Paprika és paradicsom palánták tápanyag-utánpótlása kiültetéskor

Paprika és paradicsom palánták tápanyag-utánpótlása kiültetéskor

A fagyosszentek elmúltával bizonyára már minden lelkes kertészkedő kertjében megtalálható elültetve jó néhány paprika és paradicsom palánta. A palánták kertben történő további nevelése nagy odafigyelést igényel, hiszen csak a megfelelően fejlett és jó erőnlétben lévő növények képesek kiváló minőségű és mennyiségű termés képzésére. A jó kondíció viszont nemcsak a rendszeres öntözésen és a fokozatosan melegedő hőmérsékleten múlik, hanem a növények számára szükséges tápanyagok meglétén egyaránt. 

Miért is kell pótolni a tápanyagokat?

A növényeknek, hozzánk hasonlóan, életfolyamataik biztosításához tápelemekre van szükségük. Ezek az elemek a talajban természetes módon is megtalálhatók, viszont ennek mennyisége a vegetációs időszak alatt fokozatosan csökken. Főként azon kerti talajok tápanyag-tartalma csekély, melybe minden évben újra és újra vetésre vagy ültetésre kerülnek növények. A vetésváltással ugyan enyhíthető a talaj tápanyagainak kihasználtsága, de utánpótlás hiányában ez sem jelent teljes mértékben megoldást. A hiányok nemcsak közvetve a termések mennyiségén és minőségén mutatkozhatnak meg, hanem közvetlenül egyaránt a levelek különböző színelváltozásainak formájában. A tápanyaghiányban szenvedő növény levelei idővel el is száradhatnak, lehullhatnak, súlyos esetben pedig akár a növény pusztulása is bekövetkezhet. Arra viszont ügyelnünk szükséges, hogy a tápelemek utánpótlását se vigyük túlzásba, hiszen a tápanyag többlet a hiányokhoz hasonlóan negatívan hat a növényekre.

 

paprika nitrogénhiány

Paprika nitrogénhiány

paprika vashiány

Paprika vashiány

 

Mikor és hogyan adagoljuk a tápanyagokat?

Kiskertünk tervezésével nem árt jó előre gondolkoznunk, hiszen már ősszel érdemes talaját szerves trágyával, kerti komposzttal, és/vagy műtrágyával feltölteni. A nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmú műtrágyának 2/3-ad részét ősszel, majd pedig 1/3-ad részét tavasszal, az ültetés előtt ajánlatos kijuttatni. Erre a célra a Kiskertész NPK, azaz nitrogént, foszfort és káliumot egyenlő arányban tartalmazó műtrágya kijuttatása ajánlható, 100 m2-es területen 3-6 kg mennyiségben. A kiültetés után kb. két hét kell a növénynek ahhoz, hogy megerősödjenek, szemmel láthatóan is növekedésnek induljanak. Először gyökereik indulnak fejlődésnek, melyet magasabb foszfortartalmú tápanyag adagolásával segíthetünk elő. A foszforhiány tünetei gyakorta jelennek meg kiültetés után a paradicsom és paprika palántáin a levelek lilás elszíneződése formájában. A foszforfelvétel hideg talajból egyébként is nehézkes, ez pedig a fejletlen gyökérzet számára még nehezebb feladat. A foszfortúlsúlyos tápoldat heti egy-két alkalommal az öntöző vízzel együtt juttatandó ki a sikeres begyökeresedés érdekében. A növények növekedési és bogyókötődési időszakában már a nitrogénigényük fokozottabb, mely általában 4-6 héttel az ültetés után következik be. Ennek pótlása tápoldat formában már akár heti három alkalommal is elvégezhető. A terméskötődés idején a növények káliumigénye nő meg, melyet szintén érdemes a nitrogén mellett ebben az időszakban kissé nagyobb mennyiségben adagolni a növények számára. 

paprika foszforhiány

paprika foszforhiány

Paprika foszforhiány levélen és termésen

 

Lombtrágyázás is megoldást jelenthet?

A lombtrágyázás a levélen keresztül történő tápanyag-ellátást jelenti. Használatának elsősorban a tápanyag-felvételi zavarok kiküszöbölésében, valamint a mikroelemek pótlásában van szerepe. Nagy előnye a talajon keresztüli pótláshoz képest, hogy hatása gyorsabban érvényesül, valamint kijuttatása a legtöbb növényvédő szerrel egy menetben is megtörténhet. Az Omex Ferti I. készítmény mikroelem-tartalmának (bór, réz, vas, mangán, cink) köszönhetően tápoldat készítése mellett levéltrágyázásra is alkalmas legfeljebb 1%-os töménységben kijuttatva. A megjelent hiányok lombtrágyák kijuttatásával ugyan gyorsan orvosolhatók, viszont azt jobb, ha tudjuk, hogy a hosszan tartó hatás érdekében mindenképpen a talajon keresztüli pótlást érdemes választani. 

paradicsom palánta

 

PAPRIKA TERMESZTÉSE ⇒

PARADICSOM TERMESZTÉSE ⇒

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.