Kerti kisokos - Bimbóskel kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A bimbóskel környezeti igénye


A bimbóskel nem tartozik az igényes növények közé, mégis a homokos talajon történő termesztésekor ügyeljünk a megfelelő vízellátásra. Kedveli a középkötött, meszes talajokat. Szinte minden kertben megterem. Fényigényes növény, nem tűri az árnyékot és a sűrű ültetést. Vízigényes növény lehetőség szerint öntözhető területre ültessük. A káposztafélék közül a bimbóskel viseli a legjobban az időszakos szárazságot, mivel főgyökere akár 80-100 cm mélyre hatol a talajban. A kifejlett növények jól tűrik a téli fagyos napokat. 

Agrotechnika


A vetésváltásra fokozottan ügyeljünk, legalább 3-4 éves vetésváltást tartsunk be. Előnövényként szereti a hüvelyeseket, retket, spenótot, karalábét, salátát vagy a zöldhagymát. Május közepén készítsük el a palántákat. A helyrevetése nem terjedt el a drága vetőmag miatt, azonban, ha mégis helyrevetéssel próbálkozunk jóval több vetőmagra lesz szükségünk. A helyrevetést a korai fajtákat április 1-től július 1-ig, a középkoraiakat május 1-től július 10-ig, a késeieket április 1-től június 1-ig, az áttelelőket május 1-től június 1-ig vetjük. A palántanevelőben a magvak 5-6 nap alatt kikelnek. Átültetni nem szükséges, ha elegendő a tér számukra. A palántákat 6 hetes korukban ültessük a veteményeságyásba, amikor a palánták 4-5 leveles állapotban vannak. A bimbóskelnek nagy a térigénye egymástól 70 x 70 cm-re kerüljenek. Palántázást követően rendszeresen gondoskodjunk a terület gyommentességéről és a talaj megfelelő levegőellátottságáról. Betakarítást követően paprika vagy egyéb zöldségek kerülhetnek a helyére. 

A bimbóskel tápanyagigénye


Kedveli a frissen trágyázott és komposzttal kevert ágyást. A bimbóskel a káliumot részesíti előnyben a nitrogénnel szemben. A túlzott nitrogén ellátottság esetében a bimbók kinyílhatnak és lazábbak lehetnek. A bimbóskel a mikroelemek közül a bórt részesíti előnyben, ezért ezt az igényét lombtrágyázással pótoljuk. 

A bimbóskelre vonatkozó ápolási munkák


Palántázást követően rendszeresen gondoskodjunk a terület gyommentességéről és a talaj megfelelő levegőellátottságáról. A levelek igen törékenyek ezért ápolási munkálatok közben igyekezzünk nem megsérteni azokat. Szeptemberben felgyorsul a bimbók fejlődése ez idő tájt az oldalleveleket tördeljük le. A levélkoronát hagyjuk sértetlenül, így a bimbók több fényhez és tápanyaghoz juthatnak, ezáltal kemények és zártak maradnak. Októberben a levélrózsa közepét eltávolíthatjuk. 

A bimbóskel betakarítása

 A tél folyamán fokozatosan takarítsuk be, éppen annyit amennyire szükségünk van. A téli fagyos napok alatt a bimbókban fokozódik a cukortartalom ezáltal csökken a jellegzetes káposztás ízük. 

A bimbóskel tárolása

 A legjobb tárolási módja a mélyfagyasztás. A kiválogatott bimbók torzsáját vágjuk simára, majd sós vízben főzzük elő néhány percet. A főzést követően zacskózzuk be és tároljuk a fagyasztóban. 

Bimbóskel