Egy kicsit előrehozzuk a nyarat a paradicsommal és kedvet csinálunk a termesztéséhez. Hiszen nagyon egyszerű a gondozása a kertben, de a kár az erkélyen is.
Ha nem akarunk bajlódni a palántakészítéssel, amit most még akár el is kezdhetünk, akkor májusban és júliusban keressük a piacokon, termelőknél a palántákat. Tápanyagigényes növény ezért érdemes már az ültető gödörbe műtrágya-komposzt keveréket tenni, majd kéthetente pótoljuk a tápanyagot. Az ültetésnél figyeljünk oda, hogy 5-10 cm mély gödröt ássunk a töveknek, majd a frissen ültetett töveket érdemes rézzel lepermetezni.
Ha determinált fajtát választottunk, akkor nem kell a karózással bajlódnunk, mivel ezek 50-70 cm-es bokroknál nem nőnek nagyobbra, viszont a folyton növő fajtáknál a támaszték fontos szerepet játszik. Megakadályozza, hogy a termés a földön legyen és a különböző kórokozók elterjedését is megelőzhetjük egy rendezett ágyással.
A levéltetvek a növények leveleit szívogatják, amivel gyengítik, torzítják azokat. Kártételüket fokozza, hogy mézharmatot ürítenek, amin megtelepszik a korompenész, ezzel is csökken az asszimiláló felület. A legnagyobb veszélyt a vírusok terjesztése okozza.
Kép forrása: commons.wikimedia.org, Gaucho
Lárvái a levél fonáki oldalát szívogatják, gyengítik a növényeket és vírusfertőzések elterjedésének adnak teret. A levelek sárgulnak, majd lehullnak. Ürülékükön megtelepszik a korompenész. A károsított levelek lehullnak, a növény is elpusztulhat súlyosabb fertőzés esetén.
Kép forrása: wikipedia.org, Jovo26
Manapság egyre több poloska jelenik meg és egyre több problémát is okoznak. A kifejlett példányok akár 50-100 tojást is rakhatnak. Az egyedfejlődésükben öt lárva stádiuma van, ezeket követi a kifejlett egyed; ezek minden alakja károsít. Szívogatásuk hatására például a paradicsomon besüppedő, sárgás foltok jelennek meg.
A lárva és a bogár is károsítja a növényeket. A jellegzetes, karéjozó rágással akár, tarrágást is okozhatnak. A visszamaradt növényi maradványokat fekete ürülékkükkel szennyezik.
Kép forrása: en.wikipedia.org, Scot Nelson
A paradicsom legsúlyosabb kórokozója. Megtámadhatja a leveleket, a szárat és a termést is. Az idősebb levelek szélétől indulnak a tünetek, amik kezdetben sárgás, világoszöldes foltok, majd ezek barnává válnak, nagyobbak lesznek, és a levél elszárad. A bogyókon megjelenő foltok körkörösen mintázottak, a paradicsom húsába mélyedő és kemény tapintásúak.
Kép forrása: commons.wikimedia.org, Jerzy Opiola
Az alternáriás levélfoltosság a levél a szár és a bogyó foltosságát idézi elő. A leveleken az erek által határolt, koncentrikus körökre emlékeztető foltokok jelennek meg, melyek sötét színűek, szélükön sárga sávval. A betegség súlyosbodásával foltok berepedeznek, majd összeolvadnak és a levél elszáradásához vezetnek. A száron is megjelenhetnek ezek a sötét színű, megnyút, besüppedő foltok. A termésen legtöbbször a kocsán körül, gyűrűs, sötét, barnás foltok jelennek meg, amik besüppednek és rothadnak. A csúcs felőli oldalon is indulhat a fertőzés. Csapadékos, párás idóben a foltokon fekete penészgyep jelenik meg.
A leveleken a legszembetűnőbb a fertőzés, de a szárat is megtámadhatja. A gombafertőzés jele levélen megfigyelhető apró, kerek barna szegélyű foltok, melyek közepe világos és közepükön apró fekete pöttyök is megjelennek. A foltok növekednek, ennek következtében a levél elszárad, lehull. Súlyos fertőzés esetén a növény el is száradhat. A tavaszi eső és a harmatos enyhén meleg időjárás kedvez az elterjedésének.
Kép forrása: Agrofórum
A káliumhiány következtében növény alsó levelei sárgulni kezdenek a levél erek közt. Idővel a levélszélek száradni kezdenek és megjelenik felsőbb leveleken is a sárgulás. A termés nem színeződik egyenletesen a káliumhiány következtében. A növényen kevesebb, satnyább oldalhajtás fejlődik.
A növény levelei sárgulnak, az egész levéllemezen jelentkeznek a tünetek és inkább az idősebb levelekre jellemző. A nitrogénhiány következtében alacsonyabb marad a növény, kevesebb, satnyább oldalhajtási lesznek. A termése is színtelenek, aprók maradnak.
A magnéziumhiány gyakran jelentkezik a paradicsomon. Az alsóbb leveleken jelentkeznek a tünetek, ami a levelek sárgulását jelenti a vastagabb erek közt. A sárgulás idővel bebarnul, elszárad.
A kép forrása: Agrofórum
A kelés és a palántázás időszakában jellemző hiánytünet a foszforhiány. Az alsóbb leveleken jelentkezik, ezek sötétzöldek, majdnem kékesek lesznek, majd elszáradnak és lehullnak. A növények gyökérzete fejletlen, gyenge.
Kép forrása: Agrofórum
A paradicsom fogyasztása rendkívül egészséges. Vér és vesetisztító, gyulladás- és koleszterincsökkentő, és megelőzi a májbetegségeket. C- és A-vitamint, valamint likopint tartalmaz, ami segít megelőzni a rákos megbetegedéseket.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.