A didimellás betegség a szeder és a málna vesszőinek pusztulását okozza. A kórokozó akár az ép, akár sérült felületen képes a növénybe bejutni.
A betegség leggyakrabban csak a hajtásokat és a vesszőket érinti, a leveleken ritkábban alakulnak ki tünetek. A levélen, annak csúcsi részétől induló ék alakú barnulás formájában mutatkozik meg a betegség. A kórokozó jelenlétére utal a hajtás felületén megjelenő 2-3 cm hosszú, ovális, lilás-piros színű, elmosódott szélű foltok kialakulása, melyek főként a hajtások alsó részén, a rügyek környékén tapasztalhatók. E foltok a vesszőkön sötétednek, közepük kiszürkül, valamint a kéreg hossz- és keresztirányú felrepedezése is bekövetkezik. A kórokozó viszont nem hatol a hajtások belsejébe, csak a felületének megbetegedését okozza.
Elsősorban a metszés során kell eltávolítani a betegség tüneteit mutató hajtásokat és vesszőket. A kialakuló levéltünetek a kórokozó téli fennmaradását segítik, így ezek összegyűjtésének is kiemelt szerepe van. Kémiai védekezést már tavasszal a kihajtás után érdemes megkezdeni pl. Signum WG 20 g / 10 liter víz dózisban.
Málna
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.