A burgonya vagy köznyelvi használatban krumpli, kolompér, pityóka az egyik fontos alapélelmiszerünk. A burgonyafélék családjába tartozik Világszerte a szénhidrátban és energiában gazdag gumójáért termesztik.
Hazánkba a 18. században került. Eleinte kerülték, féltek tőle, ugyanis teljes mértékben különbözött az eddig termesztett növényektől. Miután jobban megismerték, hamar az egyik fő alapanyaga lett a konyháknak.
A burgonyát egynyári növényként termesztjük. Szárai elágazóak, levelei összetettek. Nyáron nyíló virágai; bogyó termései és levelei mérgezőek. Ásványi anyagban gazdag szárgumóit a föld alatt neveli, ezeket fogyasztjuk.
A burgonya termesztés az előző évi megfelelő talaj előkészítéssel és esetleg szervestrágyázással (kb 5 kg/m2) kezdődik. Ha műtrágyát szórunk, akkor arra figyeljünk, hogy a burgonya tápanyagigénye inkább a foszfor és a kálium, ezért ezeket magasabb dózisban juttassuk ki. Tavasszal juttassunk ki nagyobb mennyiségben nitrogént. A burgonya meghálálja az öntözést, így olyan területet válasszunk, ahol meg tudjuk ezt oldani.
Egy jól megválasztott fajta nagy segítség lehet a termesztés további időszakára. Egy a vírusokkal és egyéb fertőzésekkel szemben ellenálló burgonya, mint a Balatoni rózsa, a Katica, a Démon vagy a Hópehely nagyban megkönnyíti a további növényvédelmi munkálatokat. Ezenkívül nagyon fontos a jó minőségű, biztonságos helyről származó szaporítóanyag beszerzés.
Vetés előtt célszerű gyomirtást végezni (Sharpen 330 EC). A különböző talajlakó kártevők ellen érdemes vetés előtt vagy azzal egy menetben, amihez használjunk rovarölő talajfertőtlenítő szert (Picador 0,8 MG) A burgonyát vetőburgonyáról szaporítjuk. Akkor vessük el a gumókat, ha a talaj hőmérséklete meghaladja a 7-8 fokot. A kb. 70*30 cm a megfelelő sor- és tőtávolság. Bokronként egy lehetőleg előcsíráztatott gumót tegyünk. Az öntözést meghálálja, amit a kezdeti szakasztól az intenzív gumónövekedésig érdemes végezni. Viszont arra figyeljünk, hogy a víz jelenlétével nő az esélye a különböző gombás fertőzések előfordulásának.
Ha a későbbiekben szeretnénk eltárolni a burgonyát nagyon fontos, hogy a megfelelő érettségi állapotban szedjük fel. Ezt úgy állapíthatjuk meg, hogy a növény szára teljesen elszárad és könnyen ki tudjuk húzni a talajból. A gumók könnyen leválnak a szárról, nem puhák és nem válik le könnyen a héjuk dörzsölésre. A végleges, téli eltárolásuk előtt egy pár napig érdemes sötét száraz helyen pihentetni a gumókat, hogy megszáradjanak és jobban elálljanak. Télen egy magas páratartalmú, sötét, alacsony, kb 10 fok, hőmérsékletű helyen tárolhatjuk sikeresen hosszabb ideig.
A burgonya levélbetegségei közül a legveszélyesebb a burgonyavész vagy fitoftóra. Komoly járványokat idézhet elő a számára kedvező időjárási viszonyok közt. Hűvös, csapadékos nyáron június közepétől számíthatunk előfordulására. A tünetek a leveleken, a levélnyélen és a száron is jelentkezhetnek. A levelek kanalasodnak, vizenyős barna foltok jelennek meg a levélnyélen és a száron is. A levelek elszáradnak és elhalnak. Az elhalt növényi maradványokon telel, így azok eltávolításával sokat tehetünk a megelőzéséért. Vásároljunk egészséges vetőmagot megbízható helyről, alkalmazzunk vetésváltást, ugyanarra a helyre ne vessünk több éven át burgonyát és törekedjünk a harmonikus tápanyagellátásra. Preventíven virágzás előtt rézzel, virágzástól Misterrel tudunk védekezni 7-14 napos ismétléssel.
Kép forrása: commons.wikimedia.org, Rasbak
Ha beteg a burgonya levele, akkor előfordulhat, hogy alternáriás levélfoltossággal állunk szemben. Ez is egy jelentős lombveszteséget okozó levélbetegség. A tünetek a levélen jelentkeznek, barna foltokként. A foltok idővel összeérnek, és a levél elszárad. A gumón is megjelennek a foltok, amelyek besüppednek és a burgonya rothadni kezd. Megelőzésként fontos a biztonságos szaporítóanyag, a vetésforgó és a megfelelő tápanyagellátás. Preventíven, virágzás előtt rézzel, pl. Hydrostarral permetezzünk virágzás után Misterrel.
Kép forrása: commons.wikimedia.org, Afro Brazilian
A burgonya kártevői közül legjelentősebb kárt a burgonyabogár és a lárvája okozza. Karéjozva rágják a leveleket, akár tarrágást is okozva. Megjelenésüket megelőzhetjük gyomtalanítással, megfelelő sor és tőtáv alkalmazásával. Ha már kisebb számban megjelentek megpróbálhatjuk kézzel összegyűjteni a bogarakat.
A burgonya levélbetegségei, vírusok hordozójaként a levéltetvek is nagy károkat okozhatnak a növényeken közvetve és közvetlenül is. A növények leveleit szívogatják, amivel gyengítik, torzítják azokat. Kártételüket fokozza, hogy mézharmatot ürítenek, amin megtelepszik a korompenész, ami csökkenti a levelek asszimiláló felületét. A legnagyobb veszélyt azonban a betegségek, vírusok terjesztése okozza. A kis kolóniák megjelenésekor érdemes vegyszeresen védekezni, megelőzve ezzel a tömeges elszaporodásukat. Erre a célra használhatunk kontakt rovarölő szert, mint a Full 5 CS, a K-1 .
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.