A mosolygó alma és a csengő barack mellett nem véletlenül népmesei szereplő a szóló szőlő. Régebben és manapság is a kertek ékessége és dédelgetett növénye volt a szőlő, többféle felhasználási lehetőséget biztosítva gazdájának. Ahhoz azonban, hogy mesés termésünk lehessen nem csak szakértelem és gyakorlati tapasztalat kell, hanem megfelelő időjárási körülmények is szükségesek.
A szőlő esetében a megelőzésen van a hangsúly, ezért nagyon fontos a növényvédelmi kezelések helyes ütemezése. Fontos elem ebben a folyamatban a megfigyelés, hiszen egy rosszkor végzett permetezéssel többet árthatunk, mit használunk. Vigyázzunk a hasznos szervezetekre, ragadozó rovarokra, pókokra, méhekre, ezért kerüljük az „így szoktuk” módszereket! A jó gazda szeme, a szőlőt is hizlalja-a jól táplált növény ellenállóképessége nagyobb. Azaz a szőlő fejlődési ütemének megfelelő lombtrágyázás, nemcsak bővebb és ízletesebb termésben fog megmutatkozni, hanem ellenállóbb is lesz a különféle betegségekkel, kártevőkkel szemben.
A FitoMaxx Cink oldat segítségével megakadályozhatjuk a cinkhiányt, amire a szőlő rendkívül érzékeny. Ez az elem enzimalkotó, hiányakor a sejtmembránok áteresztővé válnak és a növény levelére olyan cukorban és aromaanyagokban gazdag nedvek választódnak ki, melyek vonzzák a kártevőket és kórokozókat. A kórokozók közül a szőlő két leggyakoribb gombabetegsége a lisztharmat és a peronoszpóra. A szőlő lisztharmatról elmondható, hogy minden gazda a saját lisztharmatát „nevelgeti”, hiszen a spórák nem képesek nagy távolságokban fertőzni. Ezért kiemelkedő fontosságú, hogy ha előző évben súlyos fertőzésünk volt és ősszel már nem végeztünk lemosó permetezést, akkor ne hagyjuk ki a tavaszi a kezelést. Erre a legalkalmasabb készítmény a bio gazdálkodásban is használható Microkén.
A megelőzés rendkívül fontos, de mi a teendő ha mégis felmerül a probléma? Milyen kuratív szereket használhatunk szőlő peronoszpóra ellen?
Először is ismerni kell a betegséget! Csapadékos években a szőlő legveszélyesebb betegsége a peronoszpóra. A kórokozó az ősszel lehullott növényi részekben telel. Tavasszal, csapadékos időben megfertőzi az élő növényi részeket. Megtámadja a leveleket, a virágokat és a bogyókat is.
A levelek színén olajfolt szerű elszíneződések jelennek meg, fonákján fehér penészgyep alakul ki. Idővel a foltok mentén a levélrészek elhalnak, majd a levél elszárad és lehullik. A virágzat megtámadott részei barnák lesznek, és megjelenik rajtuk a penészgyep is. A fertőzött bogyók a kocsány felől töppednek, lilás színük lesz.
Szőlő peronoszpóra levél fonák részén és levélen
Szőlő peronoszpóra levélen és termésen
SZŐLŐ PERONOSZPÓRÁRÓL bővebben itt olvashatsz ⇒
Az intenzív növekedési fenológia kihagyhatatlan kontakt készítménye és felszívódó készítménye. A réz hatóanyag adja a "külső", metalaxil pedig a "belső védelmet". Fontos minden tényezőt figyelembe venni, főleg a környezeti csapadékviszonyoknak megfelelően a rövidebb permetezési fordulók alkalmazása javasolt. Ködös párás időben, öntözés után a lombzáródással egyidejűleg nagy jelentősége van az azonnali védekezésnek. A védekezéseket a lombozat növekedésével egyenes arányosan nagyobb lémennyíséggel egyenletesen kijuttatni. A hatékonyság növelésére érdekében használjunk tapadásfokozó terméket. Ne alkalmazzuk a terméket magas hőmérséklet esetén! Ügyeljünk a növényi jó kondíció fenntartására, a nitrogén egyensúly fenntartására.
A védekezést előrejelzésre alapozva megelőző jelleggel kell elvégezni, általában a hajtások 30-40 cm-es állapotában. Fertőzési nyomástól függően 10-14 nap múlva célszerű újra megismételni.
Kijuttatása méhkímélő technológiával: a permetezést a méhek repülési időszakának befejezését követően legkésőbb 23 óráig be kell fejezni.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.