Az őszi betakarítású almafajták érése még a nyár végeztével is folytatódik tovább, ami azt jelenti, hogy a fák ápolásának és gondozásának a termések minősége és mennyisége szempontjából is kiemelt szerepe van.
A növényvédelmi feladatok elvégzése viszont már nemcsak a gyümölcsök tulajdonságára, hanem azok tárolhatóságára egyaránt nagy hatást gyakorol. A védekezésben a hangsúly ebben az időszakban is az almamolyon van, viszont ajánlatos a többi lehetséges kár- és kórokozó szervezetet is figyelni, szükség esetében pedig permetezni.
A nyári időszak végéhez közeledve az alma növényvédelmét továbbra is az almamoly elleni védekezés határozza meg. Az almamoly második nemzedékének rajzása ugyan már június végén, július elején elkezdődik, azonban elhúzódó fejlődése miatt akár szeptemberben is számíthatunk rajzására. Meleg időjárás esetében egy részleges harmadik nemzedék kifejlődése is várható, így tehát a szexferomonra alapozott csapdázást a nyár végének közeledtével sem szabad abbahagyni. A csapdafogások alapján időzített permetezéssel célunk annak kivédése, hogy a tojásból kelő hernyók berágjanak a termésbe. A termésen kialakult sebzések a lárvák be-, illetve kirágásuk nyomán gyakran nyitnak kaput a monília fertőzésének is, ezáltal a monília kialakulása is kártételük megelőzésével védhető ki.
A kártevők közül csakugyan minőségi romlást tudnak okozni a terméseken az almailonca fejlődő hernyói, mely kártevő utolsó nemzedékére nyár végétől egészen az ősz elejéig kell számítanunk. Károsítása a gyümölcsök felületének megrágásán mutatkozik meg, illetve szövedék védelmében a levelekkel egyaránt gyakran táplálkozik. Jelenlétüket az almamolyhoz hasonlóan érdemes feromoncsapdával ellenőrizni, majd ez alapján a kémiai védekezést a kelő lárvák ellen irányítani. A gyümölcsök foltosodásának megakadályozása érdekében, a kaliforniai pajzstetű megtelepedését is ajánlatos kivédeni. Szívogatásuk hatására nemcsak a fák gyengülnek, hanem a terméseken piros színezetű un. lázfoltok is képződnek. Védekezés szempontjából kémiai módszerekkel a hímek, illetve a mozgó lárvák ellen lehetünk hatásosak.
A kártevők mellett sajnos a kórokozók fertőzésére is szükséges odafigyelni még ebben az időszakban is. Az arra hajlamosító időjárási körülmények, vagyis meleg és párás környezet főként a lisztharmat fertőzésének és további szaporodásának kedvez. A csapadékos és meleg nyárutók a varasodás szempontjából biztosítanak kedvező körülményeket. A lisztharmat tünetei a leveleken tipikus lisztszerű bevonat megjelenésével, még a varasodás esetében pedig a levélen kidomborodó barnásszürke foltok kialakulásával okoznak problémát, melyen bársonyos gyep megjelenése is tapasztalható. A levéltünetek nyomán akár idő előtti lombhullás is kialakulhat általuk, viszont emellett jelentős terméstüneteket egyaránt kiválthatnak. A termések a lisztharmat fertőzése következtében parásodnak, a varasodás által pedig foltosodnak és deformálódnak, ezért is szükséges a szüret előtt is, az arra hajlamosító körülmények esetében történő kémiai védekezés.
A készítmények választása során, a szüret előtti időszakban nagy figyelmet kell fordítani azok élelmezés-egészségügyi várakozási idejére (É.V.I), melynek a betakarítás előtt mindenképp le kell telnie. A készítmények közül a molyok ellen pl. a Full 5 CS kiskertekben is felhasználható 3 ml/ 10 liter víz dózisban és élelmezés-egészségügyi várakozási ideje is csak 3 napra tehető. A felszívódó Spilan 20 SG 3 g /10 liter dózisával mindhárom említett kártevő ellen hatékony védelmet nyújt, viszont a várakozási ideje hosszabb, 14 napos.
A kórokozók elleni védelem szempontjából a kontakt hatóanyagok felhasználásának van nagyobb jelentősége a termések betakarítás előtt, hiszen ezek rövidebb élelmezés-egészségügyi várakozási idővel rendelkeznek. A lisztharmat ellen a kén hatóanyag, még varasodás ellen pl. a rezet tartalmazó a Bordói Extra használható fel 100 g/ 10 l vízhez, melynek élelmezés egészségügyi várakozási ideje 10 napra tehető.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.