Mediterrán hangulatú kert éke a leander

Mediterrán hangulatú kert éke a leander

Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet...tartja a mondás. De vajon, hogy érjük el, hogy a növényeink virágozzanak és  sokáig díszítsék kiskertünket. Cikkünkben összeszedtük azokat a praktikákat, módszereket és növényvédelmi megoldásokat, amikkel elősegíthetjük, hogy a virágzó növényeink kertünk ékkövévé váljanak. 

A Dél- Európából származó virágzó csoda, néhány évtizede meghódította hazánkat is. A métengfélék családjába tartozó leander közkedveltségét, mi sem mutatja jobban, mint az, hogy szinte minden házban akad egy- két növény, a fanatikus gyűjtők esetében pedig kész ’leander erdőkké’ alakulhatnak az udvarok, kocsibejárók, teraszok.

Annak ellenére, hogy mérgező növény és a teleltetése egy kis problémát okozhat, mégis sokan vállalják gondozását. A kis bokrunk a belefektetett energiákat egész nyáron tartó színpompával hálája meg.
A kerttulajdonos számtalan fajta, színváltozat közül válogathatnak. Legyen szó szimpla szirmú, klasszikus rózsaszínről és a dupla virágú sárgákon át, a fehér színváltozatokig. A széles palettáról pedig a nemesítő kollegák igyekeznek gondoskodni, hogy újabb és újabb szín variációkkal tudják lenyűgözni a kertészkedni vágyókat. 

 

Hogyan érjük el azt, hogy a leander bokraink ontsák magukból a virágokat? 

Nem kell mást tenni, mint a három fő szabályt követni:

Persze, ezek mindenképpen kellenek a sikerhez, de sok kis apróság is szükséges a hosszú életű és szép életerős növényünkhöz. Ha a leander gondozásáról beszélünk, ismernünk kell annak környezeti igényeit.  
Az eredeti élőhelyén, a Dél- Európai környezetben, az utak mentén vagy parkokban a szabadföldben vagy akár vadon is nő.  Mivel a hazai klimatikus adottságok ettől eltérnek, ahhoz, hogy jól érezze magát törekednünk kell arra, hogy megteremtsük számára a mediterrán mikroklímát.   

 

Öntözés, az egyik legfontosabb tényező a leandernél

A leander nevelésének alfája és omegája a vízellátás. A megfelelő öntözés az alappillére az egészséges és virágzó növényeknek. Rendkívűl vízigényes és nagyon fontos számára az egyenletes vízellátás, különben ledobja a leveleit. Naponta igényli az öntözést. Öntözése során nyugodtan adagolhatunk öntöző műtrágyákat, amelyek virágzásra serkentik. Például a KISKERTÉSZ VIRÁGÖZÖN, amely magas tápanyag tartalmával elősegíti a virágzást. A VIRÁGÖZÖN, nemcsak öntöző műtrágyaként hanem lombtrágyaként is alkalmazható, mellyel a levélen keresztül azonnali gyors eredményt érhetünk el.  Fontos hogy a tápelemek adagolásakor ne haladjuk meg az előírt mennyiséget és gyakoriságot!

 

A leander és az éltető napfény

Korábban már esett szó arról, hogy mediterrán származású ezért mondhatni, hogy imádja a napfürdőt. Virágzásra addig számolhatunk, ameddig elegendő napfényt kap. Ezért őszre fokozatosan csökken a virágzás. De ne feledjük, hogy a napsugárzást is bizonyos keretek között képes elviselni. 
A tavaszi felmelegedés során előhozzuk a telelő helyéről a növényünket, ekkor még a levél szövetei gyengék, esetleg megnyúltak. Ezért tavasszal egy pár napig érdemes kissé árnyékos helyre elhelyezni, hogy megszokja a kinti hőmérsékletet és a napfényt, valamint a szövetei megerősödjenek. 
Továbbá, az elmúlt időszakban az UV sugárzás folyamatosan erősödik a nyári napokon, ez nemcsak az emberekre, hanem a növényekre is negatív hatással van. Megfigyelhető, hogy az erős UV sugárzás megégetheti a leveleit, egyes esetekben megpödrődnek, vagy lehullanak.  

 

 

 

 

 

A leander hőmérséklet igénye

Melegigényes fajról van szó, ezért télen nem maradhat kint, mert megfagyna. Tavasszal kivihetjük növényeinket, amikor már elmúltak az éjszakai-hajnali fagyok. A lehűléseket viszonylag jól tolerálja, de a tartós lehűléseket és a kisebb tavaszi fagyok kárt tehetnek bennük. A levelei merev barna élettelenné válik. Esetleg egész vesszők is képesek elfagyni. Ekkor vágjuk vissza tőből vagy a fagyott részt. Ne izguljunk, mert tőről hamarosan új hajtást nevel. 
Az őszi mínuszok megjelenése előtt be kell vinni a telelő helyére. 

 

Mibe ültessük, illetve mikor ültessük a leandert? 

A talaj iránt nem túl igényes, de a meszes kissé kötött talajokat kedveli. A hazai kínálatban, főleg tőzeg alapú virágföldek vannak, amelyek nem a legalkalmasabbak az ültetésre. Javasoljuk, hogy az otthoni kerti földdel vegyítve, összekeverve ültessük el a leander bokrunkat. 

Hazánkban cserepekbe, ültető ládákba ültetjük, hogy a téli fagyok elől védett helyre vihessük. Az átültetés legjobb ideje tavasszal van. Törekedjünk arra, hogy a cserép vagy edény, amibe ültetjük, az akkora legyen, mint a lombkorona. Akkor kell átültetni a növényt, ha már kinőtte az előző cserepét. Ezt onnan látjuk, hogy a talaj tetején megjelennek a vékony fehéres gyökerek illetve a cserép alján, a kis lukakon kikandikálnak a gyökerek. Mindig tegyünk alá tálcát, alátétet, de figyeljünk, mert a pangó vizet nem szereti, ha nem issza fel a vizet öntsük le róla. Mindig csak eggyel nagyobb cserépbe ültessük át. Ha pedig már akkora „fává” neveltük a leanderünket, hogy az átültetés nem megoldható végezzünk egyszerűen csak gyökérmetszést. Körben a széleken, illetve az aljából is a talajjal együtt vághatunk, a közeg körülbelül 1/3-ad részét távolítsuk el.  Ügyes, haladó kertészek ekkor végezhetnek tőosztást is, ehhez egy kis gyakorlat szükséges. 
Figyeljünk arra, hogy az erős gyökérmetszést kövesse a lombkorona metszése is. (a kisebb gyökérrész nehezebben tudná ellátni az erős lombozatot). 
Ezeket a beavatkozásokat a következő évben hálálja majd meg a növény. 

 

Hogyan végezzem a tápanyagutánpótlását a leandernek? 

Ahhoz hogy igazán szépen virágozzon, szüksége van a folyamatos tápanyag utánpótlásra. Ültetéskor érdemes lassú lebomlású műtrágyát keverni az ültető közegébe. Természetesen a leandernek is a három makroelem a legfontosabb N-P-K (nitrogén, foszfor, kálium). A nitrogén a növekedésért, a foszfor a gyökeresedésért, a virágzásért, illetve a kálium az általános ellenálló képességért felelős. Emellett a számos mikroelem adagolása is fontos. Már léteznek komplex több hatóanyag tartalmú tápelemek
Az OMEX FERTI műtrágya egy kristályos formulációjú műtrágya család, amely az ültető közeg tetejére szórva, esetleg sekélyen bedolgozva vagy az öntöző vizéhez adagolva (rendkívül jó vízoldékonyságú) egész vegetáció során biztosítja a megfelelő tápelemek utánpótlását. Az OMEX prémium minőségű műtrágyák a vegetáció kezdetétől a végéig megfelelő arányban biztosítják a szükséges makro- és mikroelemeket. Ha növényünket megfelelő kondícióban tartjuk megelőzhetjük a leander betegségeit.

 

 


A leander ápolási munkái, amelyet minden leander tulajdonosnak tudni érdemes:

♦       A hely kiválasztása rendkívül fontos. Most már, hogy megismerkedtünk a növény igényeivel tudjuk, hogy a napfényes, de nem tűző napos helyeket kedveli. Érdemes széltől védett, esetleg fagymentes helyet választani, hogy a tavaszi hűvösebb napokat is gond nélkül átvészelje. Illetve érdemes esőtől védett helyeken is gondolkodni.
♦   Teleltetése az egyik legproblémásabb feladat, de mindenképpen szükséges megvédenünk a téli fagyoktól. A legalkalmasabb telelőhelyek a garázsok, szuterének, lépcsőházak vagy egyéb fagymentes helyek. De fontos elmondani, hogy nem szabad szobahőmérsékleten teleltetni, mert ekkor megnyúlik és elgyengül a növény. Optimális hőmérséklet számára a 4-5 Celsius fok. Annak ellenére, hogy telelés közben nincs annyi vízre szüksége nem szabad elfeledkeznünk a téli öntözésről sem. Körülbelül háromhetente érdemes vizet adni. A talaja sose legyen pangó vizes, mert ez kedvez a gombás megbetegedéseknek. 
♦      Szedjük le az elnyílott virágokat, mert gombás megbetegedések táptalaja és esztétikailag is ront az összképen. 
♦    A bő virágzás érdekében, metszenünk kell a bokrokat. A leander kedvünk szerint, nagyon jól alakítható, formálható. A metszés legjobb időpontja augusztus, azokat az ágakat vágjuk ki, amelyek gyengébbek, megnyúltak, felkopaszodottak. Ha visszavágjuk helyébe három új nő. 
♦    A levágott ágakat könnyen lehet gyökereztetni. Tegyük a 10-20 cm-es hajtásokat vízbe és várjuk meg, amíg elegendő gyökeret nevel majd ültessük el cserépbe. Hetente cseréljük a vizét, és dobjuk el az elhalt, bevakult példányokat. 
♦   Magról is szaporítható a türelmes kertészeknek.

Leander károsítói és megoldások 

Aki leander tartáson gondolkozik, és úgy gondolja, hogy a fentebb említett tartási körülményeket tudja biztosítani és a szabályokat be tudja tartani, még nem jelenti azt, hogy hátra dőlve csodálhatjuk virágainkat. 
Mint a legtöbb növénynek, a leandernek is vannak kórokozói és kártevői, akikkel az ügyes kertésznek fel kell vennie a harcot. 

Ha időben felismerjük, hogy mi az, ami károsítja a növényünket, vagy esetleg már számolunk vele és megelőzzük azt, akkor sokkal nagyobb az esélyünk, hogy mérsékeljük vagy elkerüljük a károsítókat.

Kártevők: 
♦    Pajzstetvek (több faj lehet): mondhatni a leanderesek ősi ellensége. Nagyon gyorsan szaporodnak a levél fonáki részén apró dudorokként láthatjuk őket. Szívogatásuk következtében legyengül a növény. 
Védekezés: levélfonáki részre irányított permetezés felszívódó készítményekkel: Spilan 20 SG. Illetve, lehet még alkalmazni káliszappanos lemosást, vagy olajos készítménnyel való permetezést.

 

 

 


♦    Levéltetvek: a leander egyik leglátványosabb, legkellemetlenebb kártevője. A levéltetvek képesek nagyon gyorsan, hatalmas kolóniákat képezni. Visszafogja a növényt a fejlődésben, hatására elmarad a virágzás.
Védekezés: amikor megjelenik elég mechanikusan eltávolítani, ameddig még nem terjedt el. Ha már nagy a gond speciális levéltetű írtó: Pirimor 50 SG

 

 

 


♦    Atkák: a gondos kertész avatott szeme gyorsan felismeri a tűszúrásszerű foltokat a leander levelén. A kezdő kertészek figyelmébe ajánlom a gyakori vizsgálgatást, mert így nagyobb esély van felismerni a kártevőt. Védekezni ellenük elég nehéz, de ha gyakran „zuhanyoztatjuk a növényeinket” akkor van esélyünk ellenük. Mert az atkák a száraz meleg környezetet kedvelik. Vegyszeresen védekezni speciális atkaölőkkel lehet.

 

 

Kórokozók: 
Röviden összefoglaltuk a leander betegségeit.
♦    Leander rák: Ez egy baktérium okozta betegség. A rákosodás könnyen felismerhető: a beteg növények szinte bármelyik részén megjelenhet a sejtburjánzás, kidudorodó részek. Torzult virágok, levelek és magtokok figyelhetők meg.  A beteg növényt el kell különíteni, a fertőzött ágakat le kell metszeni és megsemmisíteni. Fertőtleníteni kell a metsző ollót metszés után illetve a cserepeket is érdemes fertőtleníteni, átmosni. 
Védekezés: a szakirodalom szerint teljes gyógyulás nincs, de a rezes (Meteor, Hydrostar) kezelésekkel elnyújtható a leromlás. A legfontosabb itt a megelőzés, hogy biztos, ellenőrzött forrásból szerezett baktérium mentes szaporító anyagot válasszunk. 

♦    Szürkepenész, esős időjárás idején lép fel és a virágokat barnítja meg, illetve az összetapadt virágok nem nyílnak ki. Külön nem érdemes ellene kezelést folytatni. Elég, ha leszedjük az elnyílt virágokat és egy picit óvjuk az esőtől. 

♦   Gombás megbetegedések: Természetesen a leandert sem kímélik a gombát, de jelentősége sokkal csekélyebb, mint a kártevőké. Leginkább az őszi és tavaszi esős időjárásnál fordulnak elő, hogy a levelek megsárgulnak és lehullanak. Az ilyen időjárási körülmények között érdemes egy-két gombaölős kezelést beiktatni (Mister). A leander betegségek többsége megelőzhető  és kezelhető Mister készítménnyel.


Minden permetezéshez javasoljuk a tapadásfokozót, ami megnöveli a növényvédő szer hatékonyságát.  Nagyon fontos, hogy minden permetezést a szabadban végezzünk és a csomagoláson feltűntetett utasításokat, dózisokat betartva alkalmazzuk. 

 

LEANDER BETEGSÉGEI KÉPEKKEL ÉS NÖVÉNYVÉDELME RÉSZLETESEN A KERTI KISOKOSBAN⇒

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.