Kerti kisokos - Paradicsom kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A paradicsom környezeti igénye

A talajtípusok széles skáláján eredményesen termeszthető, a homoktól az agyagtalajokig. Az ideális pH számára az 5,5-7,0. A termesztéshez tápanyagokkal ellátott, jó vízelvezető-képességű és kellő levegőzöttségű talajokat válasszunk. A paradicsom hőigénye 22±7 °C, azonban fenológiai fázisonként eltérő, melyet a fényintenzitás és vízellátottsággal összefüggésben kell értékelni. Csírázási optimuma 20-20 °C, szikleveles állapotban a magas hőmérséklet a növények megnyúlását okozhatja, így az ideális hőmérséklet 17-18 °C. Kötődés szempontjából legoptimálisabb hőmérséklet az éjszakai 16-18 °C, és a nappali 20-25 °C. A paradicsom kifejezetten fényigényes növény, növekedésére és fejlődésére a fény erőssége, időtartama, valamint a minősége van hatással. Azonban meg kell jegyeznünk, hogy a szabadföldi és a hajtatott fajták fényigénye között jelentős különbség van. A hajtatásban a kisebb fényerősség is megfelelő lehet. Nagy a vízigénye, fejlett és mélyre hatoló gyökere a vizet jól hasznosítja. A tömeges kötődés és a bogyónövekedés idején lehet nagyobb a vízigénye, ami júniustól július végéig tart. 

Agrotechnika

A paradicsom számára jó elővetemény lehet az uborka, a gabonafélék, és a pillangós növények. A vetésforgóban figyelnünk kell arra, hogy az elővetemény nem lehet a burgonyafélék családjába tartozó növény, mert különböző növényvédelmi problémák léphetnek fel. Szaporítása történhet helyrevetéssel és palántaneveléssel, kis kertekben azonban a palántanevelés lehet a jellemzőbb. A vetés ideje általában március elején van, a palántaneveléshez pedig 6-8 hétre van szükség. A vetést követően a beöntöző víz tartalmazzon a palántadőlés ellen réz tartalmú szert. A palánták ápolásánál fontos a szellőztetés, kelés idejében nagyobb hőmérsékletet igényel majd az első lomblevelek megjelenéséig egyre kevesebbet. Kiültetés előtt 5-7 nappal csökkenteni kell a hőmérsékletet és a palánták vízellátását, ezzel „eddzük”/szoktatjuk a szabadföldi terület klimatikus viszonyaihoz. A kiültetés előtt 1 nappal 10mm vizet és foszfor túlsúlyos műtrágya oldatot érdemes adnunk. Akkor alkalmas ültetésre a palánta, ha elérte a 20-30 cm magasságot és 5-6 lomblevele van. A kiültetés ideje április végétől május közepéig tart, az ültetés mélysége pedig 15-20 cm legyen. A gyökerek eredését elősegíti, ha öntözővízzel 1-2%-os műtrágyaoldatot kijuttatunk

A paradicsom tápanyagigénye

A makroelemek közül a nitrogén a virágzás, kötődés és bogyónövekedés szempontjából bír kiemelt jelentőséggel, a foszfor pedig a palántanevelés időszakában és a virágzás-kötődés idején lehet fontos. Ezek mellett a kálium folyamatosan a cukor felhalmozódáshoz és a bogyószíneződéshez szükséges, továbbá a kalcium hiányában leállhat a gyökérnövekedés és a bogyókon csúcsrothadás alakulhat ki, amin a későbbiekben másodlagos fertőzések alakulhatnak ki. 

A paradicsom ápolási munkák

Először a kiültetéskor biztosítsunk vizet a paradicsomnak, ekkor körülbelül 3-5 dl/tő vizet juttassunk ki. A paradicsom vízigénye június közepétől július végéig a legnagyobb, tehát az öntözést erre az időszakra tervezzük. Ügyeljünk arra, hogy száraz idő után ne juttassunk ki hirtelen nagy vízmennyiséget, mert az a bogyók felrepedéséhez vezethet. Kulcsfontosságú lehet a gyomirtás kérdése is a lombzáródásig.

A paradicsom betakarítása

Az érés időszaka a kötödéstől számított 35-50 napra tehető. A palántázott paradicsom július közepétől szedhető. A bogyók szedésénél ügyeljünk arra, hogy ne tapossuk/törjük az állományt, a bogyókat pedig úgy szedjük le, hogy azok ne ütődjenek, sérüljenek. 
 

Paradicsom