Kerti kisokos - Szeder kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A szeder ökológia/környezeti igénye

A tüskés hagyományos szederfajták hazánkban biztonságosan termeszthetők, a tüske nélküli fajták már jóval fagyérzékenyebbek, -15 °C-on már károsodnak. Fényigényes gyümölcs, a hazai tüskementes szederfajták hő-, és fényigénye hasonlít a szőlőéhez. Termesztéséhez kiegyenlítettebb klímájú, szél védett, napsütötte déli helyek a legmegfelelőbbek. Számára a humuszban gazdag, mély termőrétegű, jó levegő-, és vízgazdálkodású talajok kedvezőek, melyeknek pH-ja gyengén savanyú (6,0-6,5). Meglehetősen vízigényes gyümölcsfaj, öntözés nélkül csak olyan területeken termeszthető, ahol az évi csapadékmennyiség meghaladja a 700-800 mm-t. 

Agrotechnika

A terület az évelő gyomoktól, különösen az egyszikű tarackosoktól mentes legyen, ezektől még a telepítés előtt szabaduljunk meg. Ültetés előtt érdemes szerves trágyát kijuttatni és egy tartalékoló trágyázás is szükséges lehet. Az ültetés legkedvezőbb időpontja közvetlenül a tavaszi fagyok után van.  A tavaszi ültetést kövesse beöntözés, és a talajfelszín felett 1-3 rügyre vágjuk vissza a csemetéket.

A szeder tápanyagigénye

A nitrogénhiány következménye, hogy a sarjképződés gyenge lesz, az alsó levelek sárgára színeződnek el, valamint apró gyümölcsök képződnek. Nitrogéntrágyázásra minden évben szükség lehet, aminek időpontja március második felére esik. Káliumhiány esetén a sarjak és termőhajtások leveleinek széle kivilágosodik, a gyümölcsök aprók íztelenek maradnak. A mikroelemek közül a vas és a bór hiányára érzékeny.

A szederre vonatkozó ápolási munkák

A második év elejére a hajtások már erős támrendszert igényelnek. A termővesszőket és az új sarjakat válasszuk szét, ezzel biztosíthatjuk a szellősebb hajtásrendszert, valamint a betakarítás is könnyebben megy majd. A szeder metszése hasonlít a málnához, tehát a második éves letermett vesszőket minden évben távolítsuk el. A késői érés miatt ezt ősszel tudjuk elvégezni. Tövenként 3-5 db termővessző és azokon 1-3 másodrendű vesszőt hagyhatunk meg. A termő-, és másodrendű vesszők ritkító metszésének és visszametszésének ideje kora tavasz, a fagyok után. A szeder nem termeszthető sikeresen öntözés nélkül, a gyümölcsfejlődés időszakában (július, augusztus) kiemelten vízigényes. Ebben az időszakban 25-30 mm-es vízadagokat juttassunk ki heti alkalommal. Az öntözéshez alacsony sótartalmú vizet használjunk, mivel a szeder kimondottan sóérzékeny növény. 

A szeder betakarítása

A szeder a 3-4. év után fordul igazán termőre. A betakarítás ideje fajtától függően eltérő. A gyümölcs a fekete színeződés után 2-3 napra szedhető. Az érett gyümölcs három ujj közé fogva, óvatos csavarással vacokkal együtt könnyen leválasztható. 
 

Szeder