A szőlő egyik legveszélyesebb kártevői. A két legjellemzőbb szőlőmoly a tarka szőlőmoly és a nyerges szőlőmoly. Igen melegigényes kártevők.
A tarka szőlőmolynak évente 3 nemzedéke alakulhat ki. Április végén, május elején rajzik. A lepke 5 mm nagy, sárgás, zöldesszürke mintázatú. A hernyó 10 mm hosszúak, sárgászöld sárgászöld színűek.
A nyerges szőlőmolynak évente 2 nemzedéke fejlődik hazánkban. Imágójuk hasonló nagyságú, ám ez a lepke aranysárga színű, sötét keresztirányú sávval a szárnyán.
Báb alakban telelnek, az elszáradt növényi részekben, vagy a karók, támrendszerek repedéseiben vagy más rejtekhelyeken.
Szőlőmolyok kártétele
A bimbókat, a fürtkezdeményeket, a bogyókat rágják a hernyók. Pókhálószerű szövedékük védelmében károsítanak. A bogyókon okozott sérülések különböző rothadások táptalaja lehet. Főként a második és a harmadik generáció károsítása nyomán megjelenik a Botrytis.
Szőlőmolyok elleni védekezés
Metszéskor keressük meg a szövedékben telelő bábokat és távolítsuk el azokat. A vegyszeres kezelést rajzásmegfigyelésre alapozva, tömeges lárvakelés idején végezzük.
Tarka szőlőmoly
(Kép forrása: commons.wikimedia.org, szerző: gailhampshire)
Kultúra:
Szőlő
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.