Gyomtalanítási praktikák

Gyomtalanítási praktikák

Természetesen idén is felszaporodtak a gyomok a zöldséges kertekben a virágágyásokban, de még a járdaközökben is. Lássuk mit tehetünk azért, hogy távoltartsuk a kertünktől ezeket a nemkívánatos növényeket.

Végezhetjük a gyomirtást egyszerűbben, ha van rá lehetőségünk pl. gyep esetén szelektív gyomirtó szerrel, vagy ha egy terület teljes gyomirtását szeretnénk elvégezni totális gyomirtó szerrel. Viszont ha ez nem opció, mert pl. a zöldségeskert sorközeiről van, szó vagy csak bio megoldást szeretnénk a következő ötletekből választhatunk.

A legkézenfekvőbb megoldás, ha kapálással, gyomlálással szabadulunk meg a bosszantó gazoktól. Ezután, ha nem szeretnénk, hogy újra ezzel a problémával kelljen foglalkoznunk mulccsal takarjuk be a sorközöket egészen a növények tövéig. A sorközök takarásával megakadályozhatjuk a gyomok megjelenését és a nedvességet is a talajban tarthatjuk. Erre használhatjuk a levágott gyepet, szalmát, mulcsot stb.

Célzott gyomtalanítás

Ha célzottan szeretnénk, egy-egy növényt szeretnénk eltávolítani, használjunk ecetet. A boltban kapható ecet már önmagában felhasználható erre a célra, ha egy szórófejes edénybe tesszük, vagy csak ráöntjük a növényekre. Felhasználásakor gondoljunk arra, hogy fertőtlenítésre is alkalmas ezért képes a talajt is sterilizálni több évre, illetve hogy minden növényt elpusztít. Legésszerűbbnek tűnik, ha a járdaközökben előforduló gyomok, moha kiirtására használjuk. Ekkor csak arra figyeljünk, hogy hígítsuk annyira, hogy ne tegyen kárt a járda anyagában, színében és ne sodródjon rá a gyepre, más növényre ezt egy kartonnal is megakadályozhatjuk, amit a járda széléhez tartva fújuk szét. Jó, ha tudjuk, hogy az ecet csak a kikelt gyomokra hatásos és 1-2 hét kell a teljes elszáradásukhoz.

Ha egy új ágyást szeretnénk, kialakítani remek vegyszermentes megoldás lehet, ha egy fekete fóliával letakarjuk a területet és 1-2 hónapig rajtahagyjuk. Ezzel a megoldással nemcsak a gyomnövények magvait, de a talajban levő kártevőket is gyéríthetjük.

Veteményes kert gyomtalanítása

Veteményes kertünk elgyomosodását a szezon végén, amikor már kikerülnek belőle a termések, talajtakaró növényekkel is megelőzhetjük. Erre a célra használhatjuk a mustárt, a repcét vagy a vörös herét is. Ősszel amint egy sor kiürül, a kertben elvetjük a magvakat, növekedésnek indulnak, de virágozni már nincs idejük, majd télen elfagynak. Ősszel vagy tavasszal a növényi maradványokat beleforgatjuk a talajba így dúsítva azt. Ezek a talajtakaró növények sűrű „szőnyeget” képeznek a talajfelszínen, ezzel megakadályozva a gyomok kihajtását, illetve árnyékolnak, amivel pedig a víz elpárolgását gátolják meg.

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.