Kertindító növényvédelmi szempontból

Kertindító növényvédelmi szempontból

Mely növényvédő szerekre lehet szükség a tavaszi kertindításhoz?

Tél végéhez közeledve érdemes elgondolkodnunk milyen kerti munkák, növényvédelmi feladatok várnak ránk. Az időben, megfelelően elvégzett agro-, és fitotechnikai tevékenységek nagyban hozzájárulnak, hogy év közben már szinte csak gyönyörködnünk kelljen a kertünkkel.

Metszéssel törekedjünk minél szellősebb lombkorona kialakítására, ezzel elősegítjük az év közbeni növényvédelmi tevékenységek hatékonyságát, megkönnyítjük a permetlé bejutását a lombkorona közepébe. Drótkefével tisztogassuk le a fák törzsét, a vázágakat. A hernyófészkeket, tojáscsomókat távolítsuk el. Alma- és körtefáinkat télen, kora tavasszal, őszi- és kajszibarack fáinkat pedig kizárólag a rügyek duzzadásától, a nedvkeringés beindulásától metszhetjük. Metszést követően szükséges a sebeket, nagyobb metszési felületeket sebzáróval kezelni.

Rügypattanáshoz a lehető legközelebbi időpontban ejtsük meg a lemosó permetezést. Ekkorra ugyanis a megcélzott károsítók többsége már a szerekre érzékeny stádiumban van, így hatékonyabban gyéríthetjük a fákon áttelelő pajzstetveket, takácsatkákat, levéltetveket, levélbolhákat. A lemosó permetezést áztatásszerűen, azaz bő lémennyiséggel hajtsuk végre. A kén-, és paraffinolaj tartalmú Agrokén kiválóan alkalmas lehet erre a célra, ráadásul bio termesztésben is alkalmazható. 
Réz tartalmú készítményeket ugyancsak a kora tavaszi időszakban érdemes kijuttatni, azonban gyümölcstől függően figyelembe kell venni az eltérő ajánlott fenológiai állapotokat. Őszibarack fáinkat például rügypattanásig célszerű kezelni, a kajszit pirosbimbós állapotig. Használatuk az almatermésűek esetében a tavaszi lemosó permetezés szerves részét képezik, a vegetáció későbbi részében azonban ügyelnünk kell a különböző fajták rézérzékenységére. Tűzelhalás ellen preventíven, szilárd rézoxiklorid (Meteor), vagy szilárd rézhidroxid (Hydrostar) tartalmú szerekkel kezdjük a védekezést, amit 7-10 napos gyakorisággal ismételjünk is meg. Nagy lémenynyiséget használjunk, szükség esetén a beteg növényrészeket eltávolítás után semmisítsük meg. Mindenképpen rügypattanás után célszerű védekeznünk lisztharmat ellen. A rügypattanás előtti védekezés hatástalan, ugyanis a permetlé nem tud bejutni a rügy belsejében található micéliumhoz. A kén atkagyérítő hatását is kihasználva, rézzel kombinálva is alkalmazható a Microkén lisztharmat elleni szer, akár bio termesztésben is.

Magról kelő egy- és néhány kétszikű gyomnövény ellen hatékony gyomirtó szer a pendimetalin hatóanyag tartalmú Sharpen. Kora tavasszal, jól elmunkált, gyommentes, apró-morzsás talajfelszínre kell kipermetezni a készítményt. Száraz időjárás esetén a sekély, 1-2 cm-es bedolgozás a hatékonyságot növeli.

 

 

Veteményezésünk első lépésének a talajelőkészítésnek és szükség esetén a talajfertőtlenítésnek kell lennie. Fel kell mérnünk, hogy mennyi kártevő lárvája található a talajban.

A talajelőkészületek (talajelmunkálás, vegyszer bedolgozás, magágy előkészítés) tervezésénél érdemes átgondolni a területen végrehajtandó műveletek sorrendjét, számát, érdemes összevonni folyamatokat pl. vetést és talajfertőtlenítést. barsonylegy imago

Talajfertőtlenítésre elsősorban a talajban élő kártevő rovarok miatt van szükség. Rejtett életmódjuk miatt sokáig észrevétlenek maradnak számunkra. A föld feletti részek hervadása és pusztulása gyakran már a gyökérzet szinte teljes pusztulása (rovarok rágásának következtében) után jelentkezik, ekkor a növény sajnos legtöbb esetben már menthetetlen. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a talajban élő károsítók növényvédő szerekkel csak korlátozottan érhetők el, így az igazi megoldást általában csak a megelőző növényvédelem nyújthatja. A nagyobb termetű talajlakó kártevők közül elsősorban a pajor, a lótücsök, a drótférgek, a bársonylégy nyűvei, amelyek komolyabb problémát képesek okozni. A másik jelentős probléma az, hogy a cserebogár lárvája, a pajorok 2-4 évig fejlődnek a talajban, folyamatos károsítást előidézve, ezért fontos, hogy minden évben biztosítsuk a növények számára a talajfertőtlenítést.

Talajfertőtlenítésre rendelkezésünkre áll a Picador 0,8 MG aminek hatóanyaga 8 g/kg cipermetrin. Hatékony a pattanóbogár lárva, cserebogár lárva, káposztalégy, sárgarépalégy ellen.

A vetés során biztosítani kell a granulátumok talajjal való tejes fedettségét, a talaj felszínére szóródott granulátumok maradéktalan összegyűjtését és eltávolítását. az azonnali, gyors taglózó hatást biztosítja az idegsejtek ingerület továbbadásának megakadályozásával. Egyedi formulációjának köszönhetően a hatóanyag kevésbé mobil a talajban, így a mag környékén tudja kifejteni rovarölő hatását.
A cipermetrin hatóanyag kímélőbb hatással rendelkezik a talajban lévő hasznos élő szervezetekre pl. földigiliszta.

A már korábban említett Sharpen gyomirtó szer felhasználható veteményes kertben is, a palánták kiültetése előtt 8-10 nappal, magvetés esetén pedig vetés után, kelés előtt.

 

Késő ősztől kezdve, egész télen, csapadékos időben a hópenész nevű gomba támadhatja meg a nyáron gondosan ápolt gyepünket. A betegség foltokban jelenik meg, rendszerint védekezéskor is elegendő csak a foltokat kezelnünk. Locsolókannában 10 liter vízben oldjunk fel 20g Switch-t és öntözzük be a foltokat, valamint azok környékét. Rozsdák okozta megbetegedések és levélfoltosságok ellen az első tünetek megjelenésekor szükséges elkezdeni a védekezést, majd fertőzési veszélyhelyzettől függően azt megismételni.

Gyepünk gyomirtására magról kelő- és évelő kétszikű gyomnövények ellen a Bofix Garden prémium gyomirtó szerrel van lehetőségünk kora tavasszal. A gyomirtás optimális ideje akkor van, amikor a gyep lassú növekedése miatt két nyírás között 1 hétnél hosszabb idő telik el. Ajánlatos a kezelést tavasszal elvégezni (10°C felett), amikor a gyep növekedése még nem olyan intenzív. Ne nyírjunk füvet a tervezett gyomirtás előtt és után 3-5 napon belül!

 

 

 

 

 

 

       

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.