Növényvédő szerek helyes tárolása, növényvédelmi eszközök téli karbantartása

Növényvédő szerek helyes tárolása, növényvédelmi eszközök téli karbantartása

Így a tél derekán klasszikus növényvédelmi kezeléseket, azaz permetezést nem végzünk a házikertben, növényvédő szereink és permetezőgépjeink az őszi lemosó permetezéstől a tavaszi lemosó permetezésig tartó „pihenőidejüket” töltik éppen. Ez az időszak kiváló a tervezésre, növényvédő szer készleteink áttekintésére, a lejárt szavatosságú tételek selejtezésére, és a következő évre szükséges készítmények beszerzésére. Ne feledkezzünk meg gépjeinkről sem: a folyamatosan végzett karbantartás, a kisebb hibák kijavítása növeli permetezőink hatékonyságát és élettartamát, az esetleges hibák téli felfedezése és kijavítása pedig segíthet elkerülni a kellemetlen meglepetéseket gépjeink tavaszi üzembe helyezésekor.

 

 

Hogyan tároljuk növényvédő szereinket?

A növényvédő szerek tárolásának megszervezésekor két fontos szempontot szükséges szem előtt tartanunk: a tárolás során a növényvédő szer őrizze meg minőségét, és - veszélyes anyagokról lévén szó - ne veszélyeztesse a felhasználók és a környezet egészségét!

 

A növényvédő szerek minőségének megőrzése:

  • Nagyon fontos, hogy a növényvédő szerek csomagolásán a gyártó által megadott felhasználhatósági idő csak az eredeti, bontatlan csomagolásban, megfelelő körülmények között (hőmérséklet, nedvesség stb.) tárolt tételekre vonatkozik.
  • A növényvédő szerek minőségének megőrzése érdekében nagyon fontos a közvetlen napfénynek nem kitett, száraz, fagymentes és nem túlzottan meleg tárolási környezet biztosítása.
  • A felbontott készítmények hatásossága csökkenhet, ezért már vásárláskor célszerű figyelnünk a megfelelő kiszerelésű termékek beszerzésére: a kiválasztott növényvédő szer lehetőleg akkora adagokra legyen porciózva (például ampullák, néhány grammos tasakok), amennyit egy permetezés során felhasználunk, vagy válasszunk visszazárható csomagolású (például csavaros kupakú palackban forgalmazott) termékeket.
  • Amennyiben ez nem megoldható, a már kinyitott és további tárolásra szánt vegyszereket hagyjuk eredeti csomagolásukban, és a lehető legbiztosabban zárjuk le (például a tasakban tárolt szereket légmentesen záró műanyag klipszekkel).
  • A növényvédő szereket csak a felhasználhatósági idejükön belül használjuk, az esetlegesen lejárt szavatosságú készítmények veszélyes hulladéknak minősülnek. Szabályos leadásuk és megsemmisítésük, bár kötelező, de nehézkes és költséges, éppen ezért csak annyi növényvédő szert vásároljunk meg, amit a későbbiekben valóban fel szeretnénk majd használni.
  • A felhasznált (1kg-nál vagy 1L-nél kisebb kiszerelésű) házikerti növényvédő szerek csomagolóanyaga viszont megfelelő tisztítást követően kommunális hulladékként kezelhető.

 

A felhasználók és a környezet védelme:

  • Növényvédő szereket csak zárt helyen, más célra felhasznált termékektől (például élelmiszerek, tisztítószerek) elkülönítve tárolhatunk. Ez lehet egy külön helyiség vagy egy nagyobb, zárható szekrény is.
  • Nagyon fontos a zárt padozat, hogy az esetlegesen kiszóródó vagy kiömlő vegyszerek ne mosódhassanak a talajba, és könnyen és maradék nélkül feltakaríthatók legyenek.
  • Tárolásra alkalmatlanok az olyan helyiségek is, melyeket időszakosan elboríthat a talajvíz.
  • Gondoskodjunk arról, hogy a tárolt készítményekhez kisgyermekek vagy háziállatok és rágcsálók semmiképpen se férhessenek hozzá!
  • A polcok legyenek stabilan rögzítve, az esetlegesen kiömlő vegyszerek felitatásához tartsunk a közelben homokot, itatóst!
  • Mivel számos növényvédő szer tűz- és robbanásveszélyes, a tárolóhelyiségben ne használjunk nyílt lángot! Jó, ha poroltót is tartunk a közelben!

 

Permetezőgépek karbantartása

Nulladik pontként ki kell emelnünk, hogy permetezőgépjeink pontosságát (például a szóráskép minőségét, a szórófej nyomásának állandóságát, a szivárgást, a gép élettartamát) nagyban meghatározza a választott gép típusa és minősége: sajnos itt is igaz, hogy „olcsó húsnak híg a leve”, azaz érdemesebb inkább egy kicsit többet áldozni egy jobb minőségű gépért, ami rendszeresen karban tartva hosszú évekig megbízhatóan szolgál majd minket. A gép kiválasztásánál fontos szempont a felhasználási cél is: kisebb kertekbe elegendőek a könnyen kezelhető, egyszerűbb felépítésű és precíz munkavégzésre alkalmas „pumpás” kézi vagy háti permetezők, míg egy nagy diófát például csak egy komoly motoros permetező tud megfelelően beborítani a növényvédő szerrel.

Bármilyen típust választunk is, a rendszeres karbantartással, és az apróbb javítások időben történő elvégzésével sokat tehetünk gépünk „egészségének” megőrzése érdekében. Nagyon fontos, hogy minden permetezés után alaposan mossuk el a készülék tartályát, a mosóvizet többször áramoltassuk át a szórófejen is, így elkerülhetők a dugulások és a növényvédő szerek nem kívánt keveredése is. FONTOS: mivel még a legalaposabb tisztítás ellenére is maradhatnak hatóanyag-maradványok a gép rejtett zugaiban, a gyomirtó szereknek mindig tartsunk fent egy külön gépet, így nem érhet kellemetlen meglepetés, amikor féltve nevelt növényeinket kipusztítja a tankban maradt gyomirtómaradvány. A tisztítást követően a tartályt ürítsük ki, és a gépeket a bepállást elkerülendő nyitott tartállyal, száraz, fagymentes helyen tároljuk következő használatukig.

 

Kézi permetezőgépek éves karbantartása:

  • A téli karbantartás során az elhasználódott tömítéseket cseréljük ki!
  • A repedt, szivárgó tömlővégeket vágjuk le és a bilincseket szorosra húzva csatlakoztassuk a gép és a csap közé!
  • Hagyományos pumpás háti permetezőnél a dugattyúszárat és a pumpakar mozgó-súrlódó részeit kenjük meg műszerolajjal vagy WD 40-nel!
  • Szintén fontos a golyós szelep kitakarítása, szárazra törlése és olajozása műszerolajjal vagy WD 40-nel!
  • Ezek után a szórófejet szedjük szét, biztosítsuk a furatok átjárhatóságát, majd szereljük össze!
  •  

Motoros permetezőgépeknél a tömlők, tömítések, csatlakozások épségén és a szórófej tisztaságán túl az alábbiakra kell figyelnünk:

Elektromotoros gépnél:

  • Akkumulátor rendszeres töltésére (ha lehet, melegben tároljuk)
  • Vezetékek, kapcsolók épségére

Benzinmotoros gépnél:

  • Üzemagyagrendszer tisztaságára
  • Benzinszűrő, csap, cső tisztaságára, épségére, tömítettségére
  • Gyújtógyertya tisztasága, gyári elektródahézag beállítása
  • Gyertyapipa épségére
  • Berántózsinór és -kar jó állapotára

 

FIGYELEM! A téli szünet alatt csak magas oktánszámú (98-100) és alacsony bioetanol-tartalmú (maximum 5%) üzemanyag legyen a gépben, mivel a 95-ös benzin romlékony, így tavasszal sok bosszúságot okozhat! Kétütemű motor esetében fontos a kenőolaj pontos adagolása is! Nem javasolt az üzemanyagrendszer leürítése, mert a száraz rendszer a tavaszi feltöltéskor tömítetlenséget, letapadásokat produkálhat.

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.