Ha azt szeretnénk, ha olyan lenne a gyepünk, mint a képernyővédőnkön, itt az ideje telepíteni! A tavasz tökéletes alkalom a gyeptelepítésre.
A gyeptelepítéshez mindenképpen azok fogjanak, akiknek van elég türelme és kitartása, mert egy kicsit macerás folyamat és a végeredményre is várni kell. A csodás eredményt látva, eszünkbe se jut a sok munka.
Lássuk, milyen műveletekre oszthatjuk a gyeptelepítés folyamatát:
A gyeptelepítést érdemes a talaj előkészítésével, tereprendezéssel kezdeni, hogy egyenletes talajra tudjuk kiszórni a fűmagot. Ellenőrizzük a talaj minőségét, távolítsuk el a törmeléket a területről. Mérjük fel a talajvastagságot, a gyeptelepítéshez legalább 20-30 cm-re van szükség, ha nem elegendő a vastagsága pótoljuk. Az egyengetés alatt figyeljük meg a talajszerkezetet, nincs-e egy nagyobb sziklaréteg közel a talajhoz, mert az akadályozhatja a gyep fejlődését. Ha agyagos a talajunk, nagyon összetömörödhet, és nem jut elég oxigén a növényeknek, lazítsuk a szerkezetét akár homokkal, de jobb megoldás ha komposztot vagy istálló trágyát választunk. Ha nagyon laza, homokos talajunk van a kertben az sem lesz megfelelő a gyepünknek. A homokon nagyon hamar átszalad a víz, ami nem szerencsés a gyep számára. Ha szeretnénk a homoktalaj szerkezetét javítani szerves anyag hozzáadásával tehetjük. Olyan anyaggal tudjuk javítani a talajunkat, mi javítja a fizikai jellegét. Ha szükséges gyomtalanítsunk még a fűmag elvetése előtt.
A vakond hasznos, de bosszantó munkát végez a kertben. A tápanyagban gazdag nedves talajban fejlődő növények mellett gyorsan szaporodnak a növényi kártevők, férgek és giliszták, melyek a vakond számára fontos táplálékforrást jelentenek.
A vakondháló, a vakond elleni védekezés hatékony eszköze. A vakondháló rendkívül egyszerű megoldás és nem jelent sem környezeti, sem nagy anyagi megterhelést. Alkalmazható kiskertekben, lakókörnyezetben és sportpályán. A vakond testi épségét egyáltalán nem fenyegeti. A megoldás lényege, hogy a vakondot egy erre a célra gyártott, erős műanyag vakondháló segítségével elzárjuk azoktól a kerti felületektől, melyeket védeni szeretnénk. A vakond mentes kerthez vezető legbiztosabb megoldást az jelenti, ha a táplálék után fúró vakondot fizikailag akadályozzuk meg abban, hogy a járataiban felhalmozódott földet a felszínre túrja.
A vakondháló előnyei:
Telepítése roppant egyszerű. Lehet egyből a gyepszőnyeg alá fektetni. Fontos, hogy legyen kb. 15-20 cm-es átfedés, a hálók között. Hagyományos füvesítés esetén is az átfedés a célszerű, de itt egy kb. 15-20 cm vastag humuszréteges terítést kell alkalmazni, hogy egy későbbi rotálás esetén a vakondháló meg ne sérüljön.
Ha más megoldást keresünk:
A fűmagot aszerint válasszuk ki, hogy milyen használatnak lesz kitéve az adott felület, illetve milyen környezeti hatások érik. Ha nem tudjuk megoldani a napi locsolást, érdemes szárazságtűrő keveréket választani, ami a száraz időszakokat követően gyorsan képes megújulni, regenerálódni. Ha nagy igénybevételnek kitett területeket szeretnénk füvesíteni pl. játszótereket vagy sportpályákat válasszunk sport típusú fűkeveréket. Ha a fák és épületek árnyékában szeretnénk kiegyenlített összefüggő és minőségi gyepet kialakítani, akkor válasszunk árnyéktűrő fűkeveréket.
Az elegyengetett talajfelszínre szórjuk ki a fűmagot egyenletesen egy kézi szóró vagy egy műtrágya szóró segítségével. A vetés során juttassunk műtrágyát is a fűmag mellé. Ezután egy gereblyével takarjuk be a magokat, majd taposással, hengereléssel tömörítsük azt. A vetést követő két hétben sűrűbben öntözzük a területet, naponta kétszer. Általában 10-15 nap alatt kikel a fű.
Ha eléri, a frissen vetet fű az 5 cm-es magasságot, elkezdhetjük a vágását. A fűnyírásánál mindig tartsuk szem előtt az 1/3-os szabályt. Bármilyen magas legyen is a fű, minden fűnyírásnál csak a felső 1/3-ot szabad levágni, hogy ne sérüljenek nagymértékben a fűszálak.
Érdemes ilyenkor speciális gyepműtrágyát használni és akár már gyeptelepítés előtt kijuttatni ⇒ Kiskertész Gyepműtrágya
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.