Kerti kisokos - Kelkáposzta kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A kelkáposzta ökológiai/környezeti igénye

Mint a legtöbb káposztaféle a kelkáposzta is jól tűri a hideget. A befejesedett káposzták akár a -10 °C-os fagyos napokat is elviselik átmenetileg. A szélsőséges időjárás nem viseli meg, azonban a fényhiányban szenvedő növények felnyurgulnak. A fényigénye átlagos, a korai fajták napos helyet igényelnek, míg a nyári fajták az átmeneti árnyékot jobban kedvelik. A kellemesen meleg 13-20 °C-os hőmérsékeleten szépen fejlődik, magasabb hőmérsékleten kisebbek lesznek a fejek. A homokos talajt nem kedveli. A legjobb számára a könnyen felmelegedő, humuszban gazdag, jó vízellátottságú talajok. Alapvetően jól tűri a szárazságot, de az egyenletes vízellátottság mellett neveli a legszebb, legtömöttebb fejeket. Meleg, párás, csapadékos helyen érzi a legjobban magát. Víz hiányában a fej elöregszik. A fej elöregedése miatt a levelek rágósak lesznek. 

Agrotechnika

A helyrevetése ritkán történik. A magvetés február végén történik, majd 5-6 leveles korban ültetik helyükre március végén. A csízásái hőmérséklete 10-35 °C között van.A nyáron palántázott kelkáposztákat június elején palántázzuk helyükre. A kelkáposzta sor- és tőtávolsága korai fajták esetében 35 x 35 cm, míg a későbbi fajták esetében 50 x 50 cm.  Csak egészséges fehér, üde és fejlett gyökérzettel rendelkező palántákat ültessünk ki. A túlfejlett palánta nehezen ered meg. 

A kelkáposzta tápanyagigénye

Tápanyagigényes növény. A friss trágyát meghálálja. Különösen nitrogénigényes növény. Tápanyagigénye nem tér el a fejeskáposzta igényétől. 

A kelkáposztára vonatkozó ápolási munkák

A rendszeres ápolási munkák közé tartozik a terület gyommentesen tartása, öntözése és műtrágyázása. Elengedhetetlen feladat a növények védelme.

A kelkáposzta betakarítása

A korai fajták a palántázástól számított 60-70 nappal, míg a késeiek 100-120 nappal szedhetők fel. A felszedésre alkalmas növények levelei üdék. 

A kelkáposzta tárolása

Savanyításra és tartósításra nem alkalmas. Szabadban a földbe vermelve jól átteleltethető. A pincében történő tárolásakor a növényeket tövestül szedjük fel és a pincében nyirkos homokba állítsuk. 

Kelkáposzta