Ha a mediterrán, tengerparti nyaralások hangulatát szeretnénk felidézni otthonunkba, válasszunk leandert a dézsás növényeink közé. A leander az egyik legkedveltebb örökzöld konténeres növény, akár 1,5- 2 m magasra is megnőhet. Júniustól egész nyáron át virába borulva pompázik fehér, sárga vagy a rózsaszín árnyalataiban, ha igyekszünk betartani a következő tudnivalókat!
Fagyérzékeny ezért legalább 5-10 fokos helyiségben szükséges teleltetni. Ha világos helyen teleltetjük, akkor öntözni is szükséges, ha viszont sötét helyen (pincében vagy garázsban) akkor minimálisra csökkentsük a locsolások számát.
Dézsás növényként sok gondoskodást igényel. Tavasszal érdemes megmetszeni, 2 évente drasztikusabban. De mindig igyekezzünk úgy visszavágni, hogy meghagyunk olyan hajtásokat, amelyek megjelennek júniusban a virágok. Ne aggódjunk, ha kicsit intenzívebben sikerül a koronaalakítás, mert legkésőbb júliusban a visszametszett ágakon is megjelennek a virágok. A leandernek minden része mérgező, ezért viseljünk kesztyűt a metszéshez. Évente érdemes frissíteni a földjét, C típusú, lúgos földdel. Ha nagyobb cserépbe akarjuk tenni, mindig csak eggyel nagyobbat válasszunk. Ha viszont már a mozgatás szempontjából sem szeretnénk, nagyobb dézsába ültetni a növényt vágjunk vissza a gyökeréből. A gyökérmetszést úgy végezzük, hogy a gyökeréből visszavágott 15-20 %-os metszést végezzük el a lombkoronáján is, így visszaültethető lesz a korábbi cserépbe.
A legjellemzőbb kártevői a takácsatkák és a pajzstetvek. A takácsatkák száraz melegben jelenhetnek meg a növényen. Ha ezüst-fehér apró pöttyöket fedezünk fel a leveleken esetleg a hajtások és/vagy a levelek torzulnak, akkor megtámadta növényünket a takácsatka. Néhány esetben vékony pókhálószerű szövedéket is kialakítanak. Az öntözés fokozásával és párásítással csökkenthetjük az állományt vagy növényvédő szerrel is megállíthatjuk a kártételüket.
A pajzstetvek megjelenését a látványos pajzsok megjelenéséről a leveleken, illetve az általuk kiválasztott mézharmatról diagnosztizálhatjuk, amin nem ritkán még a korompenész is megjelenik. Kártételüket szappanos lemosással vagy növény védőszeres permetezéssel szoríthatjuk vissza. Csökkenthetjük a kártevők megjelenését, ha teleltetés előtt, megelőzésként rovarölő szerrel kezeljük a növényeket.
A leandernek a folyamatos virágzáshoz szüksége van sok napfényre, hetente tápanyag utánpótlásra és sok vízre (nagy hőségben akár naponta többször is áztassuk el a földjét).
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.