Kerti kisokos - Karfiol kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A karfiol ökológiai/környezeti igénye


A többi káposztaféléhez hasonlóan a hűvös párás környezeti feltételeket részesíti előnyben. Az optimális fejlődési hőmérséklete 20 °C körül van. A hőingadozást kevésbé tűri, a hidegre érzékeny. A középkötött, semleges talaj pH-val rendelkező, jó vízellátottságú talajokat kedveli. A fényhiányra érzékeny, ebben az esetben, ha az ősz eleje borús, kisebb rózsát fejleszt. A túl erős fény viszont a rózsák barnulását okozza. Vízigényes növény, különösen a rózsaképzés idejében szükséges a vízutánpótlás. 

Agrotechnika


A magvakat január végén február elején kell elvetni melegágyakba. Tűzdelni szikleveles vagy lombleveles korban kell. Egy négyzetméteren tűzdelést követően 3-4 ezer növény nevelhető fel. A növények egymástól 5 x 5 cm-re legyenek hagyva. A palánták április elejére válnak kiültethetővé. A palántákat kiültetés előtt edzetni kell. Az őszi termesztés célja a szeptemberi és októberi hónap keresletének kielégítése. A magvetés ideje ebben az esetben május. A palántákat szabadföldi ágyakban neveljük. Egy négyzetméterre 8-9 száz db magot vessünk. A növényeket tűzdelés nélkül neveljük fel. A palántanevelési idő 4-5 hét. A palántákat júniusban ültessük végső helyükre. A rövid tenyészidejű fajtákat 40 -50 cm -es sor- és 35 - 40 cm-es tőtávolságra ültessük. A hosszabb tenyészidejű fajtáknak nagyobb a tenyészterületük, ezért 60 x 60, illetve 80 x 60 cm-es sor- és tőtávolságra ültessük. 

A karfiol tápanyagigénye


A talajjal és tápanyaggal szemben támasztott igénye magas, azonban nitrogénigényével majdnem azonos mértékű foszfor- és káliumigénye is.

A karfiolra vonatkozó ápolási munkák


A legfontosabb ápolási munkái a gyomirtás és az öntözés. Igen nagy súlyt kell helyezni az öntözésre. Gyakrabban, de kisebb vízadagokkal öntözzünk. Különös gonddal kell figyelemmel kísérni a vízellátottságot a rózsák fejlődésének kezdetén: ha ilyenkor száraz az idő, feltétlenül öntözni kell. Általában tavaszi termesztésben 3, őszi termesztésben 5 öntözés válik szükségessé. A rózsák barnulásának elkerülése érdekében a leveleket törjük meg és hajtsuk a rózsák felé. Újabban a szorosabb palántázásnak köszönhetően az árnyékolás megnőtt, így kevésbé kell számítani a barnulásra. 

A karfiol betakarítása


A karfiol így május végén, június elején már szedhető. Tavasszal mindig kisebb a termés, de az drágábban értékesíthető. Korai szedéskor ügyelni kell a rózsák méretére. Túl kicsi rózsák esetében kevés lesz a termés, késedelmes szedéskor pedig már a rózsák beltartalmi értéke és minősége romlik. A rózsák felnyílhatnak, keserű ízűvé válnak. A karfiolt kézzel takarítjuk be. A töveket késsel kivágjuk. A leveleket szükség szerint távolítsuk el. Szedéskor ügyeljünk a rózsák épségére.

A karfiol tárolása


A karfiol rövidebb ideig tartó tárolást bírja. Korai szedéskor a rózsaképződés még nem fejeződött be, így célszerű gyökerestül tárolni. A növények ebben az esetben folytatják a növekedésüket. Tárolás előtt ne mossuk meg. Nejlon szatyorban hűtőben egy-két hétig friss marad. 

Karfiol