Kerti kisokos - Vöröshagyma kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A vöröshagyma környezeti igénye

A termesztésre a legideálisabb talajtípusok főként a középkötött mezőségi és öntéstalajok, kémhatásuk 6,5-7,5 pH között legyen. A vöröshagyma a hidegtűrő növények közé tartozik, csírázása már 5 °C-on megindul. A növekedés időszakában az optimális hőmérséklet 19 °C. Ha a dughagymát azonban 4-12 °C közötti hőmérsékleten tartjuk 2-6 hétig az magszárat fejleszt, ami a dughagymás termesztésnél káros. A magszár miatt minőség a későbbiekben romlik, tárolásra alkalmatlanná válik. Hogy ezt elkerüljük a dughagymákat 20 °C felett tároljuk, vagy hőkezelhetjük 30-38 °C-on. A hagyma az erős megvilágítást jól hasznosítja, amennyiben ez alacsony hőmérséklettel társul akkor a lomb tömege-, ha pedig magas hőmérséklettel párosul abban az esetben a termés tömege növekszik. Területválasztásnál kerüljük az árnyékos fekvéseket. Vízigényét tekintve mérsékelt, hiszen a viaszos levélzet csökkenti a párologtatást. A vöröshagyma a monokultúrás termesztésre érzékeny, önmaga után 4-5 évig nem kerülhet ugyanarra a helyre. A búzával kölcsönösen jó előveteményt képeznek egymás számára.

Agrotechnika

A hagyma kétéves növény. Első évben állítjuk elő a dughagymát. Fontos hogy a kiválasztott terület gyommentes legyen, illetve egyenletes talajfelszínt és jó talajszerkezetet tudjunk biztosítani. A szerves trágyázott elővetemény nem jó, mivel könnyebben gyomosodhat a terület, a hagyma tárolhatósága romlik, emellett még fusarium és fonálféreg fertőzés forrása is lehet. A vetés ideje március eleje miután a talaj felszáradt. A vetésmélység 2-3 cm legyen 5 cm-es sortávolsággal. A második évben a hőkezelt dughagymák kiültetése áprilistól kezdhető, ha ennél korábbi időpontot választunk, könnyen magszárba indulhat a dughagyma. Ültetés előtt a dughagymákat csávázni kell. Az ültetésnél a sortávolság 25-30 cm, a mélység 3-5 cm legyen. A tőtávolságot a dughagyma méretének függvényében kell kialakítani: 12-20 db folyóméterenként.

A vöröshagyma tápanyagigénye

A dughagymáról ültetett vöröshagyma mérsékelten tápanyagigényes, azonban a magról vetett hagyma a fejesedés időszakában folyamatosan jó tápanyagellátást igényel. A túlzott nitrogénellátás miatt a szárazanyag-tartalom csökken, a tárolhatóság romlik. A megfelelő kálium utánpótlás azonban javítja a tárolhatóságot, a jó foszfor ellátás pedig segíti a hagyma burokleveleinek képződését, illetve azok sokkal ellenállóbbak lesznek a sérülésekkel szemben.

A vöröshagymára vonatkozó ápolási munkák

Mindig tartsuk gyommentesen a területet, vetés után kelés előtt kapálással, majd ha megjelentek az első lomblevelek (kialakult a viaszréteg) ezt növényvédő szerek bevonásával is elvégezhetjük. A dughagymáról ültetett vöröshagyma öntözetlen körülmények között is eredményesen termeszthető. Ezzel szemben a magról vetett vöröshagyma esetében elengedhetetlen az öntözés, hiszen a hagyma tenyészideje elhúzódik, a tömeggyarapodás a száraz nyári időszakra esik. A viaszréteg nagyobb eső vagy öntözés után sérülhet, így közvetlen utána ne permetezzünk állományban. Az öntözést 2 hetente érdemes beiktatni 20-30 mm-es vízadagokkal.

A vöröshagyma betakarítása

A beéréskor a hagymalevelek vége száradni kezd, a levél meggyengülve a talajra dől. A magról vetett hagyma betakarítása akkor a legoptimálisabb, amikor az állomány 70-80%-a megdől. Ez körülbelül augusztus közepén vagy szeptemberben várható. A dughagymáról ültetett vöröshagyma esetében már júliusban teljesen beérik, így azt a szár teljes leszáradásakor szedjük fel. A betakarítás két menetben történik, első menetben a hagymasorokat rendre szedjük, majd 4-6 napos renden való szárítás után felszedve tárolhatjuk.

A vöröshagyma tárolása

Az őszi felszedésű hagyma precíz tárolást igényel. Érett, ép egészséges és sérülésmentes hagymát tároljunk el. Az optimális tárolási hőmérséklet -2 °C és + 5 °C között van, továbbá intenzív légcserét és 60-70 %-os páratartalmat kell biztosítanunk. 

Vöröshagyma