Kerti kisokos - Karalábé kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A karalábé ökológiai/környezeti igénye

Az ökológiai igényei közül sok vonatkoztatásban hasonlít a többi káposztafélére. Fényigénye közepes. Fényszegényes időszakban felnyurgult gumót fejleszt. A túlzott fényellátásban a gumó torzulhat. Hőigénye szintén közepes. A palántakori lehűlést nehezen viseli, ilyenkor előfordulhat, hogy az első évben magszárat fejleszt. A magszárba akkor indul a palánta, ha 5-6 hetes korába huzamosabb ideig 5-10 °C közötti alacsony hőmérséklet éri. A későbbi fejlődésére jellemző, hogy kedveli a 10-20 °C közötti hőmérséklet. Vízigénye nagy. A gyökérzete nem hatol mélyre a talajban ezért a folyamatos vízellátás elengedhetetlen számára. A korai fajták jobban igénylik az öntözést, mint a kései fajták. A rossz vízellátottság következményeképpen a gumók felrepedhetnek és csökken a zsengeségük. 

Agrotechnika

A karalábét általában palántázással termesztjük. A palánták nappal 8-12 °C, míg éjjel 4-8 °C-on fejlődnek a leggyorsabban. A talajelőkészítés ennél a sekélyen gyökerező növénynél már ősszel elkezdődik. A talaj lazítsuk fel kellőképpen, majd porhanyítsuk. Az elkészített palántaágyba a palántákat egymástól 30 x 25 cm sor- és tőtávolságra ültessük. Az ültetésre április elején kerül sor.

A karalábé tápanyagigénye

Nagy, főleg a kálium- és nitrogénellátottságra vonatkoztatva. A nitrogéntúladagolás elősegíti a magszárképződést, ezért erre fokozott hangsúlyt kell fektetni termesztése során. A nagyadagú foszfortrágyázás éppen ellenkezőleg hat, gátolja a magszárképződést. A mikorelemek közül érzékeny a bór-, molibdén-, kén- és kalciumhiányra.

A karalábéra vonatkozó ápolási munkák

A kelést követően néhány héttel végezzük el az első talajporhanyítást. A porhanyításkor vegyük figyelembe, hogy a karalébá fajták közül számos sekélyen gyökerezik. A talaj felső rétegeiben lévő apró gyökereket porhanyítás közben ne sértsük meg. A kapálással késleltetjük továbbá a gumók fejlődését is. A karalábét rendszeresen kell öntözni, különben későn érik be és rossz minőségű lesz a gumó. A korai termesztésben 5-6 alkalommal, a késői termesztésben 6-7 alkalommal öntözzünk. A növény vízigénye különösen akkor magas, amikor a gumók elérik a dió nagyságot. 

A karalábé betakarítása

A korai fajtákat 6-9 cm gumó átmérővel szedjük, ezek a fajták hajlamosak a repedezésre. A kései fajtákat teljesen kifejlődött gumó állapotban szedjük, ez körülbelül 9-12 cm-es átmérő elérésekor történik. A kései fajták repedésre és törésre kevésbé hajlamosak. A karalábét kézzel metszőollóval szedjük. A korai árút lombjával együtt, a kései árút lombjától megfosztva értékesítik.  

A karalábé tárolása

Viszonylag kis veszteséggel tárolható. Az épített tárolókon kívül eláll pincékben, vermekben és prizmákban is. 

Karalábé
Tápanyagellátás