A cékla növényvédelme

A cékla növényvédelme

A kiskertek elmaradhatatlan tagja a cékla! Minden, amit tudni kell és tudni érdemes ahhoz, hogy céklát termeszthessünk.

 

A cékla származása, eredete, jelentősége

A cékla (Beta vulgaris L. spp. esculenta var. rubra) a répafélék (Betaceae) nemzetségbe tartozó zöldségféle. Közeli rokona a cukorrépának és a takarmányrépának. Származását tekintve Dél- és Közép-Európából származik. Ez a Földközi-tengeri klíma eléggé meghatározza az igényeit. Jótékony és gyógyító hatásait már az ókorban felismerték és termesztésbe is vonták. Beltartalmi értékeit tekintve számos vitamint, folsavat és ásványi anyagot tartalmaz. Erős színanyaga miatt antioxidáns-, rákellenes hatása bizonyított. Továbbá leveléből készült főzetet láz csillapítására használták, illetve máj tisztító hatása ismert a népi gyógyászatban. A céklában lévő nyomelemek miatt a szervezetünk sokkal jobban hasznosítja a vasat ezért vérképzésre és vaspótlásra javasolt. Valamint, alacsony kalória tartalma miatt diétás étrendbe rendkívül jól illeszthető.

 

A cékla tápértéktartaloma:

  • PHE (mg): 47
  • fehérje (g): 1,3
  • szénhidrát (g): 5,9
  • zsír (g): 0,1
  • energia (kJ): 126
  • energia (kcal): 30

 

Vitaminok:

  • B1-vitamin (tiamin)
  • B2-vitamin (riboflavin)
  • B6-vitamin (piridoxin)
  • C-vitamin (aszkorbinsav)

 

Nyomelemek:

  • Foszfor (P), Jód (I)
  • Kalcium (Ca)
  • Kálium (K)
  • Magnézium (Mg)
  • Mangán (Mn)
  • Nátrium (Na)
  • Réz (Cu), Vas (Fe)

Fajtaválaszték elég széleskörű. Szinte minden felhasználásra már létezik alternatíva. Friss fogyasztás (Detroit), bébicékla (Bicores), konzervipari (Rubin), saláta és ivólé (Monika), feldolgozásra, tárolásra (Cylindra), valamint különleges sárgahúsú és fehér húsú fajták is megtalálhatók a palettán.

 

Cékla ökológiai igényei

A cékla kétéves növény, ami azt jelenti, hogy az első évben fejleszti ki a tőlevelekből álló tőlevélrózsát és a húsos megvastagodott gyökerét (ami a termesztési értékét adja), majd a második évben hozza a virágzati szárát, ahol magokat fejleszt a gomolyos fürt virágzatában.

A cékla szél megporzású, úgynevezett idegen termékenyülő növény, aminek a hőigénye közepes. Gyökér növekedéséhez szükséges hő optimum: 15-23 C°. Fényigény szempontjából kevésbé igényes, ezen tulajdonságai miatt, a tavaszi időszak, illetve másodveteményként az őszi időszak a legkedvezőbb számára. Legjobban a közömbös pH-jú talajokat kedveli, amik humuszban gazdagok és jó vízgazdálkodásúak. Tápanyag ellátás tekintetében főleg a kálium és foszfor igényű. Ezeket könnyen pótolhatjuk, akár öntözéssel vagy lombon keresztül. Amire a legjobb megoldás az OMEX FERTI család termékei (FERTI I. és a FERTI III.). Ha lehetőségünk van rá, akkor a nitrogén ellátást fogjuk vissza, mert gyenge, puha terméseket fogunk eredményezni és a növényt inkább a zöldtömeg nevelésére sarkalljuk, ahelyett, hogy szép, erős répatestet fejlesztene.

TIPP: friss szervestrágyázás után nem érdemes céklát vetni, mert negatívan befolyásolja a minőségét és az eltarthatóságát.

 

A cékla termesztéstechnológiája

Vetési ideje április, illetve július vége (ha másodveteményként használjuk). A magok egyenletes kelése érdekében, gyomtalan, sima felületű ágyásba vessük. Kb. 40-cm sortávot tartsunk, a vetés mélysége pedig legyen kb 2-3 cm. Vethetjük kis csomókba, fészkekbe is vagy az ágyásban kihúzott sorokba (mindkét esetben később egyelés szükséges). Az elvetett magokat takarjuk be földdel és alaposan öntözzük be.

Tipp: vetés előtt áztassuk be a magokat minimum néhány óra.

A fejlődése kezdeti szakaszán (csírázástól 3-4 leveles állapotig) fokozottan figyeljünk magas vízigényére. Öntözzük többször és figyeljünk az egyenletes vízellátásra, így nem lesz 'fás' a gumónk.

Ápolási munkák közül a kezdeti gyommentesség megőrzése a legfontosabb, mert a talajban lévő gyommagvak hamarabb vagy egyszerre kelnek a kis növényekkel, ez hátráltatja őket a növekedésben.

A darabos termés titka a ritkítás, vagy más néven egyelés. Ha túl sűrű lett a kelésünk az a későbbiekben megakadályozza a gumó kiteljesedését. 5-6 cm-es nagyságban érdemes kiritkítani kb 10-15 cm-es tőtávra. Végezhetjük két menetben is a ritkítást.

Tipp: A második egyelés során az erősebb, fejlettebb példányokat akár szét is tűzdelhetjük máshova, így nem vész kárba a megtermelt palánta.

Betakarítási ideje függ a fajtától és attól, hogy mire szeretnénk felhasználni. Elmondható, hogy általában a vetéstől számított 90-100 napra már betakaríthatóvá válik a cékla.

A felszedéshez hívjuk segítségül az ásót vagy speciális répa kiszedőt, répakiemelő ekét. Ha téli tárolásra szánjuk, akkor mindenképpen október-november végén, még a téli fagyok beállta előtt szedjük fel. Hűvös pincében vagy tárolóban sokáig eltartható, vagy homokba fektetve. Minden esetben biztosítsuk a párát, mert száraz helyen a gumók összemennek (esetleg időnként spricceljük meg vízzel).

Tipp: csak a sérülésmentes egészséges növényeket tároljuk be.

 

A cékla növényvédelem

Növényvédelménél pár dolgot kell kiemelni, amik jelentősen befolyásolhatják a sikeres termesztésünket és a céklánk minőségét.

CÉKLA TERMESZTÉSE ÉS ÁPOLÁSA ÖSSZEFOGLALÓ A KERTI KISOKOSBAN=>

 

Cékla kórokozói

Cékla lisztharmat: A cékla legjelentősebb kórokozója. Számolnunk kell megjelenésére. Különösen csapadékos időjáráskor. A kórokozó kezdetben csak a leveleken fehéres lisztes foltokban jelenik meg, amely súlyos esetben az egész növényt képes beborítani. Ezzel képes megakadályozni azt, hogy a növény megfelelően fotoszintetizáljon.

JAVASLAT: szellős állomány, vetésforgó betartása, fertőző növényi részek eltávolítása. Megelőző jelleggel használjuk a kontakt MICROKÉN-t.

cekla-lisztharmat

 

Cékla cerkospóra: A cékla másik legfontosabb kórokozója. Megjelenéséra a vegetációs időszak végén kell számolnunk. Tünetei jellegzetesek, kis kerek foltok (2-3mm átmérőjű), amelyeknek a szegélye pirosas-lilás és a foltok közepe szürke. Ha sok foltocska jelenik meg a levelek hatására elszáradhatnak.

JAVASLAT: rezisztens fajták választása, vetésforgó alkalmazása, fertőző növényi részek eltávolítása. Állományban megelőző jelleggel: HYDROSTAR, CUPROXAT, illetve felszívódó szerként MISTER javasolt.

cekla-cerkospora

 

Cékla kártevői

Talajlakó kártevők (drótférgek, pajorok), sajnos pont oda „harapnak”, ami számunkra a legértékesebb. Ezért vetést megelőzően végezzünk talajfertőtlenítést PICADORRAL.

A cékla levele kiadós harapnivaló a levéltetvek számára is. Figyelgessük növényeinket és az első megjelenő egyedeket kezeljük a speciális levéltetűirtó PIRIMORRAL.

Bagolylepkék hernyói, répa barkók, levélbolhák ellen pedig bevethetjük a nagyágyút a felszívódó SPILANT 20 SG-t.

Növényvédő szeres kezeléseket minden esetben előzze meg egy diagnosztika. Fontos, hogy ismerjük fel és azonosítsuk be mivel is állunk szembe. Így sokkal hatékonyabbak lesznek kezeléseink. Ehhez meleg szívvel ajánlom a Kerti kisokost⇒

Termesztési szempontból nem tartozik a legbonyolultabb növényekhez és könnyen tárolható. Így hosszabb ideig tudjuk hasznosítani, még akár a téli hónapokban is. Remélem sikerült felkeltenem a cékla iránti érdeklődést és meghoztam a kedvet ahhoz, hogy szorítsunk egy kis helyet a kertünkben néhány tőnek.

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.