Behurcolt kártevőnk, őshazájában Észak-Amerika keleti és középső részén általánosan elterjedt. Európában 1979-ben jelent meg, először Olaszországba dísznövényekkel, faiskolai szaporítóanyagokkal hozták be. Innen terjedt tovább számos európai országba, köztük hazánkba is. Magyarországon 2004-ben figyelték meg Budapesten, parkokban díszfákon, majd innen az egész országban elterjedt. Az utóbbi években egyre nagyobb tömegben találkozhatunk velük házikertekben is.
Legszembetűnőbb a fiatal hajtásokat, levélfonákot borító fehér, vattaszerű bevonat, amit a lárvák választanak ki. A lárvák fehér testét viaszos pelyhek borítják, ebből jut a fejlődés során több a hajtásokra is. Ezek a vattaszerű csomók védelmet nyújtanak számukra, nehezen bomlanak le, a teljes vegetációs idő alatt megmaradhatnak a növényen. A kifejlett lepkekabóca 6-8 mm hosszú, szürkés színezetű, testét viaszpor fedi. Amikor veszélyt éreznek, gyorsan tovább pattannak.
Fás szárú növények kéregrepedéseiben a tojása telel át. Májustól láthatók a lárvák, amelyek 5 fejlődési stádiumon mennek keresztül, majd július-augusztustól már megfigyelhetők a kifejlett kabócák. Később az ősz folyamán rakják le tojásaikat a kéregrepedésekbe.
Rendkívül széles a tápnövényköre, nem válogatós, szinte mindent károsít, már több száz növényfajon megfigyelték károsítását. Házikertekben gyümölcsfákon, díszfákon, szőlőn, de lágyszárú növényeken, még gyomokon is megjelenhet.A hajtásokon és levelek fonákán, a főerek mentén szívogatnak. Súlyosabb esetekben a hajtások, levelek torzulnak, el is száradhatnak. Az alattuk lévő hajtások és levelek fénylenek a lárvák által kiválasztott ragacsos váladéktól, a mézharmattól. Ezen a mézharmaton a korompenész is megtelepedhet. Díszfák esetén esztétikai károkozásról is beszélhetünk a vattaszerű bevonat miatt.
A tél végi lemosó permetezés csökkentheti az áttelelő tojások számát, erre olajos készítmények ajánlhatók, mint az Agrokén.
Házikerti körülmények között alkalmazható mechanikai módszer a fertőzött hajtások eltávolítása, a lepkekabócák kezdeti megjelenésénél, így csökkenthető a kifejlődő egyedek száma. Erősebb fertőzésnél kémiai, rovarölőszeres védekezés szükséges. Felszívódó szer, Spilan 20 SG alkalmazása célszerű, a hatékonyság növelésére kontakt szerrel kiegészíthető, mint a K-1és a Full 5 CS. A kémiai védekezést a tojásból kikelő lárvák ellen időzítsük, ekkor még nem borítja testüket a fehér, viaszpelyhek. A lárvák kelése elhúzódik, ezért csak ismételt kezelésekkel védekezhetünk. A kialakult viaszbevonat fizikai védelmet ad a lárváknak, megnehezítve a védekezést. A permetléhez emiatt nedvesítőszer, tapadásfokozó hozzáadása szükséges.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.