Az almatermésűeken kialakuló legjelentősebb gombás betegség, ami minőségromlást, sőt terméscsökkenést okoz. A lehullot növényi maradványokban, rügypikkelyekben telel és tavasszal a nedvesebb, párás időjárás hatására fertőz. A lisztharmat mellett rendszeresen és általánosan előforduló betegség még a varasodás is az almafákon. Esős évjáratban jelentős problémát okoz, de száraz évjáratban is szükséges az ellene való védekezés.
Alma varasodás tünetei
A varasodás jelenlétét a levélen kezdetben 5–10 mm átmérőjű kerek, halványzöld, a levél színe felé kidomborodó foltok mutatják, mely foltokon idővel barnulnak. A foltokon bársonyos gyep jelenik meg, végül pedig a folt elhal és szürkésbarna színű lesz. A fejlődő gyümölcsök először apró, majd a gyümölcs gyarapodásával fokozatosan növekvő, 5–10 mm átmérőjű, sötétbarna gyep alakul ki. A termésfoltok később elparásodnak, varasak lesznek, a gyümölcs egyenetlen felületűvé és féloldalassá válik, valamint enyhén berepedezik.
A betegség a leveleket, a virágokat és a terméseket is megtámadja. Tünetei a levelek mindkét oldalán megjelenő szürkés, feketés foltok. A levelek eltorzulnak és súlyos fertőzés esetén lehullnak. A gyümölcsön száraz foltokat okoz, amik idővel megnőnek, barna színűvé válnak és berepedeznek. A gyümölcs torzul és le is hullhat súlyos fertőzés következtében.
Alma varasodás elleni megelőzés és védekezés
A megelőzés nemcsak a kémiai védekezésen alapul, hanem a beteg és következő évi fertőzést elindító lomb összegyűjtésén és megsemmisítésén, valamint az őszi és téli lemosó permetezésen egyaránt. A levelek kihajtásától a virágzásig érdemes legalább két-három alkalommal kémiai védekezést folytatni. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában felszívódó (pl. Fontelis 20 SC-vel 8-10 ml /10 l víz dózisban) és kontakt (réz, metiram) szerek kombinált kijuttatása indokolt. A tünetek megjelenésekor a heti gyakorisággal végzett kezeléssekkel érhetünk el javulást.
A megelőzésre kell nagy gondot fordítanunk. A gomba az elhalt növényi maradványokban telel, így azokat távolítsuk el és semmisítsük meg, alakítsunk ki szellős lombkoronát a helyes metszéssel, illetve a tavaszi és téli lemosó permetezéssel is tehetünk a kialakulása ellen. A harmonikus tápanyagellátással ellenállóvá tehetjük fáinkat a fertőzésekkel szemben.
Almavarsodás kezdődő tünetei levélen
Almavarsodás termésen
Kultúra:
Alma, Körte
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.