Ha tökéletes takarást szeretnénk kertünknek, természetes módon telepítsünk sövénykerítést! Igaz, hogy rendszeres gondozást igényelnek ezek a sövényfalak, de cserébe szebbé teszik kertünket, megszűrik a levegőt, és csökkenthetik az utcáról beszűrődő zajt.
Ha már megálmodtuk, hogy sövénykerítést szeretnénk kertünk egyik oldalára, akkor egy pár dolgot jó ha átgondolunk a magvalósítás előtt, hogy tartós legyen a végeredmény. A sövénykerítés szebb és átláthatatlanabb lehet egy hagyományos kerítésnél, de viszonylag több munka is jár vele és növényfajtától függően nagyobb helyet is igényel. Jó ha figyelembe vesszük a kifejlett, nyírás utáni méretei a sövényünknek és a kerítéstől, telekhatártól elhagyunk 1-1 métert. Ha út menti sövényt akarunk, akkor a szennyezettebb levegőt, a téli útsózást és a járókelők kártételét is vegyük figyelembe.
Kép forrása: Flickr
Igen erőteljes növekedésű, örökzöld növény. Évente akár 50-100 cm-t is nőhet, végső magassága 20-30 m is lehet. Nyírott vagy nyíratlan sövényt is kialakíthatunk belőle, kérdés, hogy mennyi helyünk van. A környezeti hatásokkal szemben jó tűrőképességgel bír.
Kép forrása: commons.wikimedia.org, David J. Stang
A tuja egy hosszú életű, örökzöld, ami akár 10-20 méterre is megnőhet. A talajra nem igényes, csak arra hogy jó vízáteresztő képességű legyen és mindig enyhén nyirkos. 1-1,5 méterenkénti egymásmellé ültetéssel és nyírással sűrű sövényfalat alakíthatunk ki belőle. Nyírás nélkül szabályos süveg alakú bokor lesz, ami sorban ültetéssel szintén használható térelválasztásra. Ar egyedül álló egyedek ágait érdemes télen összekötni, hogy a hó súlya ne deformálja
Kép forrása: commons.wikimedia.org, David J. Stang
Melegkedvelő, örökzöld növény. Melegkedvelő, ezért napos, félárnyékos helyre ültessük és ügyeljünk, ne kötött talajra. A szárazabb, aszályos időszakokat is jól viseli. A károkozókkal szemben is viszonylag ellenálló. Nyírt és nem nyírt sövényt is kialakíthatunk vele.
Kép forrása: Fickr
A korallberkenye egy lomblevelű örökzöld, amiből nyírt és nyíratlan sövényt is kialakíthatunk. Ha nem nyírjuk tavasszal virágzik is, viszont fényes zöld leveleivel egész évben dísze kertünknek. A választásnál vegyük figyelembe, hogy mérgező. Napos, félárnyékos helyet kedveli, szárazabb, aszályosabb időszakban öntözzük. A hidegebb telek nyomot hagyhatnak rajta, ezért ha lehet fagyvédett helyre ültessük. Alakítsunk ki szellős lombozatot a betegségek elkerülése miatt.
Kép forrása: Flickr
A babérmeggy lomblevelű, sűrű lombozatú örökzöld, így kiválóan alkalmas jól takaró sövények kialakítására. Fényes bőrszerű leveleiben egész évben gyönyörködhetünk, a nem nyírt sövényeken tavasszal erős illatű virág nyílik, majd piros cseresznye szerű termés díszíti a bokrokat. A választásnél vegyük figyelembe, hogy a növény mérgező. Elérheti akár a 2,5-5 méteres magasságot. Közepesen szárazságtűrő, az aszályosabb időszakok idején locsolást igényel.
Kép forrása: Pixabay
Lassú növekedésű, örökzöld növény, ami kifejezetten alkalmas nyírt sövénynek, mivel jól tűri a metszést. Nyár végén egyes tövek piros termést hozhatnak, viszont a választásnál vegyük figyelembe, hogy a növény egyes részei mérgezőek. Jó körülmények közt nagyon hosszú ideig elélhet és akár 20 méteres magasságúra is megnőhet. Akár útszegélyező sövényként is ültethetjük, hiszen nincsenek nagy igényei szárazságtűrő, árnyéktűrő és a szennyezettebb levegőt is jól viseli. Nem jellemző, hogy bármilyen károkozó megjelenne rajta.
Kép forrása: de.wikipedia.org, Holger Classelmann
A legnépszerűbb örökzöld, nyírott sövény a fagyal, de kialakíthatunk belőle nem nyírt térelválasztót ekkor virágzik is. A választásnál vegyük figyelembe, hogy mérgező. A napos félárnyékos helyeket kedveli, jól tolerálja a szárazságot, és a szennyezett levegőt. Évente többször is metszhető, formára igazítható. Károkozókkal szemben viszonylag ellenálló.
Kép forrása: pixabay.com
A lombhullató, virágzó cserje hazánkban télálló, így kiválóan alkalmas nyíratlan sövények kialakítására. Csak az elöregedett ágak eltávolítására van szükség. Tavasszal, kora nyáron virágzik. A naposabb, félárnyékos helyeket kedveli, és a tápanyagban gazdag talajt. Rózsaszín és fehér virágú változata is van.
Kép forrása: maxpixel.com
Kine ismerné a ballagások elmaradhatatlan díszítő virágát. Finom illata miatt is tarthatunk a kertünkben egy tövet. A hazánkban fagytűrő, lombhullató cserje alkalmas nyíratlan sövénynek vagy térelválasztónak is. Tavasszal virágzik, az elnyílt virágokat és az öreg hajtásokat vágjuk ki virágzást követően. Napos, félárnyékos helyre tegyük.
Kép forrása: Flickr
A 2-3 méterre is megnövő erdőszéleken is előforduló vadrózsa bokrot kertünkben is tehetjük térelválasztónak. Tüskéi miatt áthatolhatatlan sövényt alkot. Terebélyes ágait metszéssel alakíthatjuk. Tavasszal, kora nyáron nyílnak virágai, majd őszre beéreik a gyógyító hatású csipkabogyó, amiből akár lekvár is készíthető. Fényigényes ezért a kert naposabb oldalára ültessük. A rózsára is jellemző kórokozók, mint a lisztharmat vagy a rozsda támadhatja meg, illetve levéltetvek, pajzstetvek fordulnak elő rajta.
Kép forrása: Maxpixel.net
A pillangócserjének is ismert nyári orgonát is ültethetjük, térelválasztónak vagy nyitottabb sövénynek. A nyári orgona egy gyorsan növő, lombhullató félcserje. Egész nyáron virágzik, vonzza a lepkéket. A virágokat az új hatásokon hozza, ha virágzás közben tudjuk folyamatosan vágni az elnyílt virágokat szebb lesz a sövény és több virágot is hoz. károkozókkal szemben viszonylag ellenálló, a nagyon hideg telek károsíthatják és a poloskák kedvelt helye is lehet.
Kép forrása: commons.wikimedia.org, I.Sacek, senior
A jázminhoz hasonló illatú és alakú lombhullató cserje, ami nem nő nagyobbra 2-3 méternél. Nyár elején virágzik szimpla és telt virágzatú változata is van. Nyíratlan sövénynek vagy cserjecsoportba is ültethetjük. Napos félárnyékos helyre ültessük. Virágzás után metszük.
Ha már eldöntöttük, hogy melyik sövényt szeretnénk, akkor lássuk, hogy hogyan ültessük el.
Jelöljük ki a sövény helyét, legjobb, ha valamilyen segédeszközt is veszünk, hogy egyenes vonalba kerüljön a sövényünk.
A jelölés mentén ássunk árkot vagy gödröket a megfelelő távolságban a növényeknek.
Tegyünk bele komposztot vagy műtrágyát egy vékonyabb réteg földdel fedjük be és jól öntözzük be a gödröket.
A dézsás növényeket lehetőleg ugyanolyan mélységbe tegyük a földbe, mint a cserépben voltak.
Jól tömörítsük össze és a következő pár napban még sűrűbben locsoljuk.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.