Káposztafélék kártevői elleni védekezés

Káposztafélék kártevői elleni védekezés

Habár a Központi Statisztikai Hivatal adataiból kiderül, hogy országos viszonylatban a fejes káposzta és a kelkáposzta termésterülete évről évre csökkennek, nem szabad elfelejtenünk, hogy a tradicionális magyar konyha kelléktárának fontos alapanyagai közé tartoznak, valamint nagyon fontos téli vitaminforrásaink lehetnek.

Legyen szó akár fejes káposztáról, kelkáposztáról, karfiolról, karalábéról vagy bimbós kelről, ezek a növények konyhakertjeink ékköveivé válhatnak, megfelelő gondoskodás mellett.

 

 

 

A helyes agrotechnika megválasztása döntően befolyásolhatja a fejeskáposzta termesztés sikerességét:

-lehetőség szerint tartsunk izolációs távolságot az előző évi káposzta területtől, kerüljük hogy egymás utáni években azonos helyen legyen káposztaféle
-a burgonya, a borsó, a bab jó előveteménye lehet káposztáinknak
-fajtaválasztásnál helyezzük előtérbe a tripszekre kisebb mértékben fogékony fajtákat (júliusban, augusztusban fejesedő fajták kevésbé fogékonyak)


Kártani szempontból a káposztafélék kártevői nagyjából azonosak. 
Mindenképp meg kell említenünk a tavaszi káposztalegyet, a repceszár ormányost, a bolhákat, a káposzta levéltetvet, a káposztapoloskát, a káposzta bagolylepkét, a káposztamolyt, a káposztalepkét, illetve az utóbbi években a dohánytripszet a fontosabb kártevők sorában. 
A növényvédelem időrendi sorrendjében haladva vetés előtt, vagy azzal egy menetben talajvizsgálatot követően javasolt lehet talajfertőtlenítő használata, például a Picador 0,8 MG. 

Káposztamoly

Ültetést követően a káposztamoly megjelenését és rajzását kell figyelemmel kísérnünk. A kártevőnek hazánkban 3-4 nemzedéke van egy évben. A kémiai védekezés időzítése kulcsfontosságú lehet. A káposztamoly mellett a káposztalepke, káposzta bagolylepke, saláta bagolylepke, ellen eredményesen védekezhetünk a Laser Duploval. Az első permetezést a fiatal (L1-L2 fejlődési stádiumú) hernyók ellen szükséges megejteni, majd azt 7-14 nap múlva megismételni. Egy tenyészidőszakban a készítmény maximum kétszer használható, tapadásfokozó szer (Eco-film) hozzáadása mellett. A Laser Duplo használata biogazdálkodásban is engedélyezett, kis kiszerelésben III. forgalmi kategóriás besorolás mellett.

 

Káposztalepke ⇒

káposztalepke kártételkáposztalpeke imágó

 

Káposzta levéltetvek

A káposzta levéltetvek a növények fiatal levelein szívogatnak, így károsítva azt. Felszaporodásukra főleg szárazabb években kell számolni, rajzásuk folyamatos. Hatásosan védekezhetünk ellenük a Pirimor 50WG nevezetű készítménnyel. Sárgatálas előrejelzésre alapozva a levéltetvek megjelenésekor kell permeteznünk, majd az utódnemzedékek ellen megismételni azt. Használjunk tapadásfokozót is a kezelésekhez. 
Szintén a levéltetű-kolóniák kialakuláskor, a tömeges felszaporodás előtt kell permeteznünk K-1, vagy Full 5CS rovarölő szerek használatával. Ebben az esetben azonban érdemes figyelemmel kísérni az egyidejűleg megjelenő többi kártevőt is, hiszen a készítmények hatásosak a bagolylepkék lárvái ellen (L1-es és L2-es fejlődési stádiumban), valamint káposztapoloska ellen is. A különbség a két inszekticid között a formulázottságukban rejlik. Mindkét termék kontakt hatású lambda-cihalotrin hatóanyagot tartalmaz, ám a Full 5CS esetében hosszabb tartamhatással is számolhatunk (1órával kijuttatást követően a hatóanyag 98%-a még a levélen marad). Akárcsak a Laser Duplo és a Pirimor 50 WG használatakor, Eco-film tapadásfokozó hozzáadása ebben az esetben is indokolt, mivel viaszos kultúrákról van szó.

 

KÁPOSZTA TERMESZTÉSE, BETEGSÉGEI, KÁRTEVŐI⇒

KELKÁPOSZTA TERMESZTÉSE, BETEGSÉGEI, KÁRTEVŐI⇒

KARFIOL TERMESZTÉSE, BETEGSÉGEI, KÁRTEVŐI⇒

KARALÁBÉ TERMESZTÉSE, BETEGSÉGEI, KÁRTEVŐI⇒

BIMBÓSKEL TERMESZTÉSE, BETEGSÉGEI, KÁRTEVŐI⇒

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.