Szőlőlisztharmat

Szőlőlisztharmat

A szőlő egyik legismertebb betegsége, a leveleket, a virágzatot és a fürtöket is megtámadja. A nagyarányú fertőzés létrejöttében a gazda feelőssége óriási, hiszen ez a gomba nem képes nagyobb távolságokra terjedni, így elmondható, hogy mindenki  a saját lisztharmat kórokozóját nevelgeti. A rügyekben telel át, ezért tavasszal a fiatal hajtások már fertőzöttek lehetnek. A csapadékmentes, párás, meleg esetén járvány alakulhat ki. 

 

Szőlőlisztharmat kórképe

Fehér, letörölhető bevonatot képez a levelek felszínén esetenként a fonáki oldalán, amely alatt a szövetek szürkés színűvé válnak. A tünetek megjelenhetnek a hajtásokon, a fürtkocsányon és a bogyókon is. A fertőzött bogyók felrepednek, úgynevezett "sérves" bogyók jönnek létre, melyek később elrothadnak. A levél a fertőzés hatására elszárad és lehull. A megtámadott vesszőn vöröses színű foltok jelennek meg.

Szőlő lisztharmat a termésen. Kórkép, valamint védekezési és megelőzési tippek.

A "sérves" bogyó

Szőlőlisztharmat elleni védekezés, megelőzés

Érdemes kora tavasszal, a metszést követően bőséges lemosó permetezéssel csökkenteni megjelenésének esélyét. A későbbi időszakban permetezzünk, ha az időjárás kedvez a gomba kialakulásának. 

szőlő lisztharmat fürtön

Szőlő lisztharmat fürtön

szőlőlisztharmat levélen

Szőlőlisztharmat levélen

 

Kép forrása: Agrofórum

Kultúra:

Szőlő

Megoldás bio kertészek részére:

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.