Nyugati virágtripsz

Nyugati virágtripsz

Nyugati virágtripsz polifág faj, ami azt jelenti, hogy több tápnövénye is van. A kártevőt nehéz felismerni ugyanis nagyon apró, kártételük alapján tudunk teljesen megbizonyosodni jelenlétükről. A nőstény 1,3-1,9 mm nagyságú: sárga vagy barna színű. A petéket a levél bőrszövetébe süllyeszti, lárvája 0,5-1,5 mm nagyságú, fehér vagy sárga színű. Jelenlétüket előre lehet jelezni sárga ragacsos fogólappal. Amennyiben naponta 3-6 egyedet találunk a fogólapon, a növényvédő szeres védekezés indokolt.

 

Kárkép

A levelek színe ezüstös csillogású vagy szürkésfehér lesz, majd végül elszáradnak. Másodlagos kártételként vírusbetegségekkel fertőzheti meg a növényeket.

 

Védekezés/Megelőzés

A vegyszeres védekezést rajzásmegfigyelésre alapozva, a betelepedés, felszaporodás kezdetén kell elkezdeni. Főleg felszívódó szerekkel érdemes védekezni, mivel szívesen tartózkodnak a levelek alatt. 

 

Kép forrása: commons.wikimedia.org, M. J.

Kultúra:

Szamóca, Köszméte, Szeder, Ribiszke, Áfonya

Megoldás bio kertészek részére:

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.