Tápnövénye a szőlő. Jelentős kárt az általa hordozott kórokozó terjesztésével okozza.
A károsított vesszők gyengülnek, gyakran vissza is száradnak. Egynemzedékes, tojás alakban telel , majd a tavasz végén elhúzódóan kelő lárvák a szőlőtőkék alsó levelein táplálkozva öt vedléssel érik el nyár végére a kifejlett imágó állapotot. Ekkor a párosodást követően a nőstény lerakja a telelő tojásokat, melyek tavasz végéig nyugalomban maradnak. A kifejlett kabóca nagyjából fél centiméter nagyságú, jelentéktelen rőtbarnás színű, sötétebb és világosabb foltokkal pettyezett rovar. A kis nimfák zöldesfehérek, a fejlettebbek testoldalán barnás szegély jelenik meg. Szipókájukkal a szőlő leveleit szívogatják, de a közvetlen kártételük nem jelentős, szemmel általában alig látható.
Amerikai szőlőkabóca kártétele
Az igazi veszélyt az új kártevő által terjesztett fitoplazmás betegség, a szőlő aranyszínű sárgasága (Ca. Grapevine flavescence dorée, vagy röviden csak FD) jelenti, melyet hazánkban 2013-ban találtak meg először. Már a kis kabócák is képesek felvenni a fertőzött növényekből a kórokozót, majd pár hét elteltével a nyálmirigyeiken keresztül már le is adják, így könnyedén megfertőzhetnek korábban egészséges tőkéket is. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a kabóca élete végéig megőrzi fertőzőképességét, és mivel viszonylag mozgékony, a fertőzés nagyon gyorsan terjedhet. Nem meglepő, hogy a kórokozó karanténlistás az Európai Unióban, azaz a megjelenését be kell jelenteni, és a fertőzött töveket meg kell semmisíteni, továbbá a betegséget terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen is kötelező védekezni. A fitoplazmák a vírusokhoz hasonló apró parányok, melyek szipókás rovarok szájszervével terjednek növényről növényre. A fertőzött tőkéken jellegzetes tünetek jelennek meg: a növekedési erély csökken, az új hajtások ízközei rövidülnek, a levelek a fonák felé, háromszög alakban kanalasodnak, majd elszíneződnek (fehér bogyójú fajtákon sárgásan, piros bogyójú fajtákon lilásvörösen), a tőke gyengül és nem hoz termést. Jellemző, hogy a fertőzés egy-egy fertőzött tőkétől kiindulva körkörösen terjed az állományban.
Szőlőkabóca elleni védekezés
Egyetlen védekezés a megelőzés, azaz az amerikai szőlőkabóca elleni védelem. A védekezést előrejelzésre alapozva a nimfák kelésekor kell megkezdeni, és az elhúzódó fejlődés miatt többször szükséges megismételni. Védekezésre bármelyik szőlőben engedélyezett rovarölőszer felhasználható, az esetleges rovarölőszer-rezisztencia kialakulásának elkerülése érdekében javasolt az
A kép forrása: Agrofórum
A szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma
(Kép forrása: commons.wikimedia.org, szerző: Sabrina Herndl-Lanz)
Kultúra:
Szőlő
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.