Bizonyára vannak olyanok, akiknek még nem jelentettek gondot a csigák a kertjükben és olyanok is akiknél rendszeres „vendégként” jelennek meg újra meg újra.
Fontos megjegyezni, hogy a megelőzés ebben az esetben is kevesebb vesződséggel és költséggel is jár, mint egy már betelepedett állomány kiirtása, így felsorolok néhány praktikát, amivel talán megelőzhető a megjelenésük.
A legnagyobb kárt a meztelen csigák okozzák a veteményes és virágoskertekben, kedvenc táplálékaik közé tartoznak a káposztafélék, uborka, sárgarépa, saláták, burgonya és a szamóca is, de szinte mindent megrágnak. Éjjel indulnak táplálkozási körútra, és szeretik a nedves, párás, nyirkos zugokat. Ezek tudatában lássuk, mit tehetünk a megjelenésük ellen.
Az ágyásokat mindig tartsuk rendben, betakarítás után ássuk fel és gereblyézzük simára a talajt, ismételjük meg a gereblyézést bizonyos időközönként Növényi riasztókkal is próbálkozhatunk, tapasztalatok szerint az erős illatú zsálya, fokhagyma, majoranna, kakukkfű, begónia, büdöske és a paradicsom távol tartja a kártevőket. Különböző akadályokat is tehetünk a kertünk köré törött arpóra tört tojáshéjból, kőtörmelékből, kávézaccból vagy helyezhetünk ki csigakerítést visszahajlított fémlemezből. Dézsás növényeink cserepére rézhuzalt tehetünk, hogy megakadályozzuk a kártételt. A csigák természetes ellenségei a gyíkok, békák, háziszárnyasok, közülük bérbe is lehet venni csigairtásra az indiai futókacsát, vakondok, sünök.
Ha már megtörtént a baj, és megjelentek a csigák a kertben, akkor is válogathatunk a különböző módszerek közül. Ha elég elszántak vagyunk éjjel vagy kora reggel begyűjthetjük őket, hiszen ekkor bújnak elő táplálkozni. Helyezhetünk el a kertben búvóhelyeket (léceket, nedves fólia, zsákdarabokat vagy citrus héjat) a csigák számára, így több példányt is foghatunk egyszerre. Hatásos lehet ha sörcsapdát helyezünk ki, ezt oly módon tehetjük ha egy edény aljára sört vagy vízzel hígított sört teszünk és leássuk azt, hogy a pereme ne jelentsen akadályt. Mivel a csigák szeretik a sört, nem kizárt, hogy a megtelepedett állomány nagy része az edényben lesz. Biztosabbnak tűnő megoldásként választhatjuk a gazdaboltokban kapható csigaölő szert vásárolunk. Ebben az esetben mindenképpen érdeklődjünk az alkalmazásáról és a címkét is alaposan tanulmányozzuk át!
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.