A vöröshagyma termesztésének nemcsak nagyüzemi körülmények között van nagy jelentősége, hanem háztáji termelése egyaránt széles körben elterjedt. Dughagymáról történő szaporítására már korán, március közepén sor kerülhet, mely után kiemelten fontos az állomány gyommentesen tartása mellett a kórokozóktól és kártevőktől való megóvása is, mely a jó minőségű és megfelelő mennyiségű termény elérésének kulcsa is.
A vöröshagymának jó néhány kártevője létezik, melyekre nevelése során, kiskerti körülmények között is számítanunk kell, nézzük most ezek közül a leggyakrabban előfordulókat. A sort a talajlakó kártevőkkel kezdeném, vagyis a cserebogarak pajorjaival, valamint a pattanóbogarak lárváival, a drótférgekkel. E kártevők sajnos sok tápnövénnyel rendelkeznek, kertünk talajában jó ideig akár észrevétlenül is fejlődhetnek. A vöröshagyma legjelentősebb károsítója viszont a hagymalégy, ami csakugyan a hagymatestet éli fel, de tojásból kelő apró és fehér színű nyüvei a levelek közötti részről rágják be magukat a hagymatestbe. A hagymalégy a talajban, bábállapotban telelő kártevő, évente 2-3 nemzedéke is károsíthat. Az egynemzedékes, báb alakban a talajban telelő hagyma aknázólégy nyüvei a leveleken, jellegzetes kárt okozva mutatják meg jelenlétüket. A dohánytripsz egyedei egyaránt a leveleken okoznak kárt szívogatásukkal akár az egész tenyészidőszak folyamán, hiszen soknemzedékű kártevő, melynek nemzedékei gyakran összeérnek, főként száraz és meleg időjárás esetében.
Hagymalégy lárvák
A talajlakó kártevők a hagyma fejlődésének kezdetén a gyökerek megrágásával, még a növény fejlettebb korában pedig a hagymatestben való táplálkozásukkal okoznak problémát.
♦ A hagymalégy nyüvei a hagymatestet élik fel, ezáltal a felszínen a megtámadott növény leveleinek lankadásán, sárgulásán, majd később a növény pusztulásában mutatkozik meg kártétele. Az okozott sérülések által gyakori továbbá a másodlagos károk kialakulása is, hiszen a kórokozók fertőzésének is szabad utat nyitnak jelenlétükkel.
♦ A hagyma aknázólégy táplálkozása által a levelek bőrszövete alatti részen alakulnak ki kanyargós járatok, ritkábban kerek aknák. Súlyos mértékű felszaporodásuk akár a levelek nagymértékű elvesztéséhez is vezethet. Jelentős problémával általában csak a magot is hozó, valamint áttelelő hagymák esetében kell számolnunk.
♦ A dohánytripsz szívogatása által a levelek alsó részén kezdetben alig észrevehető apró ezüstös foltok keletkeznek, majd idővel a levél többi részére is kiterjednek a tünetek, ezzel ezüstös-szürkés elszíneződést adva az egész levélnek. A növények a kisebb mennyiségű levélzet miatt nehezebben fejlődnek és kényszerérettek lesznek, valamint a hagyma, az elégtelen fejlődése miatt a nyaki része nem záródik megfelelően, így másodlagos fertőződés kiinduló pontja is lehet.
A talajlakó kártevők jelenlétéről még a duggatás előtt érdemes meggyőződni, majd pedig szükség esetében az ültetéssel egy menetben talajfertőtlenítést is végezni. A hagymatermesztés lehetőleg az előző évi területektől távolabb történjen, valamint fontos az is, hogy a 3-4 éves vetésforgót betartsuk. A hagymalegyek tavasszal, április végén jelennek meg, rajzásukat fehér színű csapdákkal lehet előre jelezni. A permetezést akár 2-3 alkalommal is szükséges lehet megismételni, melyre acetamiprid vagy deltametrin hatóanyagok felhasználhatók. A tripszek elleni védelem alapját képezi jelenlétük kimutatása sárga- vagy kékszínű vizes, vagy ragadós csapdákkal, melyeket már április végén érdemes kihelyezni. Az első egyedek megjelenésekor már indokolt a védekezés, melyhez Laser Duplo készítményt jó eredménnyel alkalmazhatunk 2 ml /10 liter dózisban.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.