A tafrinás betegség elleni védekezés az őszibarack növényvédelmének egyik legfontosabb részét képezni. A tünetek valamennyi növényi részen megjelenhetnek, súlyos károkat főként hűvös és csapadékos tavasz esetében okoz.
A levélen sárgás, lilás-piros foltok jelennek meg. A levelek megnagyobbodnak, ráncosak, fodrosak és deformáltak lesznek, rajtuk finom fehér bevonat képződik. A levélnyélen csakugyan dudorok és megvastagodás figyelhető meg. A betegség hatására a hajtások megvastagodnak, sárgászöld, majd később sárgásbarna színezetűek lesznek, a betegség hatására meggörbülnek. A megtámadott gyümölcsökön kisebb vagy nagyobb, a héj színénél világosabb foltok képződnek, mely beteg részek szőrözöttsége hiányzik. A betegség hatására a súlyosan fertőzött termések lehullnak, a kevésbé fertőzöttek pedig a fán maradnak.
A védekezés alapját a fertőzött hajtások eltávolítása és a lemosó permetezések elvégzése adja. A megelőző védekezést március végén, a levelek egérfüles állapotában érdemes elvégezni, majd május elejéig rendszeresen folytatni (pl. tebukonazol), ezután ugyanis a kórokozó fertőzésének kedvező hűvös körülmények már nem teljesülnek.
Kép forrása: Agrofórum
Kultúra:
Őszibarack
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.