Bogyósok növényvédelme

Bogyósok növényvédelme

   SZAMÓCA  •  MÁLNA  •  SZEDER   

Elég figyelmet szentelsz a bogyós gyümölcsűek növényvédelmére? Ismered a legfőbb betegségeket és rovarkártevőket? 

 

A szamóca termesztése

A szamóca termesztése napjainkban egyre elterjedtebb lett az otthoni, a hobby, illetve a konyhakertekben egyaránt. Ez köszönhető azon tulajdonságának, hogy ezt fogyaszthatjuk a nyár elején elsőként friss gyümölcsként. A szamócát szokták a gyümölcsök királynőjeként is emlegetni zamatos, édes íze miatt. A szabadföldön hazánkban május közepétől kezdődik a betakarítása a termésnek, ami elhúzódhat egészen június végéig. 

A szamóca termések egyik legnagyobb ellensége a szürkerothadás/szürkepenész, más néven botritiszes betegség. Tünet: az érő termésen, főleg a kocsány felőli részen figyelhető meg a rothadás. A termés fakó, majd világosbarna lesz, húsa pedig lágy és pépes. A rothadó részeken a termést később dús, szürke bevonat borítja. A gomba a virágokat is megfertőzheti, az elpusztult virágokról újabb virágok fertőződhetnek meg. A gomba számára a nedves, páradús időjárás a kedvező. A betegség ellen védekezhetünk a Signum WG felszívódó gombaölőszerrel. A kijuttatás időpontja a 3. levél kiterülésétől az érés kezdetéig történhet. A szürkerothadás mellett számos egyéb kórokozó ellen is védelmet nyújt a gyümölcsnek. Ezek a betegségek például a diplokarponos levélfoltosság, a gnomóniás betegségek, a lisztharmat, a mikoszferellás betegségek (levélbetegségek). A készítmény dózisa: 10 g/ 10 liter vízben feloldva. Élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 3 nap. 

 

 

Szamóca szürkepenész

Szürkepenész ellen használható másik készítmény a Switch 62,5 WG szintén felszívódó gombaölőszer. A kezelés időpontja az első virágzatok megjelenésétől a betakarítás előtt 1 héttel történhet, egy vegetáció alatt maximum kétszer kijuttatva. Adagolása: 10 liter vízhez 15g gombaölőszert feloldva kell kipermetezni, élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 3 nap.

Levélbetegségek és szárbetegségek ellen a Champion Gold rézhidroxid hatóanyagú kontakt gombaölőszerrel védekezhetünk. Kijuttatás időpontja az őszi lemosó permetezésektől kezdve, egészen a bimbós állapot kezdetéig lehetséges. Dózisa: 20 g/10 liter víz. Élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 21 nap a készítménynek. 


A szamóca fontosabb kártevői közé sorolhatjuk a levéltetveket és a foltosszárnyú muslicát. Ezek ellen tökéletesen védekezhetünk a Full 5 CS kontakt hatóanyagú piretroid rovarölőszerrel. A készítmény taglózó hatású, a kártevők érintkeznek a hatóanyaggal, majd elpusztulnak. A kezelés időpontja a rovarok megjelenésétől egészen a piros színeződés kezdetéig történhet. Maximális kezelések száma 2, melyek között minimum 14 napnak kell eltelnie. Dózisa: 5 ml/10 liter vízben feloldva, élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 3 nap.

 

 

A szamóca tápanyagutánpótlására alkalmazhatjuk a FitoMaxx Nitrogén oldatot. A nitrogénhiány főbb tünetei a lassú növekedés, törpenövés, a satnya növény, valamint a korai öregedés. A növény leveleinek világoszöld színei is adhatnak okot a nitrogén pótlására. A készítménnyel növelhetjük a termésünk mennyiségét, méretét és annak minőségét egyaránt. Dózisát tekintve 0,15 l/ 10 liter vízhez adagolva. A kijuttatás időpontja virágzás előtt történhet.

 

SZAMÓCA NÖVÉNYVÉDELME ÉS ÁPOLÁSA A KERTI KISOKOSBAN ⇒

 

A málna termesztése

A jelenlegi helyzetben több időt tudunk szentelni a kertünknek. Kellő örömet és sok-sok munkát belefektetve oda tudunk figyelni olyan növényekre is, amelyek eddig elkerülték a figyelmünk, mert ott voltak a kert végében a kerítés mellett és nem jutott rájuk kellő időnk. Ilyen lehet a málna is! A málna egy szerethető növény, ha szüreteljük a szép érett termését, érezzük üde illatát, zamatos ízét. Bosszankodunk viszont, ha a poloskák „bűzét” érezzük fogyasztásakor, vagy a szürkepenész támadja meg a már kész gyümölcsünket. Szúrós szára miatt általában a kert végébe, kerítések mellé rakjuk, hogy ne legyenek útban és csak szüretkor merészkedünk be közéjük. Ekkor érzékelhetjük, hogy sűrűsége miatt milyen mikroklíma alakul ki a sorok között, mely sajnos kedvez a szürkerothadásnak! A sűrű állománynál a kontakt szerek nem érvényesülnek olyan hatékonyan, ezért felszívódó hatóanyagokkal próbálkozzunk.

Ilyen a Switch 62,5 WG, melyet a virágzás kezdetétől használjunk 2 héttel a betakarítás előtti állapotig.Dózis: 20 g/10l víz.  Érés előtt 1 héttel még bevethető termék a Signum WG, melyet szintén virágzástól használhatunk. Dózis: 20 g/10l víz.


Jellemző gombabetegsége a málnának a didimellás vesszőbetegség. Tünete a vesszőt átölelő barnás elszíneződés. A kéreg elhalásához is vezethet a betegség elterjedése. Védekezzünk ellene metszéssel. A beteg elöregedett vesszőket tőből távolítsuk el!

A tavaszi lemosó permetezésünknél ill. betakarítás után használjunk réz tartalmú termékeket mint: 
•    Hydrostar 30g/ 10l víz
•    Meteor 30 g/10l víz
Felszívódó termékek közül erre a betegségre választhatjuk az előbbiekben bemutatott Signum WG-t.

Rovarkártevők ellen, mint molyok, levéltetvek, lombrágó hernyók, foltosszárnyú muslica, nyugati virágtripsz kell védekeznünk. Válaszhatjuk:
•    Full 5CS-t levéltetvek és a foltosszárnyú muslica ellen használjuk. 2ml/10l víz dózissal. Élelmezésügyi várakozási ideje 7 nap.
•    Laser Duplot nyugati virágtripsz és foltosszárnyú muslica ellen vessük be. Gyümölcsszíneződés kezdetén használjuk 2 ml/10l víz dózissal. Élelmezésügyi várakozási ideje 3 nap.

Atkák is egyre több kellemetlenséget okoznak a kiskertészeknek. Ajánlom az Agrokénttavaszi lemosáskor a rezes kezelések előtt. Adagja: 500ml/10l víz és minimum 15 C hőmérséklet kell a permetezéshez. 

   Tápanyag utánpótlásra pár hasznos információ   
Ősszel:
•    Kiskertész Lubofos 0-12-20 összetételű mono műtrágya.

Tavasszal:
•    FitoMaxx Nitrogén (lombon keresztül, fontos az egyenletes nitrogén utánpótlás)


MÁLNA NÖVÉNYVÉDELME ÉS ÁPOLÁSA A KERTI KISOKOSBAN ⇒

Málna foszforhiány

 

 


A bogyós gyümölcsök közé tartozik a köszméte, málna és ribiszke mellett a szeder is. Magas antioxidáns tartalmú és édes-savanykás ízű termését igen sokféleképpen használhatjuk fel, friss fogyasztás mellett sütemények, dzsemek, lekvárok is készülhetnek belőle. 
Termesztése a tüskétlen fajták megjelenése óta sokkal egyszerűbbé vált, kényelmesebb szüretelni, csupán napfényes hely és támasztó rendszer, kerítés szükséges, amire felfut. Talajokkal szemben sem igényes, sőt, pár év után már vízigénye sem jelentős, de az öntözést meghálálja, főleg júniustól augusztusig. 

   Gyomirtás   
A bogyós gyümölcsűeknél kevés gyomirtószer engedélyezett. Kis területen, házi kertben ezért a mechanikai gyomirtást, kapálást ajánlom, de magról kelő gyomok ellen a Sharpen 330 EC (330 g/l pendimetalin) gyomirtó alkalmazható a sorban, illetve a nehezen hozzáférhető helyeken, kora tavasszal kijuttatva. A hatáskifejtéshez csapadék szükséges, ezért, ha nincs eső, locsoljuk be a területet kezelés után. 

   Tápanyag igény   
Tavasszal juttassunk ki a nitrogénes alapműtrágyát, mint pl. Kiskertész Virágözön vegetációban pedig a vegyszeres kezelésekkel együtt Omex Ferti I. (NPK 16-9-26) vízoldható műtrágyát permetezzünk ki, ami az NPK tartalom mellett mikro- és makroelemeket is tartalmaz. 

 

  Szeder vashiány

 

 

    Növényvédelem    
Március elején, rügypattanás előtt végezzük el a metszési munkákat, amikor a letermett vesszők, valamint a károsítók áttelelt példányaival fertőzött növényi részek eltávolítása a legfontosabb feladat. A szeder legjelentősebb betegségei a didimellás vesszőfoltosság mellett a különféle levélbetegségek, valamint a virágot és a termést is fertőző szürkepenész (botritisz). 
A vegyszeres védekezést a metszés után, a fertőzés megelőzése céljából különböző réztartalmú szerekkel kezdhetjük el. Ilyen a Meteor (840 g/kg rézoxiklorid), Hydrostar (770 g/kg rézhidroxid), Champion Gold (576 g/kg rézoxiklorid) nevű készítmények. Szederatka ellen érdemes poliszulfidkén és paraffinolaj tartalmú szerrel permetezni, mint az Agrokén (7,5 % poliszulfidkén + 58 % paraffinolaj). Minden esetben bő lémennyiséggel, áztatásszerűen juttassuk ki a készítményeket. 
Rügypattanás után, bimbós állapotig is fontos az ismételt védekezés a vessző- és levélbetegségek ellen, elsősorban rézhidroxid hatóanyag tartalmú szerekkel. Ilyen a Champion Gold, Hydrostar. 
Virágzás kezdetétől pedig a szüret előtt hét nappal bezárólag a mikoszferellás levélfoltosság és szürkepenész ellen kiváló hatású felszívódó Signum WG (267 g/kg boszkalid + 67 g/kg piraklostrobin) gombaölő szerrel védekezhetünk nagy hatékonysággal. 

 

   Kártevők ellen   
Az indító Agrokénes lemosást követően a saját – szeder kis – és nagy – levéltetű - ellen célszerű védekezni, amik a friss hajtáscsúcson szívogatnak, rontják annak növekedését és kondícióját, valamint vírusvektorként terjesztik a vírusokat. Ellenük a Full 5 CS (50 g/l lambda-cihalotrin) kontakt piretroid nyújt kiváló védelmet. 
Megnehezíti a szedertermesztést a foltosszárnyú muslica, valamint lombrágó hernyók is megjelenhetnek rajta, ezek ellen használhatjuk a Laser Duplo (480 g/l spinozad) nevű felszívódó készítményt. Rajzás megfigyelésére kell alapozni a kijuttatás időpontját, majd ismételjük a kezelést 7-14 naponként a várakozási idő betartásával.  Mindkét rovarölő szer virágzás idején csak méhkímélő technológiával juttatható ki. 

A szüret után a vesszőbetegségek ellen 2-3 alkalommal érdemes rézoxiklorid- vagy rézhidroxid tartalmú szerekkel (Meteor, Hydrostar, Champion Gold) védekeznünk, amit kiegészíthetünk a Full 5 CS szerrel, ami a vesszőszúnyog ellen is hatásos védelmet nyújt, szintén bő permetlé mennyiséggel. 

 

SZEDER NÖVÉNYVÉDELME ÉS ÁPOLÁSA A KERTI KISOKOSBAN ⇒
 

Kerti kalendárium

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.

Júniusi teendők kiskertünkben

Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: