Építsünk fűszerkertet!

Építsünk fűszerkertet!

Nincs is annál kényelmesebb, mikor főzés közben csak ki kell lépni egy ág friss fűszernövényért, vagy grillezés közben minden kéznél van. Építsünk fűszerkertet az udvarunkon, ami nemcsak praktikus, hanem a kert dísze is lehet.

 

 

 

 

 

 

 

Ha fűszerkertet szeretnénk építeni, először találjuk, ki hol lenne a legalkalmasabb. A legjobb megoldás, ha a konyha közelében tudjuk elhelyezni, hogy mindig kéznél legyen, de a növények számára megfelelő fekvést is meg kell találnunk, hiszen akkor tudnak megfelelően növekedni. Az ágyás kialakításánál vegyünk figyelembe néhány dolgot:

  • könnyen elérhetőek legyenek a növények
  • könnyen kezelhető legyen a terület (pl. gazolás, locsolás)
  • megfelelő talajjal legyen feltöltve
  • a kényelem és a kert esztétikai képét is vegyük figyelembe

 

Néhány ötlet hogy, hogyan alakítsuk ki a fűszerkertünket:

 

Építsünk együtt fűszerkertet: a fűszerspirál kialakítása igen kedvező. Miért? Hasznos tippek az oldalon!

Kép forrása: Flickr

 

A fűszerspirál kialakítása kedvező lehet az elérhetőség szempontjából, hiszen jól körbejárható és bármelyik kertben jól mutat egy ilyen építmény. Arra viszont figyeljünk, hogy a tetejére olyan növényt tegyünk, ami jobban bírja a szárazságot, mert a víz az alsóbb részeken jobban megmarad.

 

Építsünk együtt fűszerkertet: a magas ágyas kialakítása jó ötlet! Miért? Hasznos tippek az oldalon!

Kép forrása: en.wikipedia.org, Dominic Sayers

 

A magas ágyás is nagyszerű ötlet lehet, hiszen kényelmessé teszi a gondozását és a betakarítást is. Ebben az esetben is fordítsunk az öntözésre nagyobb gondot, mert a magas ágyás könnyebben kiszáradhat.

 

Építsünk együtt fűszerkertet: fűszernövények cserepekben. Ha nincs kertünk, ne essünk kétségbe! Általános tudnivalók.

Kép forrása: Pixabay

 

Ha nincs kertünk vagy nincs a kertünkben hely, akkor se essünk kétségbe! Hiszen a fűszernövényekről általánosságban elmondható, hogy jól érzik magukat cserépben is. A cserepeket és az elrendezést pedig olyan stílusra alakíthatjuk, amilyenre szeretnénk.

 

Ha már mindent kitaláltunk, jöjjön egy kis segítség, hogy milyen fűszernövényeket válasszunk:

 

Bazsalikom

 

Építsünk együtt fűszerkertet: a zöld bazsalikom kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay

 

A bazsalikom egyéves, lágy szárú növény. Több mint száz fajtája létezik. Inkább magasabb 50-60 cm-re megnövő fűszernövény, de vannak törpe változatai is. Meleg- és fénykedvelő, szereti a jó vízáteresztő, tápanyagban gazdag talajt. Április vége, ill. május elején vessük el a magjait. A sortávolság kb.40-50 cm, a vetés mélysége pedig 0,5-1,0 cm legyen.

A károkozókra nem érzékeny növény, gyomirtáson kívül nem jellemző más probléma.

Mire használhatjuk: Gyógynövényként, meghűlésre, gyomor- és bélpanaszokra fogyasztják teáját. Vizelet- és szélhajtó, tejelválasztást serkentő és idegnyugtató hatása is van. Fűszernövényként az olasz ételek elengedhetetlen hozzávalója.

 

Majoranna

 

Építsünk együtt fűszerkertet: a majoranna kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay

 

A majoranna melegigényes, egyéves, lágy szárú növény. A majoranna hideg- és fagyérzékeny növény, de a tápanyagra is igényes. Rendszeres öntözése fontos, mert gyökérzete sekélyen fut. A magját március második felében vessük el, sortávolsággal 40-48 cm, sekélyen, 0,5 cm vetésmélységgel. Magassága elérheti a 30-50 cm-t. A tápanyagban gazdag, jó vízáteresztésű talajt szereti.

A majorannát megtámadó kórokozó az alternáriás levél-, szár- és termésfoltosság, kártevők közül ritkán megjelenhet a réi moly.

Mire használhatjuk: Szélhajtó, bélpuffadást enyhítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt fogyasztják. Fűszernövényként a magyar ételek fontos ízesítője. Húsok, mártások, burgonyaételek, hurka, kolbász fűszerezésére használjuk.

 

Citromfű

 

Építsünk együtt fűszerkertet: a citromfű kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay

 

A citromfű egy lágyszárú évelő, ami növekedésével egyre terjed a töve. Ez akkor lehet érdekes, ha nem cserépbe szeretnénk tenni, mert az ágyásban elnyomhatja a mellette lévő növényeket. Meleg- és fénykedvelő is és szárazságtűrő, de hosszantartó aszály esetén lassabban nő. Nem igényes a talaj kapcsolatban, viszont jó vízgazdálkodásút alakítsunk ki. Szaporíthatjuk helybevetéssel, palántázással és tőosztással is. Magsara akár 150 cm-re is megnőhet, de a folyamatos nyírással karbantarthatjuk és bokrosodásra sarkallhatjuk. Télen a levelei lefagyhatnak, de tavasszal újra hajt.

A citromfüvet megtámadhatja a szeptóriás levélfoltosság vagy a szívókártevők közül pl. a levéltetvek, poloskák.

Mire használhatjuk: Teájának nyugtató és vírusölő hatása van, de akár limonádék alkotójaként vagy süteményekbe is felhasználhatjuk.

 

Borsmenta


Építsünk együtt fűszerkertet: a borsmenta kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay


A menta melegigényes, de jó télálló, fényigényesek, lágyszárú évelő. Ez a föld alatti részeivel, úgynevezett sztólókkal szaporodik, terjed, így érdemes kordában tartani, ha nincs helyünk, oly módon hogy cserépben neveljük, vagy cseréppel együtt ássuk el a földbe. Igen nagy a vízigénye, ezért az öntözésre mindig nagyon figyeljünk oda. A menta tápanyagigényes faj, ezért az öntözővízbe alkalmanként tegyünk tápoldatot.

A borsmenta leggyakoribb és legveszedelmesebb gombás betegsége a mentarozsda, ami ellen vegyszeresen védekezhetünk. A kártevő közül jelentősebb kárt a levéltetvek és a takácsatkák okozhatnak.

Mire használhatjuk: Kivonatát vagy teáját nyál- és epetermelés fokozása, antiszeptikus hatás, helyi érzéstelenítésre, álmatlanság ellen, gyomor- és emésztési panaszokra használják. IIlóolajával likőröket, édességeket, valamint gyógyszereket ízesítenek, de a kozmetikumokban is találkozhatunk a menta illatával.

 

Levendula


Építsünk együtt fűszerkertet: a levendula kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay

 

Szárazságtűrő, 60-80 cm megnövő, mediterrán félcserje. Eredeti élőhelyén köves hegyoldalakon él, így a talajra nem érzékeny. Meleg- és fényigényes növény, fagykárt csak is csak nagyon hideg teleken szenved. A hajtásokat május végén a 8-10 cm magasságban érdemes visszavágni, majd a következő években is vágjuk vissza a növény, de ekkor már csak 15-20 cm magasságban.

Növényvédelmi teendőnk a gyomirtás, kártevők közül inkább a talajlakók okozhatnak gondot, kórokozók is csak ritkán jelennek meg rajta.

Mire használhatjuk: Görcsoldó, emésztésjavító, nyugtató hatású teája. Külsőleg reuma és idegfájdalmak ellen hatásos, különböző kozmetikumok, gyógyászati segédeszközök alkotója. Ruháink között tartott illatzsákjával távol tarthatjuk a molyokat. Sütemények, kekszek ízesítőjeként is felhasználahtjuk.

 

Zsálya


Építsünk együtt fűszerkertet: a zsálya kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay

 

A zsálya 50-80 cm-re megnövő, a környezeti viszonyokra igénytelen, évelő félcserje. Mediterrán eredetű növény, ebből adódóan szárazságtűrő és melegigényes, a talajra nem igényes. Ha magról vetjük, április-májusban tegyük és, ha megerősödik a jobb elágazódás érdekében 8-10 cm-re vágjuk vissza.

Növényvédelmi szempontból a lisztharmat okozhat gondot, ellene kéntartalmú szerekkel védekezhetünk.

Mire használhatjuk: Gyulladáscsökkentő, antibakteriális és antioxidáns hatással rendelkezik ezért teáját torokgyulladás, fogínygyulladás valamint a száj gyulladása megszüntetésére is használják. A paradicsomos ételek tökéletes kiegészítője, karakteres íze miatt csak keveset használjunk belőle.

 

Kakukkfű

 

Építsünk együtt fűszerkertet: a kakukkfű kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay

 

Alacsony 20-30 cm-re megnövő, örökzöld félcserje. Melegkedvelő, fényigényes, növény, a jó vízáteresztő képességű talajt kedveli.

Nem jellemző kártevők, kórokozók megjelenése, így csak a gyomirtással kell foglalkoznunk.

Mire használhatjuk: Antibakteriális hatású, erősíti az immunrendszert, köptető és görcsoldó hatása ismert. Paradicsomos ételekbe, burgonyafőzelékbe, vadas ételekbe bátran tehetjük. Citromillatú változata kiváló kiegészítője halas ételeknek, de akár desszertbe vagy gyümölcssalátába is tehetjük.

 

Lestyán


Építsünk együtt fűszerkertet: a lestyán kiváló kezdés! Általános tudnivalók, mire használhatjuk!

Kép forrása: Pixabay

 

A lestyán kedveli a meleg fekvésű helyeket és a tápanyagban gazdag termőhelyeket. Általában 50-60 cm-re nő meg, de kedvező körülmények közt akár jóval magasabb is lehet. Házi kertben nem szükséges nagy mennyiséget termelni, ugyanis intenzív íze miatt nem kell sokat használni belőle.

Gyakori kártevői a levéltetvek, amik ellen vegyszeresen védekezhetünk, nem jellemző, hogy kórokozók támadják meg.

Mire használhatjuk: Teája jó vizelet-és szélhajtó, emésztésjavító. Levesek, saláták, italok ecetek alkotóeleme.

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.