Hagymalégy

Hagymalégy

A vöröshagyma gyakori és egyben legjelentősebb kártevője. A kárt a tojásból kifejlődő lárvák, vagyis a nyüvek okozzák, melyeket az évente 2-3 nemzedékben rajzó imágók helyeznek el a levelekre. Az imágók házilégyre hasonlító megjelenésűek, még a nyüvek fehérek, kb. 5-7 mm nagyságúak. 

Kárkép

A tojásból kelő lárvák a hagymatestbe rágnak, ahol a pikkelylevelek között folytatják táplálkozásukat. A kártétel hatására a hagyma levelei lankadnak, sárgulnak, akár el is pusztulhatnak. A károsítás továbbá a kórokozók megtelepedésének is kedvező feltételek nyújt, mely akár később, a tárolás során bekövetkező rothadáshoz is vezethet. 

Védekezés

A hagymalegyek tavasszal, április végén jelennek meg, rajzásukat fehér színű csapdákkal lehet előre jelezni. A permetezést akár több, a rajzástól függően 2-3 alkalommal is szükséges lehet megismételni, acetamiprid vagy deltametrin hatóanyagok felhasználásával.


 

Kultúra:

Vöröshagyma, Hagymafélék

Kerti kalendárium

Júliusi teendők kiskertünkben

A nyári hónapokban gyönyörködhetünk az eddigi kemény munkánk eredményében, hiszen mind a virágoskertben, mind a balkonládákban hálásan virágoznak dísznövényeink.

Augusztusi teendők kiskertünkben

A nyár talán legmelegebb napjai következnek, amikor is folytatódhat a betakarítás, majd a befőzés vagy fagyasztás, a raktározás télre.