetében a kémiai védekezést feltétlenül szükséges megelőzésszerűen folytatni.
Kultúra:
Alma
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.