A jól beállt, kellően begyökeresedett paprika palánták a nyár közepére már teljesen megszokták új környezetüket és terméseiket is már javában élvezhetjük, amennyibe számára elegendő mennyiségű vizet és tápanyagot is tudtunk biztosítani.
A nyár végéhez közeledve azonban nem árt növényvédelmi szempontból is kissé odafigyelni a növényekre. Az éjszakai hűvösebb időjárás, de a nappalok hőmérsékletének csökkenése egyaránt, a paprika számára kezd egyre kedvezőtlenebbé válni, mely a kártevők és a betegségek megtelepedésének szempontjából egyaránt fogékonyabbá teszi a növényeket.
<- Gyapottok bagolylepke kártétele paprika termésen
A paprikát két baktériumfaj is fertőzheti, viszont előfordulásuk nem minden évben számottevő, főként csapadékosabb időszakokban, a magas páratartalom és hőmérséklet együttes hatásaként kell fertőzésükre számítanunk. Az egyik baktériumfaj a xantomonász a másik pedig a pszeudomonász. A paprika pszeudomonászos betegség okozta levélfoltok először aprók és vizenyősek, később pedig barnulásuk, megnagyobbodásuk és közepük kivilágosodása is bekövetkezik. Emellett a levelek torzulása és kanalasodása csakugyan, valamint súlyos esetben a növény felkopaszodása is megfigyelhető. A tünetek a kocsányon apró foltok formájában mutatkoznak meg, a virágok és a termések pedig a fertőzés hatására sokszor elhalva hullnak le. A xantomonász hatására a leveleken szintén apró és vizenyős foltok kialakulása jelentkezik, mely a fonákon kidudorodás formájában is megmutatkozik. A foltok idővel növekedésnek indulnak, szegélyük barna, közepük kifehéredő, alakjuk szabálytalan, majd nagyobb kiterjedésük esetében a levél elsárgul és lehull. A bogyón először pár mm nagyságú és kiemelkedő barna folt képződik, melyek közepe besüpped, majd szélük felszakad és varas lesz.
bakteriális fertőzés tünete paprika levélen
A paprika levelein számos levéltetűfaj szívogathat, mint pl. a zöld őszibarack levéltetű vagy az uborka-levéltetű. A levéltetvek károsítására egész évben számítanunk kell, ezért ebben az időszakban is érdemes esetleges megtelepedésüket nyomon követni. E kártevők nemcsak szívogatásukkal gyengítik a töveket, hanem az általuk ürített mézharmaton megjelenő korompenésszel is szennyeznek. Közvetett és jelentős kártételük pedig a vírusok terjesztésében is megmutatkozhat.
Levéltetű szívogatás hatására megtelepedett korompenész paprika levelén⇒
A takácsatkák kezdeti károsítása sok esetben már tavasszal megtörténik, ez azonban általában csak a nyár közepétől válik látványossá, így okozva ezzel meglepetésszerű károkat. A takácsatkák szívogatása által a megtámadott levél párologtatása növekszik, így lassul a fotoszintézise. A táplálkozásuk helyén kezdetben apró szúrásnyomok láthatók a levélen, majd nagyobb kiterjedésű sárgulás és barnulás, végezetük a levél lehullása következik be. Jelenlétük jól azonosítható a levél fonáki oldalán látható finom pókhálószerű szövedékkel, melyben különböző, szemmel nem látható fejlődési alakjai is élnek.
A gyapottok-bagolylepke sok tápnövényű hernyói a paprikának a bogyóján rágnak lyukat, melyen keresztül a termésbe húzódnak és ott táplálkoznak. Kártételük a nyár vége felé válik számottevővé a paprikán, hiszen addigra már több, táplálkozásának megfelelő növényfaj betakarítására is sor kerül. A kártételt okozó lárvák nemcsak az okozott kártételről, hanem lárvák megjelenéséről is azonosíthatók. A hernyókat a hátoldalukon található négy hosszanti irányú sötét csíkról, valamint a közöttük található három világos vonalról lehetséges felismerni. Méretük kifejlett állapotban általában 4 cm körüli, színük változó, akár zöld, barnás-zöld, szürkés és lilásbarna is lehet.
takácsatka szívogatás hatására megsárgult levél
Termesztett növényeinken sajnos az utóbbi években két poloskafaj kártételével is számolnunk kell, melyek többek között a paprikatermesztést is nagymértékben nehezítik. A márványos poloska és a zöld vándorpoloska kifejlett alakjai, valamint fejlődő lárvái egyaránt gyakran és akár egy időben is táplálkoznak ugyanazon növényen. Szívogatásuk akár bármely növényrészen, pl. fiatal nedvdús hajtásokon is megtörténhet, viszont leglátványosabb kártételét a bogyókon ejti, hiszen szívnyomának helyén a termés jellegzetes foltokban kivilágosodik. Emellett táplálkozása során maga után hagyja ürülékét, valamint kellemetlen szagát is.
poloskák okozta szívásnyom a paprika termésen
A védekezésben kiemelt szerepet kap a megelőzés, valamint a növények rendszeres megfigyelése és alapos átvizsgálása. A bakteriális betegségek kivédése érdekében érdemes a levélfelület-nedvességet csökkenteni, vagyis lehetőség szerint az öntözés során a levelek vízzel való érintettségét kerülni. A már fertőzött növényi részeket mihamarabb távolítsuk el, hiszen ezzel a baktérium továbbfertőzése, valamint az áttelelése is biztosított lesz. A betegség megjelenése után egyetlen védekezési lehetőségünk a réztartalmú készítményekkel végzett permetezésben rejlik.
A levéltetvek elleni kémiai védelmet már kis egyedszám esetében érdemes elvégezni, túlszaporodásukat megelőzni. A kezelésre többféle készítmény közül is választhatunk pl. a Full 5 CS-t, melyet 2 ml /10 l víz dózisban, vagy a K1-et, melyet 4-8 g/10 l víz dózisban kell alkalmazni. A készítmények közül jó eredmény érhető el továbbá a speciális tetűirtó készítményekkel is, pl. a Pirimor-ral 8-12 g/10 l víz dózisban.
A takácsatkák kezdeti kártételének észrevétele esetében nagyobb hatékonyságot érhetünk el a kémiai védekezéssel, mint a nyár vége felé. Ekkor ugyanis már többféle fejlődési alak van egyszerre a leveleken, melyek ellen olyan készítményt ajánlatos választani, ami a legtöbb fejlődési alakot képes pusztítani. A hatóanyagok közül paprikában kiskertben felhasználható pl. a hexitiazox, melynek kijuttatása során azonban arra is érdemes ügyelni, hogy a levél fonáki oldalát is befedjük permetlével.
A gyapottok bagolylepke ellen meglehetősen nehéz hatékonyan védekezni, hiszen a lárvák rejtőzködő életmódja miatt azok termésbe való berágásának megelőzése a célunk. A lepkék elhúzódó rajzása, valamint az újonnan, folyamatosan betelepülő egyedek miatt a permetezés időzítéshez elengedhetetlen a lepkék rajzásának feromoncsapdával történő előrejelzése. A rajzáscsúcs után kb. egy héttel érdemes a rovarölő szeres permetezést megkezdeni, pl. Full 5 CS-vel 2 ml /10 l víz dózisban, vagy a K1 készítménnyel 4-8 g/10 l dózisban.
A poloskák elleni védekezést szintén fokozatos betelepülésük nehezíti, de kártételük kémiai úton féken tartható pl. csakugyan a Full 5 CS-vel vagy a K1 készítménnyel, mely a növényeken táplálkozó valamennyi alakjuk ellen hatásos.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.