Gyümölcsfák kora tavaszi növényvédelme

Gyümölcsfák kora tavaszi növényvédelme

Ahogy gyümölcsfáink kiszabadulnak a tél szorításából, rögvest szomjazzák a hozzáértő kezek ápoló gondoskodását. A hőmérséklet emelkedésével bizony az elvégzendő feladatok száma is egyre növekszik kertjeinkben.
 

Gyümölcsfák metszése

Alma- és körtefáink téli, kora tavaszi metszése alapvetően meghatározza a sikeres gyümölcstermesztést. Igyekezzünk olyan lombkoronát kialakítani, ami növeli majd az év közbeni növényvédelmi kezelések hatékonyságát. Szellős koronát alakítsunk ki, ami megkönnyíti a permetlé bejutását a korona közepébe is. Igyekezzünk a vízhajtások tömeges képződését megelőzni, ezáltal tudjuk csökkenteni a vértetű, a zöld almalevéltetű, illetve a kaliforniai pajzstetű elszaporodásának mértékét. Kéregkaparóval, drótkefével tisztogassuk le a fák törzsét, a vázágakat. A hernyófészkeket, tojáscsomókat távolítsuk el.


Márciusban igyekezzünk sort keríteni naspolyánk metszésére is. Amennyiben már elértük a növény kívánt magasságát, elkezdhetjük a lombkorona terebélyesítését. Ekkor már elegendő lehet csak a sérült, száraz ágak eltávolítása is. 


Kertünkben az őszibarack és kajszi metszését növény -egészségügyi okokból legkorábban a rügyek duzzadásakor kezdhetjük, amikor már megindult a nedvkeringés. Nem ritka a nyári metszés sem, ami június végén, július elején esedékes, illetve akár később is, a szüretelés időszakában. Kajszi fáink nem igénylik az erős metszést, ellentétben az őszibarackkal. 
Nagyon fontos, hogy metszést követően a nagyobb metszési felületeket, sérüléseket kezeljük. Ezzel megelőzhetők a kártevők, vagy egyéb kórokozók kártétele. Amennyiben almatermésűek esetében tűzelhalással találkozunk, a metszőollót hypoval fertőtlenítsük.

Lemosó permetezés

Rügypattanáshoz a lehető legközelebbi időpontban ejtsük meg a lemosó permetezést. Ekkorra ugyanis a megcélzott károsítók többsége már a szerekre érzékeny stádiumban van, így hatékonyabban gyéríthetjük a fákon áttelelő pajzstetveket, takácsatkákat, levéltetveket, levélbolhákat. A lemosó permetezést áztatásszerűen, azaz bő lémennyiséggel hajtsuk végre. A kén-, és paraffinolaj tartalmú Agrokén kiválóan alkalmas lehet erre a célra, ráadásul bio termesztésben is alkalmazható. 
Réz tartalmú készítményeket ugyancsak a kora tavaszi időszakban érdemes kijuttatni, azonban gyümölcstől függően figyelembe kell venni az eltérő ajánlott fenológiai állapotokat. Őszibarack fáinkat például rügypattanásig célszerű kezelni, a kajszit pirosbimbós állapotig. Használatuk az almatermésűek esetében a tavaszi lemosó permetezés szerves részét képezik, a vegetáció későbbi részében azonban ügyelnünk kell a különböző fajták rézérzékenységére. Tűzelhalás ellen preventíven, szilárd rézoxiklorid (Meteor), vagy szilárd rézhidroxid (Hydrostar) tartalmú szerekkel kezdjük a védekezést, amit 7-10 napos gyakorisággal ismételjünk is meg. Nagy lémenynyiséget használjunk, szükség esetén a beteg növényrészeket eltávolítás után semmisítsük meg.

Gyümölcsfák permetezése


Mindenképpen rügypattanás után célszerű védekeznünk lisztharmat ellen. A rügypattanás előtti védekezés hatástalan, ugyanis a permetlé nem tud bejutni a rügy belsejében található micéliumhoz. A kén atkagyérítő hatását is kihasználva, rézzel kombinálva is alkalmazható a Microkén lisztharmat elleni szer, akár bio termesztésben is.
 

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.