A csiga általában éjszaka okozza a kártételt, ezért nehéz „tetten érni”, fontos kiemelni, hogy megjelenésük megelőzése sokkal célszerűbb, mint orvosolni a problémát. Egy betelepedett állománnyal szemben sokkal több gondunk lesz.
A legnagyobb kárt a meztelen csigák okozzák a veteményes és virágoskertekben, kedvenc táplálékaik közé tartoznak a káposztafélék, uborka, sárgarépa, saláták, burgonya és a szamóca is, de szinte mindent megrágnak.
• Az ágyásokat mindig tartsuk rendben, betakarítás után ássuk fel és gereblyézzük simára a talajt.
• Növényi riasztókkal is próbálkozhatunk: erős illatú zsálya, fokhagyma, majoranna, kakukkfű, begónia, büdöske és a paradicsom távol tartja a kártevőket.
• Különböző akadályokat is tehetünk a kertünk köré, például apróra tört tojáshéjat, kőtörmeléket, vagy kihelyezhetünk csigakerítést visszahajtott fémlemezből.
• Helyezzünk el a kertben búvóhelyeket (falécből, nedves fóliából, zsák vagy nedves ruhadarabból), reggelre összegyűlnek alatta, így több példányt is begyűjthetünk egyszerre.
• Sok a sörcsapdára esküsznek: egy földbe ásott mély edény aljára sört öntünk, ami odacsalogatja az állomány nagy részét. Egy hátulütővel kell számolni, hogy akár a szomszéd csigáit is a kertünkbe csaljuk vele.
• Hiába hatékony fegyver a csiga ellen a só, ne szórjunk ki a kertbe, mivel kártékony a talajra.
• A mész is hatásos a csigák ellen, de túladagolása szintén rontja a talaj minőségét.
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.