Termékeny szamócaültetvények: Hogyan védjük meg a szamócánkat a betegségektől?

Termékeny szamócaültetvények: Hogyan védjük meg a szamócánkat a betegségektől?

Közeleg a nyár és a szamóca az a gyümölcs, amit a nyár elején elsőként fogyaszthatunk frissen ízletes hazai gyümölcsként. A szamóca nemcsak finom, hanem egészséges is, hiszen sokféle hasznos tápanyagot vitamint és antioxidánst tartalmaz, melyek segítenek megőrizni egészségünket. Betakarítása szabadföldön május közepén kezdődik és elhúzódhat egészen június végéig.

A szamóca termesztése során számos betegséggel és kártevővel kell szembenéznie, amelyek jelentős károkat okozhatnak a növényen és csökkenthetik a termést, illetve annak élvezeti értékét. A szamóca védelmének alapvető elemei közé tartozik a betegségek megelőzése és a rovarok kártételének minimalizálása. Ezek a kártételek gyakran agrotechnikai megoldásokkal könnyen elkerülhetőek.

 

A szamóca leggyakoribb betegségei

A szamóca leggyakoribb betegsége a szamóca lisztharmat. Ez a gombás megbetegedés a növény minden föld feletti részét képes károsítani. Először a levelek fonákán képződik fehéres bevonat, amellyel egy időben a levelek szélei kanalasodni kezdenek, és törékennyé válnak. Ha ezt látjuk, akkor a fertőzés előre haladott állapotban van, és innen már csak egy lépésre választ el, hogy a termésen is megjelenjen a fehéres bevonat. A folyamat vége, hogy az eperszemek nem színeződnek, ízetlenek maradnak. A lisztharmat ellen legsikeresebben a megfelelő fajta, illetve a megfelelő termőhely kiválasztásával védekezhetünk. Ha azonban biztosra akarunk menni, akkor a kémiai védekezést már a virágzás előtt, április 2. dekádjában meg kell kezdeni, majd 10 naponként meg kell ismételni, és a szüret után a fertőzés erősségétől függően folytatni kell. A szüret utáni védekezések már a következő évi fertőzést hivatottak csökkenteni.

Egy másik gyakori betegség a szamócánál a szürkepenész, más néven botritisz, amely a növényi szövetek elhalásához és a termés rothadásához vezet. A szürkepenész megelőzése érdekében fontos, hogy a szamócát megfelelő helyre, és tápanyagokban gazdag talajba ültessük. E gomba szaporító képletei a talajban vészelik át a hideget, így arra kell ügyelni, hogy azok ne kerülhessenek föl a termések felületére. Ezt elsősorban úgy tudjuk megakadályozni, ha nem hagyjuk, hogy a talajról esőcseppel felcsapódjanak a gomba áttelelőképletei. Ezt könnyedén megakadályozhatjuk a talaj szalmával, vagy fóliával történő takarásával is. Ha így járunk el, akkor jóval kisebb eséllyel jelentkezik majd a betegség. Ha azonban mégis megjelenne, akkor megfelelő hatóanyagtartalmú gombaölő szerekkel sikeresen védekezhetünk a kórokozó ellen.

A szamóca levélbetegségei is sok kárt okozhatnak a növényben, és csökkenthetik a termés mennyiségét. A levélbetegségek megjelenése általában az időjárási viszonyokkal és a növény környezetével kapcsolatos tényezőktől függ. A mikoszferellás levélfoltosság károsítása könnyen felismerhető, hiszen a leveleken jellegzetes világos szürke apró foltok láthatók vöröses-barnás udvarral. Egy másik szintén gyakori levélbetegség a diplokarponos levélfoltosság, mely a szamóca lombját károsítja. Tünetei barnásan elhaló foltokban jelennek meg. Ezek a kórokozók a lombon telelnek át és a tavasz folyamán csapadékkal, széllel terjednek.  Védekezésre a lomb egészségének megőrzése miatt van szükség, hiszen csak így kaphatunk a nyár folyamán egészséges és ízletes terméseket. A szamóca gnomóniás betegsége a levelek mellett a termést is károsíthatja. Besüppedő, lilás-pirosas árnyalatú foltok jelennek meg a leveleken, míg a gyümölcs barnás árnyalat mellett rothadásnak indul. Főleg csapadékos időben kell számítani a betegség megjelenésére. A negyedik, és egyben utolsó levélbetegség pedig a fomopsziszos levélbetegség, ami nagyon hasonlít a mikoszferellás levélfoltossághoz.

Ahogy a lisztharmatnál úgy a levélbetegségek esetében is jelentősen csökkenthető a fertőzés mértéke, ha a lombot betakarítás után eltávolítjuk. Kémia védekezéssel eredményesen leküzdhető a betegség és könnyen egybe köthető a lisztharmat elleni védekezéssel, mert a két betegség ellen körülbelül ugyanakkor kell védekezni. Javasolt hatóanyagok közül boszkalid, fluopimar, piraklostrobin, rézoxiklorid hatóanyagokban érdemes gondolkodni. Akkor járunk el helyesen, ha a kontakt és felszívódó hatóanyagokat felváltva használjuk. A felszívódó készítmények közül a példa kedvéére a Signum WG terméket tudom javasolni, melynek dózisa 36g / 10 liter víz.

Összegezve a szamóca betegségeit

A szamócát károsító betegségek kapcsán általánosan elmondható, hogy a talaj megfelelő takarása az egyik legfontosabb megelőző védekezési lehetőség. Emellett a beteg termések összegyűjtése egy olyan agrotechnikai művelet, amellyel hatékonyan védekezhetünk a betegség további terjedésével szemben. Az időjárás, mint általában a mezőgazdaságban, nagy mértékben befolyásolja a szabadföldi szamóca növényegészségügyi állapotát. Amennyiben csapadékos a május-június, nagyobb kihívások elé kerülhetnek a szamóca termesztők. Fontos, hogy a megfelelő gombaölő szer kiválasztásához mindig ki kell kérni szakemberek véleményét.

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.