Így a tél derekán klasszikus növényvédelmi kezeléseket, azaz permetezést nem végzünk a házikertben, növényvédő szereink és permetezőgépjeink az őszi lemosó permetezéstől a tavaszi lemosó permetezésig tartó „pihenőidejüket” töltik éppen. Ez az időszak kiváló a tervezésre, növényvédő szer készleteink áttekintésére, a lejárt szavatosságú tételek selejtezésére, és a következő évre szükséges készítmények beszerzésére. Ne feledkezzünk meg gépjeinkről sem: a folyamatosan végzett karbantartás, a kisebb hibák kijavítása növeli permetezőink hatékonyságát és élettartamát, az esetleges hibák téli felfedezése és kijavítása pedig segíthet elkerülni a kellemetlen meglepetéseket gépjeink tavaszi üzembe helyezésekor.
A növényvédő szerek tárolásának megszervezésekor két fontos szempontot szükséges szem előtt tartanunk: a tárolás során a növényvédő szer őrizze meg minőségét, és - veszélyes anyagokról lévén szó - ne veszélyeztesse a felhasználók és a környezet egészségét!
Nulladik pontként ki kell emelnünk, hogy permetezőgépjeink pontosságát (például a szóráskép minőségét, a szórófej nyomásának állandóságát, a szivárgást, a gép élettartamát) nagyban meghatározza a választott gép típusa és minősége: sajnos itt is igaz, hogy „olcsó húsnak híg a leve”, azaz érdemesebb inkább egy kicsit többet áldozni egy jobb minőségű gépért, ami rendszeresen karban tartva hosszú évekig megbízhatóan szolgál majd minket. A gép kiválasztásánál fontos szempont a felhasználási cél is: kisebb kertekbe elegendőek a könnyen kezelhető, egyszerűbb felépítésű és precíz munkavégzésre alkalmas „pumpás” kézi vagy háti permetezők, míg egy nagy diófát például csak egy komoly motoros permetező tud megfelelően beborítani a növényvédő szerrel.
Bármilyen típust választunk is, a rendszeres karbantartással, és az apróbb javítások időben történő elvégzésével sokat tehetünk gépünk „egészségének” megőrzése érdekében. Nagyon fontos, hogy minden permetezés után alaposan mossuk el a készülék tartályát, a mosóvizet többször áramoltassuk át a szórófejen is, így elkerülhetők a dugulások és a növényvédő szerek nem kívánt keveredése is. FONTOS: mivel még a legalaposabb tisztítás ellenére is maradhatnak hatóanyag-maradványok a gép rejtett zugaiban, a gyomirtó szereknek mindig tartsunk fent egy külön gépet, így nem érhet kellemetlen meglepetés, amikor féltve nevelt növényeinket kipusztítja a tankban maradt gyomirtómaradvány. A tisztítást követően a tartályt ürítsük ki, és a gépeket a bepállást elkerülendő nyitott tartállyal, száraz, fagymentes helyen tároljuk következő használatukig.
Elektromotoros gépnél:
Benzinmotoros gépnél:
FIGYELEM! A téli szünet alatt csak magas oktánszámú (98-100) és alacsony bioetanol-tartalmú (maximum 5%) üzemanyag legyen a gépben, mivel a 95-ös benzin romlékony, így tavasszal sok bosszúságot okozhat! Kétütemű motor esetében fontos a kenőolaj pontos adagolása is! Nem javasolt az üzemanyagrendszer leürítése, mert a száraz rendszer a tavaszi feltöltéskor tömítetlenséget, letapadásokat produkálhat.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.