A paprika számára az optimális hőmérséklet 18-30 °C, fényigénye nagy, napi 12 órás megvilágítást igényel. Vízigénye szintén magas, a tenyészidőszak alatt 600-700 mm vizet igényel, tehát a természetes csapadékmennyiséget öntözéssel kell kiegészítenünk. A paprikát 4 éves vetésforgóval érdemes termesztenünk, előtte utána nem javasolt a burgonyafélék családjába tartozó növényt termesztenünk növény-egészségügyi okokból. Legjobb elővetemény számára a kalászos gabonák.
Szaporítása történhet helyrevetéssel és palántázással. A helyrevetés a rövidebb tenyészidejű fajtáknál alkalmazható, ehhez azonban aprómorzsás talaj szükséges. Ha ezt a szaporítási módot választjuk, a magokat április közepéig vessük el, kb. 2 cm mélyen, folyóméterenként 25 db magot. ebben az esetben szükség lehet 5mm kelesztő öntözésre. A helyrevetett paprika kb. 30-25 nap alatt kel ki. A palántaneveléshez március közepétől-április elejéig kell igazítanunk a vetést, illetve ne feledkezzünk meg a palántadőlés elleni gombaölőszeres beöntözésről sem, mely 2-3 alkalommal javasolt. A paprika palánták 18-20 °C-on 10-14 nap alatt kikelnek. A palánták felneveléséhez 6-8 hétre van szükség. A kiültetés körülbelül május 1-jétől 25-ig optimális, amikor már az elfagyás veszélye nem áll fenn. A legmegfelelőbb ültetési időpont május 16-18.
A tápanyagigénynél figyelembe kell vennünk a makroelemek mennyiségét a különböző fejlődési szakaszoknál. A foszfort a palántanevelés idején juttassuk ki, hogy a gyökerek megfelelően tudjanak fejlődni, valamint a generatív szervek (virág, termés) fejlődése idején. A nitrogén a lombozat fejlődéséhez és a termésnövekedéshez szükséges. A paradicsomnak káliumra a generatív szakaszban van szüksége, hogy a szénhidrát fel tudjon halmozódni, ezt a termés fejlődése idején juttassuk ki. Ezen elemek mellett meg kell említenünk a kalciumot is, melynek hiánya a növekedésben lévő termések csúcs felőli részén száraz „rothadást” okoz. A kalcium hiányt előidézheti a túl sok nitrogén kálium vagy magnézium, de egy tartós szárazság vagy túlmelegedés is.
Már volt szó arról, hogy a paprika vízigénye nagy. A fokozott hőigénye miatt, a megfelelő időpontot megválasztása igen fontos. A paprika számára az optimális hőmérséklet a 25 °C, így lehetőleg e fölött öntözzünk, másként a víz és a tápanyag nem hasznosul. Az időjárásunkhoz igazítva júniusban 10-14 naponként, júliusban és augusztusban 5-7 naponként öntözzünk az esőmentes periódusokban. E mellett a gyomirtás is kiemelt jelentőségű ápolási munka lehet, mivel a gyomok tápanyagot és vizet vehetnek el a növénytől, illetve a vírusvektor szerepük sem elhanyagolható. Igyekezzünk kapálással mindig gyommentes talajt biztosítani a paprika számára.
A paprika szedése gazdasági érettségben történik. Az étkezési fehér paprikánál az érettség jelei lehetnek a fényes sima felület, ropogós hús, és a kifejlett méret. A gazdasági érettség a virágzás után kb. 35 napra várható. A szedés július végén kezdődik, majd ezt követően 2 hetente lehet betakarítani az étkezési paprikát. A leszedett paprikákat vödörbe vagy műanyag ládákba tegyük
A leszedett terméseket mindenképp hűtött körülmények között érdemes tárolni, 7-8 °C-on magas páratartalom mellett, különben jelentős lehet a későbbiekben a minőségromlás.