A lemosó permetezés igen fontos, ezzel előzzük meg a kártevők elszaporodását gyümölcsfáinkon, bokrainkon, szőlőtőkéinken. Ez a folyamat akkor igazán hatékony, ha komplex növényvédelmi tevékenységgel egészítjük ki.
A lemosó permetezést legalább évente célszerű elvégezni, tavasszal, de még hatásosabb lenne késő ősszel is, hiszen mindkét időpontban sérülékenyebbek a kórokozók, kártevők így állományuk hatékonyabban gyéríthető. A zord időjárás is pusztítja a létszámukat. Az előző évi fertőzöttséget és az előrejelzéseket is vegyük alapul, mikor a jövő évre tervezünk.
A tél végi lemosó permetezés előtt fontos a fák, bokrok mechanikai növényvédelmét is elvégezni. A metszéssel egy időben végezhető a sérült fertőzött részek eltávolítása és fontos, hogy a fák alól is távolítsuk el a lehullott növényi részeket, mint a fertőzött levelek, gyümölcsmúmiák. Ássuk mélyen a földbe vagy égessük el azokat, hogy ne tudjanak bennük áttelelve gondot okozni a kártevők, kórokozók. A metszés során keletkező 1-2 cm-nél nagyobb felületeket feltétlenül kezeljük fasebkezelővel, nehogy innen fertőződjön meg a növény. Az eszközöket, amelyekkel dolgozunk, folyamatosan fertőtlenítsük alkoholos vagy fertőtlenítőszeres oldattal (akár hypoval). A sarjakat is távolítsuk el, hiszen így is megszabadulhatunk az ott telelő kártevők nagy hányadától.
Lemosó permetezéshez használhatunk réz, poliszulfidkén vagy olaj készítményeket, amelyek a gazdaboltokban szerezhetünk be. Mindenképpen olvassuk el a címkét és tartsuk be az azon leírtakat! Figyeljünk arra, hogy a szert a megfelelő koncentrációban alkalmazzuk fagy és szélmentes időszakban! Nagy vízmennyiséget alkalmazzunk, és ahogy a neve is sugallja áztatásszerűen végezzük, úgy, hogy a törzseken és az ágakon az egyenletes fedés biztosítva legyen. és figyeljünk arra, hogy a permetlé alaposan borítsa be a fát. Befejező műveletként öblítsük ki a permetező eszközt, és ezt a lét is jutassuk ki a növényekre. A munkavédelmi eszközöket a címkeszöveg alapján válasszunk és alkalmazzuk.
A lemosó permetezés előnye, hogy ha szakszerűen végezzük, a tenyészidőszak folyamán időt és pénzt takarítunk meg a permetezéseken.
Gyümölcsmúmia barack fán
Ilyen bio gazdálkodásban is használható készítmény a Meteor, ami 88% rézoxikloridot, valamint a Hydrostar, ami 77% rézhidroxidot tartalmaz. Szinte az összes kiskerti kultúrában használhatók. Meteor 20 g, Hydrostar 40 g kiskiszerelésben, ami elegendő 10 l vízhez. A gyümölcsösökben, szőlőben használhatjuk az Agroként, 500 ml/10 l víz dózissal. Valamint a Fatudor Zöldkert termékcsalád új terméke a Champion Gold 576 g/kg rézhidroxid tartalommal szintén számos növényi kultúrában felhasználható készítmény.
A felhasznált rézkészítmények a növény fejlődésére is kedvezően hatnak. Erősebbé, ellenállóbbá teszi a szöveteket, hatására a metszés során ejtett sebek is gyorsabban begyógyulnak.
Őszibarackban tafrinás megbetegedés ellen az Agrokénnel történő kezelést az őszi és tavaszi rezes lemosó permetezések közötti időszakban (legkésőbb rügyfakadás stádiumához igazodva) tudjuk elvégezni. Szőlőben és gyümölcsösben lisztharmat ellen tudunk védekezni, de emellett pajzstetű, levéltetű tojások, körtelevélbolha és atkakártevők gyérítésére is alkalmazható.
A felsorolt kiváló kontakt gomba- és baktériumölő készítményeket nemcsak lemosó szerként, de a vegetáció ideje alatt is alkalmazhatjuk az egyes gyümölcsfajok rézérzékenységének figyelembevételével, a következőképpen:
• Almatermésűekben (alma, körte, birs, berkenye) zöldbimbós állapot végéig. A rezes permetezés az almatermésűekben a tűzelhalást okozó baktérium (Erwinia) fertőzési veszélyét is csökkenti.
• Csonthéjasoknál (meggy, cseresznye, kajszi és őszibarack) csak nyugalmi időszakban.
• A héjasok (dió, szelíd gesztenye) esetében csak virágzás idején mellőzzük a réztartalmú készítmények használatát.
• A bogyósok közül legfeljebb a málnánál lehet szükséges rezes lemosó permetezésre.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.