A rózsa gondozása

A rózsa gondozása

A rózsa kedvelt dísznövény, mind a hagyományos, mind a modern kertek díszeként is megállja a helyét. Gondozása egyszerű, amit folyamatos virágzással hálál meg.

Agrotechnikai műveletek a rózsához

A rózsa telepítését lehetőleg tavasszal vagy ősszel végezzük. Több évre ültetjük a növényeket ezért a telepítés előtt szerves- vagy műtrágyával javíthatjuk a talaj tápanyagkészletét. Azonban nem elég az egyszeri talajjavítás, a rózsa igényli és meghálálja a rendszeres tápanyag utánpótlást, amit műtrágyázással vagy akár lombtrágyázással is pótolhatunk. Fényigényes növény, válasszunk neki napfényes helyet a kertben. A rendszeres öntözéséről se feledkezzünk meg, főleg a meleg tavaszi és nyári időszakban. Ügyeljünk arra, hogy ne felülről öntözzük, így elkerülhetjük a különböző fertőzések kialakulását, terjedését. A rózsák ágyását mulccsal, fenyőkéreggel lefedhetjük, így a talaj nedvességét is megőrizhetjük és a gyomosodást is elkerülhetjük. A rózsákat először tél végén vagy tavasszal a rügyek megjelenése előtt metsszük. Ekkor távolítsuk el a beteg, elhalt hajtásokat, illetve a hosszú hajtásokat ezzel alaktíva a rózsabokor alakját. A nyár folyamán az elnyílt virágokat vágjuk le, így serkentve az újabb virágzást.

 

A rózsa növényvédeleme

Rózsalisztharmat tünetei

A legjelentősebb betegsége a rózsalisztharmat. A tünetei, a lisztszerű bevonat az összes látható növényi részen láthatóak. Később a bevonat elterjed az egész növényi részre; levélre, bimbóra, ami ezáltal kanalasodik, torzul. Járványszerű fellépése meleg, párás időjárás alkalmával figyelhető meg. Metszéskor a fertőzött növényi részeket távolítsuk el, illetve vegyszeresen védekezzünk a terjedése ellen.

Mister gombaölő szerrel 10 ml/ 10 liter víz dózissal.

 

 

 

Diplokarponos levélfoltosság rózsán

A rózsa levelén megjelenő 0,5-2 cm nagyságú barnás fekete foltok, sárga udvarral a diplokarponos levélfoltosságra utal. A megfertőződött levelek elsárgulhatnak és lehullnak, a rózsatő felkopaszodik, elpusztulhat. A lehullott levelekről fertőz a gomba, így azokat minden esetben távolítsuk el. Rügypattanástól, a lisztharmat ellenni védekezéssel egy időben permetezzünk.

Meteor készítménnyel 30 g/ 10 liter víz dózisban.

 

 

 

Rózsarozsda

Ha rózsáink zöld részein találkozunk a képen látható jellegzetes sárgás foltokkal, akkor biztosak lehetünk benne hogy rózsarozsda támadta meg növényeinket. A fertőzött növényi részeket távolítsuk el, illetve gombaölő permetezőszerrel permetezzük rózsáinkat.

Meteor bio vagy Mister készítményekkel.

 

 

 

 

Levéltetvek a rózsán

Kártevők közül leggyakrabban a levéltetvekkel találkozhatunk a rózsákon. Szívogatásuk nyomán torzulnak, gyengülnek a növények és különböző betegségeket is terjeszthetnek. A fiatal hajtásokon, leveleken bimbókon fordulnak elő tömegesen. Bevethetünk ellenük olyan házi praktikákat, mint a dohányból vagy csalánból készített permetszer. Ültethetünk mellé levendulát, mert az megakadályozhatja a levéltetvek megtelepedését a környező növényeken is vagy permetezzük a rózsákat a levéltetvek megjelenésekor.

Védekezzünk ellene Spilan 20 SG készítménnyel: 0,6-5,0g szer 10 liter vízhez.

 

 

Közönséges takácsatka

Ezenkívül megtámadhatja rózsáinkat a közönséges takácsatka is. Kártétele következtében a levelek sárgulni kezdenek, elvesztik fényüket, pókhálószerű szövedék jeleni meg a növényi részeken. Leginkább a meleg, száraz nyarakon jelennek meg.

Kerti kalendárium

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.

Júniusi teendők kiskertünkben

Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: