ALMANAPTÁR

ALMANAPTÁR

Ahhoz hogy ősszel biztosítani tudjuk családunk vitaminforrását, rendkívül ízletes és egészséges alma formájában, elengedhetetlen gondját viselni gyümölcsfáinknak már az év elejétől kezdve. Egy körforgást kell elképzelnünk, amiben az előző év helyes növényvédelmi gyakorlata (illetve annak hiánya), nagyban befolyásolhatja a következő év eredményességét is.
 

 

 

 

 

Rügypattanás előtt A rügypattanás előtti idő az almánál. Mire kell figyelni rügypattanás előtt?

  • az elvégzett agrotechnikai műveletek (mint például az almafa metszése) jó alapot teremthetnek a későbbi növényvédelmi kezelések minimalizálásához:
  • Almafa metszés során alakítsunk ki szellős koronát, ill. a vízhajtások tömeges képződésének megelőzése segít csökkenteni a vértetű, a zöld almalevéltetű, illetve a kaliforniai pajzstetű elszaporodásának mértékét.
  • A nagyobb metszési felületeket kezeljük, zárjuk le, megelőzendő a vértetű és egyéb kórokozók kártételét
  • Tél végén kéregkaparóval, drótkefével tisztogassuk le a fák törzsét, vázágait. A hernyófészkeket, tojáscsomókat távolítsuk el.
  • Ezeket betartva hatékonyabb lesz tavaszi lemosó permetezésünk is, amit a rügypattanáshoz lehető legközelebbi időpontban kell elvégezni, ekkor ugyanis a károsítók többsége már a szerekre érzékeny stádiumban van. Így hatékonyan gyéríthetjük a fán áttelelő pajzstetveket, takácsatkákat, levéltetveket, levélbolhákat. Ahhoz hogy ezt elérjük, áztatás-szerűen juttassuk ki a bio termesztésben is használható kén-, és paraffinolaj tartalmú Agroként.

 

 

 

 

 

Rügypattanás után A rügypattanás utáni idő az almánál. Mire kell figyelni rügypattanás után?

  • Amennyiben szükséges, megelőző jelleggel tűzelhalás ellen kezdünk védekezni, szilárd rézoxiklorid (Meteor) vagy folyékony rézoxiklorid, esetleg szilárd rézhidroxid (Hydrostar) tartalmú fungicidekkel. A kezelést 7-10 napos gyakorisággal célszerű elvégezni, nagy lémennyiséggel. Szükség esetén a beteg növényrészeket távolítsuk el és semmisítsük meg. A metszőollót hypoval fertőtlenítsük. Mindkét termék alkalmas továbbá –a almafa lisztharmat kivételével- gombás eredetű betegségek kezelésére.
  • Ugyancsak rügypattanás után védekezünk almafa lisztharmat ellen. A rügypattanás előtti permetezés hatástalan, mivel a permetlé nem tud eljutni a rügy belsejében lévő micéliumoz. 5 mm-es levélcsúcs megjelenésétől, sziromlabda állapotig védekezhetünk kénnel. Az esetleges perzselések elkerülése miatt 25 °C alatt ajánlott a Microkén használata. Ezzel a készítménnyel nem csak az almafa lisztharmat ellen védekezhetünk sikeresen, hanem kén tartalmának köszönhetően gyéríti az atka kártevőket is!
  • Egérfül állapotban szükséges lehet az egyik legjelentősebb kórokozó, a varasodás elleni védekezés megkezdésére. A kórokozó elleni sikeres védekezés gerince lehet a sikeres almatermesztésnek, kiváltképp csapadékosabb években. 

 

 


 

 

Bimbós állapotban Almafa bimbós állapotban. Mire kell figyelni? Hasznos információk.

  • Kártevők közül a levéltetvek, aknázómolyok, illetve az atkák jelenthetnek problémát, kórokozók közül a varasodás és a már említett alma lisztharmat.
  • Zöldbimbós állapot végén kelnek tömegesen a piros gyümölcsfa takácsatkák, ekkor szükséges lehet védekezni ellenük. Ez a hatóanyag a hasznos szervezetekre nincs hatással, viszont az atkák több fejlődési alakja ellen is kimagasló hatékonysággal bír.
  • Ha kimaradt a preventív védekezés az alma lisztharmat ellen, akkor piros bimbós állapottól, közvetlenül virágzás előttig, ill. sziromhullás után is szisztémikus szereket alkalmazzunk.
  • Ventúriás varasodás ellen is védekezhetünk szisztémikus szerrel, aszkospóra szóródás idején. Ez általában a bimbós állapottól a sziromhullást követő 2-3 hétig terjedő időszakot jelenti.
  • A helyes agrotechnikához hozzá tartozik a túlzott nitrogén műtrágya adagolásának kerülése, ez ugyanis kedvez a takácsatkák felszaporodásának, ugyanis a növény szövetei lazábbá válhatnak. Természetesen szükség van a tápelem utánpótlására, ilyen esetben választhatjuk például a FitoMaxx Nitrogén oldat folyékony műtrágya oldatot, amit virágzás előtt kell kijuttatnunk.
  • Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy gyümölcsfáink valamilyen hiánytünetet mutatnak. Ennek több oka is lehet, ám a megoldás minden esetben a tápanyag utánpótlása. Amennyiben cink-, vagy rézhiány lép fel, virágzás előtt juttassuk ki a biogazdálkodásban is engedélyezett FitoMaxx Cink-, vagy FitoMaxx Réz oldatból, ami tökéletes megoldás a cink-, vagy a rézhiány megelőzésre, kezelésére. A permetezést betakarítást követően is megismételhetjük.

 

Az alma kártevőiről, kórokozóiról és tápanyag ellátásáról itt olvashatsz. 

 

 

Almanaptár: a virágzás időszaka. Mire kell figyelni? Az időszak kártevői, általános tudnivalók az oldalon. Virágzás időszakában


a májusi cserebogár rajzása okozhat problémát, ha nagy egyedszámmal rágják a virágokat. Hatóanyagtól függően ilyen esetben a védekezés csak méhkímélő technológiát alkalmazva elképzelhető, vagy olyan hatóanyagot választva, amelyik méhekre nem veszélyes. Ilyen az acetamipdrid hatóanyagú Spilan 20 SG.

 

Májusi cserebogár, az alma egyik kártevője. Virágzás időszakában figyeljünk rá! Mire kell figyelni? Általános tippek, tanácsok. Pajor kukac – az almafa egyik kártevője. Virágzási időszakban érdemes vele vigyázni.

Cserebogár imágó és pajor

 

 

Az almafa sziromhullása. Mire kell figyelni? Hasznos információk.

Sziromhullás után

Április végén, május elején megjelenik kertünkben az almamoly első nemzedéke. A rajzáscsúcskor történő, jól időzített védekezés nagyban befolyásolja a második nemzedék egyedszámát, ezáltal kártételét is. A nyár folyamán amennyiben dió is található kiskertünkben, a második nemzedéke már a dióra is veszélyes lehet. Védekezni a lambda-cihalotrin tartalmú kontakt piretroiddal: a K-1-gyel, vagy a Full 5 CS-sel, vagy a felszívódó Spilan 20 SG-vel. Valamint a bio kertészkedésben is használható felszívódó Laser Duplo is megoldást jelenthet.
Sziromhullás után a lisztharmat szekunder fertőzésének csökkentése érdekében a betegség elleni kezeléseket egészen július közepéig folytatjuk.

Az almamoly kinézete: hogy néz ki? Miről lehet felismerni? Hasznos információk.

 

Almamoly imágó

 

 

 

Mogyoró, dió nagyságú gyümölcs állapotában, majd a gyümölcsnövekedés időszakában

az almamoly, aknázó molyok, sodrómolyok, levéltetvek, vértetű, illetve a kaliforniai pajzstetű jelenlétét, kártételét kell figyelemmel kísérni kertünkben. Szükség esetén védekezünk. A rágó kártevők sebzései nyomán ugyanis a későbbiekben megjelenhet kertünkben a monília. Ilyenkor a beteg gyümölcsöket szedjük össze, forgassunk a talajba. Ha sok a moníliás gyümölcs, nem védekeztünk megfelelően a rágó kártevők ellen. Persze jégverés is okozhat sérülést a gyümölcsön, ilyenkor jégverés után azonnal szükséges védekezni.

 

 

Az almafa gyümölcsözése. Mire kell figyelni? Hasznos információk.Gyümölcsszíneződés idején (július 25. - augusztus 25.)

előfordulhat, hogy kaliforniai pajzstetű lárvái telepednek meg a gyümölcsön. Az almamoly és almailonca lepkéi is megjelenhetnek, hiszen egészen szeptember elejéig repülnek és tojásokat raknak. Amennyiben a védekezés mellett döntünk, minden esetben tájékozódjunk a választott készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási idejéről (é.v.i.).

 

Szüret után

a vegetációs időszakot követően az őszi lemosó permetezés következik, amikor is réztartalmú szerekkel (Hydrostar, Meteor) védekezhetünk a kórokozók áttelelő képletei ellen, illetve Agroként használhatunk a kártevők áttelelő alakjai ellen. Ezzel a lemosás szerű, bő lémennyiséggel elvégzett kezeléssel determinálhatjuk a következő év sikeres növényvédelmét is.

Szüret után: egy egészséges alma - Mire kell figyelni? Hasznos információk.

 


 

 

 

 

Alma termesztéséről és növényvédelméről itt olvashatsz bővebben: KERTI KISOKOS - ALMA

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.